برنده ي مسابقه ي شماره 233 سايت تبيان استان اردبيل:      جناب آقاي محمد حسين سيلابي       از شهرستان كرج                  
   ۱۳۹۷ شنبه ۳۰ تير -اِسَّبِت ٨ ذو القعده ١٤٣٩ - Saturday july 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
صفحه اصلی   معرفی استان اردبیل
 
 
برج قارلوجا: این برج در قشلاق قارلوجا در کناره رود ارس در مسیر راه خمارلو - اصلاندوز واقع شده و از سنگ تراشیده ساخته شده است. این برج منسوب به دوره مغولی و متعلق به سده هشتم هجری است.
 
پل ججین(داش کسن): این پل هفت دهانه بر روی رودخانه بالیخلی چای اردبیل بنا شده و به دوره صفویه مربوط است. پایه های آن سنگی و تاق های آن ضربی جناقی است و با آجر ساخته شده است.
 
سالهاست که شهر اردبیل دارای شش مرحله به نام های طوی، گازران(اونچی میدانی)، سرچشمه، اوچدکان، دروازه(عالی قاپو) و پیر عبدالملک می باشد .
 
باغ پرندگان مهدي مؤذن در كنار درياچه زيباي شورابيل در اردبيل قرار دارد و نمونه هاي كمياب و نادری از پرندگان مختلف در آنجا نگهداري مي شود.
 
مزار شیخ صدر الدین انصاری(ع): مزار شیخ صدرالدین انصاری(ع) در روستای دایو کندی در غرب شهر هشتجین واقع شده است. این روستا با فاصله حدودی 25 کیلومتر هشتجین و در دل کوه های اطراف این شهر با یک راه خاکی صعب العبور جای گرفته است.
 
حمام حاج شیخ: این حمام در کوی عالی قاپوی اردبیل واقع شده است. در ورودی آن ساده ولی دارای هشتی بسیار زیبا با گنبدکروی است. رختکن حمام دارای چهار رواق و ستون های هشت ضلعی دارد که تاق های جناغی مختلف بلند و کوتاه روی آن ها قرار دارد.
 
استفاده از ‌گياهان، ‌پوست ميوه ها و ريشه هاي گياهان و ديگر مواد طبيعي براي رنگرزي،‌ هزاران سال است كه شناخته شده است. از قبیل پوست گردو، روناس، پوست انار وپوست پیاز و غیره. در استان اردبیل به نخ ویژه بافت فرش خاما گفته می شود
 
روستای زیبای کزاج از توابع فیروزآباد خلخال از مراکز جذب توریست استان اردبیل است. این روستای زیبا و منحصر بفرد با هدف گردشگری در 15 کیلومتری شمال‌غربی هشجین واقع است. بافت سنتی، معماری خاص اماکن مسکونی، قرار گرفتن در کوهپایه، بهره مندی از طبیعت بکر و زیبا، ...
 
خانه های سنگی ویند: در دل کوهی در ویندکلخوران اردبیل، خانه هایی مرکب از اتاق های گوناگون کنده شده است. در پشته شمالی کوه رسوبی آبادی نیز خانه های بزرگ منظم و متعددی ساخته شده است. برخی از سفال های کشف شده از این خانه ها به دوره اشکانی تعلق دارند.
 
تالاب ملااحمد: این تالاب در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل در کنار روستای ملااحمد واقع شده است. این تالاب محل زیست پرندگان بومی و مهاجر از قبیل قاشقاتویوق، اردک سرسبز، اردک سرسیاه، آنقوت، مرغ کور، قیزقوشی، سار و اردک طالشی است.
 
رحیم موذن زاده اردبیلی اول مهرماه سال 1304 در اردبیل به ‌دنیا آمد. اذان‌گویی و نوحه‌خوانی و منبری را از شیخ عبدالکریم به ارث برد و تا آخر عمر راه او را ادامه داد. خودش می‌گفت که اذان‌گویی در خانواده آن ها، 150 سال قدمت دارد و نام فامیل آن ها به ‌همین دلیل موذن شده است
 
مشاهده اولین صفحه مشاهده صفحه قبلی 2 3 4 5 6 [ 7 ] 8 9 10 مشاهده صفحه بعدی مشاهده صفحه آخر
   
گردشگری در استان
مراکز علمی و دانشگاه ها
مشاهیر استان
آداب و رسوم استان
مساجد و عبادتگاه های استان
معرفی شهرستان ها
اردبیل شناسی
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse