،کاربران گرامی تبیان : ضمن عذرخواهی، به علت طراحی سایت جدید پس از مدت کوتاهی در خدمتتان خواهیم بود       ،کاربران گرامی تبیان : ضمن عذرخواهی، به علت طراحی سایت جدید پس از مدت کوتاهی در خدمتتان خواهیم بود       ،کاربران گرامی تبیان : ضمن عذرخواهی، به علت طراحی سایت جدید پس از مدت کوتاهی در خدمتتان خواهیم بود       ،کاربران گرامی تبیان : ضمن عذرخواهی، به علت طراحی سایت جدید پس از مدت کوتاهی در خدمتتان خواهیم بود            
   ۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۳ مرداد -اِلخَميس ٢٣ ذو الحجه ١٤٤١ - Thursday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
صفحه اصلی   حوزه مقالات جوانان رفتارشناسی
 
 
يكي از مسائلي كه توجه به آن براي عموم به ويژه جوانان لازم و ضروري است، مسئله آينده نگري است. همه انسان هايي كه به سعادت خويش مي انديشند و مي خواهند زندگي آرام و با نشاط داشته باشند، بايد اصل آينده نگري را سر لوحه كارهاي خود قرار دهند تا بتوانند در سايه تدبير و مآل انديشي نتيجه مطلوب را به دست آورند.
 
اغلب یا هم افراد، به لحاظ برخورداری از غریزه ی «حبّ نفس» ، دوست دارند که مورد توجه و عنایت قرار بگیرند. توجه به این نیاز، در حدی که به افراط کشیده نشود و آثار سوی نداشته باشد، عاملی در جهت تغییر رفتار یا ایجاد «انگیزه ی عمل» در انسان هاست.
 
انتخاب استادي اخلاقي و تربيتي، براي جوان، ضروري است؛ يعني شخصي كه جوان با او تفاهم داشته باشد؛ چون يكي از مقدمات ضروري تهذيب و تربيت، انتخاب استاد راه يا«راهبر» است.
 
آيا حيات حيوانات مانند انسان بر اساس روح است؟ اگر روح دارند، آيا همان نفخه الاهي، بر اساس«و نفخت فيه من روحي‏»، است؟ اگر اين گونه است، تفاوت انسان و غير انسان - كه انسان را اشرف موجودات مي‏دانيم - چيست؟ و اگر اين گونه نيست، حيات آن ‏ها به چه بستگي دارد؟
 
به همان اندازه که گسست دو نسل گذشته و حاضر، زیانبار و خطرناک است، پیوند این دو نسل، ضروری و کارساز و مشکل گشاست. باید عوامل گسست و جدایی را شناخت و محورهای پدیدآورندة پیوند و همدلی را یافت و آنها را تقویت و تحکیم کرد. این گونه، از نیروهای دو نسل، یکجا می توان بهره گرفت و آن را در مسیر هدف قرار داد.
 
جواني آسماني بلند همّت، و نقطه ي اوج پرواز است. جواني اقيانوس بي كران عشق، و درياي پرتلاطم محبّت است. جواني موج خروشان حركت، طوفان سهمگين جنبش و رعد بي‌امان آزادگي است. جواني برق تند جهش، خورشيد گرم نشاط، و چشمان هميشه بيدار ِاميدو آرزو است.
 
وقتی بشر در جهان طبیعت قرار می گیرد و سیر طبیعی خود را در زندگی می گذراند، با خواهش های نفسانی مواجه می شود. در این میان، دو گونه گرایش به سوی این خواهش ها او را از صراط مستقیم درو می کند و این دوری باعث لغزیدن وی در دامن گناه می شود و در نتیجه از حرکت به سوی تعالی و رشد باز می ماند.
 
ميزان اعتماد به نفس فرد ارتباط تنگاتنگي با خود پنداره، دارد كه به معناي برداشت و تصويري است كه وي از شرايط خود دارد. اعتماد به نفس به معناي اعتماد و اطميناني است كه فرد نسبت به توانايي‌ها و داشته‌هاي خود دارد، و نيز ارزشي است كه فرد براي خود و توانايي‌هايش قائل است.
 
معني اين عبارت که "خودمان را دوست بداريم" چيست؟ اين جمله به معني پذيرفتن خود آنگونه که هستيم و سازگاري با جنبه هايي از خود است که نمي‌توانيم تغييرشان بدهيم. دوست داشتن خود به معني داشتن اعتماد به نفس، احترام به ذات و تصوير مثبت از خود است.
 
محبّت به ذات و علاقه به خويشتن، يكي از نشانه‌ها علايم مهّم سلامت باطن و اعتدال روان است. هر انساني چنان چه از اعتدال رواني و سلامت كافي برخوردار باشد، ضمن اين كه از هر رفتار يا برخوردي كه به گونه‌اي حيثيت و شخصيت او را خدشه‌دار سازد.
 
دوره جوانی که حدودا از شانزده سالگی شروع می‌شود، طبق نظر بعضی دانشمندان، پنج سال است، یعنی تا بیست سالگی ادامه دارد و طبق نظر عده‌ای دیگر، ده سال است یعنی تا 25 سالگی تداوم دارد.
 
مشاهده اولین صفحه مشاهده صفحه قبلی 32 33 34 35 36 37 [ 38 ] 39   مشاهده صفحه بعدی مشاهده صفحه آخر
   
ازدواج
رفتارشناسی
ناهنجاری ها
اصول تربیتی
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse