امام صادق (ع) حدیثی را بدین مضمون نقل می كند: "در آغاز فروردین، آدم آفریده شد و آن روز فرخنده ای است برای طلب حاجت ها و برآورده شدن آرزوها و دیدار پادشاهان و كسب دانش و زناشویی و مسافرت و داد و ستد. در آن روز خجسته بیماران بهبودی می یابند و نوزادان به آسانی زاده می شوند و روزی ها فراوان می گردد.       فرارسيدن بهار سال 1396 و عيد نوروز بر همگان مبارك باد.                        
   ۱۳۹۶ سه شنبه ۸ فروردين -اِثَّلاثا ٢٩ جمادي الثانيه ١٤٣٨ - Tuesday March 2017
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
صفحه اصلی   دین و اندیشه
 
 
هر چند روایاتی که از اخلاق و تربیت اخلاقی می گویند، دریای بیکرانی، است، ولی ما به قصد تبرک و تیمن به نقل سخنانی چند از ائمه معصوم س می پردازیم.
 
تعریف اصطلاحی تربیت
 
تعريف القرآن الكريم: القرآن الكريم هو كلام الله تبارك وتعالى أنزل على سيدنا محمد صلى الله عليه وسلـم بواسطة الوحي جبريل عليه السلام المتعبد بتلاوته المنقول إلينا
 
خلسه همان است كه مكاشفه هم به ان مي گويند.دو لفظ كشف وكرامت مترادف نيستند بلكه كشف مقوله‏اي غيراز مقوله كرامت است. مكاشفه عبارت است ازاين كه
 
حس خلق از راه‌های جلب محبت دیگران است. خوش رفتاری، اکسیری است که دل‌ها را به هم پیوند می‌زند و کارهای به ظاهر ناشدنی را ممکن می‌سازد.
 
عفو و گذشت، آثار مثبت بسياري دارد و در رشد كمال انساني، سلامت جسمي و رواني و بهبود روابط اجتماعي و نزديكي به خدا، موثر است. در اين جا به مهم‌ترين اثرات آن مي‌پردازيم:
 
1. با توجه به اين كه مشهود انسان مختلف و چهار قسم است: نفساني، شيطاني، ملكي و رحماني ؛ بين عرفا در كشف و شهود نيز اختلاف است لذا احتياج به ميزاني داريم كه با
 
علی(ع) از آنجا که حسن خلق را از کمالات می دانست، مکررا به کارگزارانش سفارش می کرد تا چهره باطن خود را به آن بیارایید.
 
هر عارفي، فيلسوف نيست. تفاوت يك عارف ساده با عارف فيلسوف(حكيم)در چيست؟
 
عرفان اسلامي چيزي جز همان راهبرد اسلام و شيعه براي كمال انسان نيست. اين راهبرد آميزه اي از توحيد و خداپرستي به علاوه ولايت و پيروي معصومين ع است،توحيد مشروط به ولايت.
 
یعنی چه که سالک در مرحله ای ذات خود را گم می کند و از دست می دهد و تنها ذات خدا برایش باقی می ماند؟ یعنی سالک در این مرحله مثل ما به کار و زندگی و دید و بازدید و ... توجهی ندارد؟
 
مشاهده اولین صفحه مشاهده صفحه قبلی 2 3 4 5 [ 6 ] 7 8 9 10 مشاهده صفحه بعدی مشاهده صفحه آخر
   
اخلاق
ادیان و مذاهب
مهدویت
اهل بیت (ع)
فلسفه و عرفان
احکام اسلامی
قرآنی
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse