سالها دل طلب جام جم از ما ميكرد      آنچه خود داشت زبيگانه تمنا ميكرد                        
   ۱۳۹۵ پنج شنبه ۳۰ دي -اِلخَميس ٢٠ ربيع الثاني ١٤٣٨ - Thursday january 2017
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
صفحه اصلی   حوزه مقالات
 
 
اگر ازدواج كرده‏ايد كه تا كنون فهميده‏ايد و اگر ازدواج نكرده‏ايد، در آينده خواهيد فهميد كه زندگي مشترك، آن هم از نوع زناشويي و در«زير يك سقف»، داراي فراز و نشيب‏ هايي است كه براي عبور صحيح و خوشايند از آنها، دانستن نكات مهمي، لازم و ضروري است. برخي از اين نكات عبارتند از:
 
براي خلاقيت نيز مانند مفاهيم طبيعي ديگر، نمي‫توان تعريف دقيقي ارائه داد. علما و روانشناسان معمولاً خلاقيت را بعنوان شكلي از حل مشكل تعريف مي‫كنند كه از خصوصيات آن ارائه راه حل هاي نو و جديد و مفيد براي مشكلات علمي، هنري و عملي است.
 
هيچ مردي به خواستگاري نمي رود تا همسرش را تيره بخت کند و هيچ دختري پيشنهاد ازدواج را نمي پذيرد تا مردي را نااميد سازد اما چقدر از ازدواج ها به خوشبختي مي انجامد و چقدر زندگي در زير يک سقف براي زوج ها شادي و موفقيت به ارمغان مي آورد؟
 
بي ترديد يكي از زيباترين ويژگي هاي انسان قدرت آفرينندگي يا خلاقيت است، به دليل همين ويژگي است كه انسان مي تواند اهداف آرمان گرايانه خود را پديد آورد و توانايي هاي خود را شكوفا سازد. محدوديت عمده در برابر آن چه انسان ها مي توانند انجام دهند آن است كه فكر كنند از عهده انجام دادن آن برنمي آيند.
 
انسان ها با يکديگر متفاوت هستند بنابراين چيزهايي که در يک نفر احساس خوشايند ايجاد مي کند ممکن است در ديگري احساس خوشانيد ايجاد نکند. ولي چيزهايي هست که در بيشتر انسان ها احساس خوشايند يا ناخوشايند ايجاد مي کنند.
 
تربيت فرزند به معناي فراهم آوردن مقدمات لازم براي به فعليت رسيدن قواي او در راه تقرب به خداوند است. اين عمل نيازمند آگاهي و تمرين عملي است. اگر پدر و مادر در جهت انتقال عقايد صحيح و ايجاد رفتار درست در فرزند خود کوشا باشند، خير او را فراهم کرده‏اند و خداوند بر آنان رحمت خواهد نمود.
 
کلمه ي«تربيه» بر وزن«تفعله» که از نظر قواعد عربي مصدر باب تفعيل و از باب هاي متعدي است، از ريشه ي واژه ي«ربو» اشتقاق يافته است که به معناي زيادت و فزوني است، از جمله در آيه ي: «يمْحَقُ اللهُ الرِّبوا وَ يرْبِي الصَّدَقاتِ». (خداوند ربا را کم و کاست و بي برکت مي گرداند و صدقات را افزايش مي دهد.)
 
اگر چه در تربيت انسان، عوامل مختلفي تأثيرگذار هستند و هر يک به نوعي در شکل دهي شخصيت او نقش ايفا مي کنند، اما تأثير الگوهاي انساني در تربيت بسيار حائز اهميت است.
 
موضوع تربيت فرزند، از ديرباز جزو موضوعات اساسي و بنيادي اسلام بوده است. در دنياي امروز با توسعه و رشد مهارناپذير تكنولوژي و پيشرفت‏هاي چشمگير آن، و نيز در عصر رويكرد دوباره بشر به مسأله دين و تربيت الهي موضوع تربيت فرزند، هم‏ چنان چشمگير مي‏نمايد.
 
تمركز، در لغت به معني تراكم، فشردگي مجموعه و چكيده و در اصطلاح، يعني حفظ و نگه داري، توجه و تمركز حواس روي موضوعي معين بدون تمركز، حواس يادگيري، مثمر ثمر نخواهد بود. همه ي افراد توانايي تمركز دارند؛ چون تمركز، امري نسبي است و كسي نمي‌تواند ادعا كند كه كاملاً حواس پرت است و يا هميشه تمركز حواس دارد.
 
دست هاي بخشنده و نگاه هاي مهرباني که از اقشار محروم جامعه دستگيري مي کنند و با وقف بخشي از دسترنج خود، گره هاي بسياري را از مشکلات زندگي نيازمندان مي گشايد، حقيقتاً خود را مجراي فيوضات رباني و تجلي گاه اوصاف بخشندگي و رحمانيت پروردگار قرار داده اند و بر اين توفيق بي نظير شاکر هستند.
 
   
دانش و فناوری
پزشکی
ورزشی
جوانان
نوجوانان
بانوان
ادب و هنر
فرهنگی
اجتماعی
سیاسی
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse