برنده ي مسابقه ي شماره 233 سايت تبيان استان اردبيل:      جناب آقاي محمد حسين سيلابي       از شهرستان كرج                  
   ۱۳۹۷ سه شنبه ۴ ارديبهشت -اِثَّلاثا ٨ شعبان ١٤٣٩ - Tuesday April 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
صفحه اصلی   دار القرآن مقالات قرآنی
 
 
مهم ترين مسئله در قصه اصحاب کهف اين است که حکمت خوابيدن و بيدار شدن اصحاب کهف چه بود؟ آياتي که در اين زمينه وارد شده است داستان آنان را از امور عجيب نمي شمرد، و جهت ربط و اتصال اين آيات با آيات سابق بر آن دلالت دارد که آن چه خداوند در روي زمين قرار داده است زينت است که انسان بدان دل مي بندد.
 
آنچه از قرآن كريم در خصوص اين داستان استفاده مي شود اين است كه پيامبر گرامي خود را مخاطب مي سازد كه(با مردم درباره اين داستان مجادله مكن مگر مجادله اي ظاهري و يا روشن) و از احدي از ايشان حقيقت مطلب را مپرس. اصحاب كهف جوانمرداني بودند كه در جامعه اي مشرك كه جز بت ها را نمي پرستيدند، نشو و نما نمودند.
 
ارتداد» در لغت‏به معني بازگشت و رجوع چيزي به غير خود است و گاهي به معني صيرورت يعني شدن است. در اصطلاح ارتداد يعني حالت جديد اعتقادي كه در مسلماني با انكار يكي از اصول سه گانه دين يا نفي اصلي از اصول ضروري دين رخ دهد به طوري كه موجب انكار اصول سه گانه دين شود.
 
انسان به طور طبيعي در زندگي مادي و اجتماعي، گرفتار آفتهاي مختلف مي‏شود و سلامت او زماني تأمين و تضمين خواهد شد كه به شخصيت نوعي و فطري خود بازگردد و همان گونه كه در شخصيت نوعي او همه قوا و گرايشها و استعدادها به طور متعادل قرار داده شده اند.
 
کلمه «اهل البیت‏» در موارد بسیار زیادى از سخنان رسول اکرم‏(ص) براى‏گروه خاصى که به آن حضرت منسوبند، به کار رفته است. براى اینان اوصاف و ویژگى‏هایى بیان گشته، منزلتى شایان قرار داده شده ودر قبال آنان، حقوق و مسئولیت‏هاى فراوان و گوناگون و در عین حال مهم وخطیر بر عهده امت گذاشته شده‏است.
 
راه راست همان توحید الهی است كه پایه تفكر انسان در حوزه نظر و عمل است و اولین دعوت پیامبر اسلام (ص) نیز توحید بود كه كافران قریش نمی پذیرفتند و قرآن فرو فرستاده خدای عزیز و رحیم است تا تو بیم دهی و بترسانی ملت را به آنچه كه پدرانشان انذار داده نشده بودند
 
به اعتقاد بسياري از صاحب نظران و انديشمندان، انسان موجودي «مدني بالطبع» است. اين گرايش فطري در انسان اقتضا مي كند كه اولاً در جامعه نظم، مقررات، قوانين و در نهايت حكومتي شكل گيرد تا در پرتو آن احاد جامعه بتوانند به حق و حقوق خود نايل گرديده و كسي نتواند به راحتي به حقوق آنان تجاوز نمايد.
 
پس ندايي بر مي خيزد که "سلام بر شما اي بهشتيان" ، نظر لطف خداوند چنان بهشتيان را مجذوب مي کند که از همه چيز جز او غافل مي شوند ، و همه نعمتهاي بهشتي را در آن حال به دست فراموشي مي سپارند
 
قرآن كتاب هدایت و روشنگری است و نهج‌البلاغه نیز تالی تلو قرآن كریم می‌باشد. محتوای این گوهر گرانبها، همواره به دنبال یك هدف مشترك می‌باشند. مطالب و موضوعاتی كه در قرآن و نهج البلاغه به طور مساوی و با یك مضمون بیان شده است.
 
براي تفسير باطن به باطن دو بال نيرومند لازم است: يكي«عرفان قلبي»، يعني علم حضوري و ديگري سنّت معصومين(ع) كه ناظر به معارف دروني و باطن قرآن است؛ زيرا تار و پود ريسمان كشيده شده‌ي الهي كه از يك جهت«ثَقَلِ وَحْي» نام دارد و از جهت ديگر«ثَقَلِ ولايت» ناميده مي ‌شود، همگي به هم مرتبط و متناسب است.
 
مشاهده اولین صفحه مشاهده صفحه قبلی 2 3 4 [ 5 ]          
   
خبر های قرآنی
مقالات قرآنی
دوره های آموزشی
عملکرد های سالانه دارالقرآن
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse