،کاربران گرامی تبیان : ضمن عذرخواهی، به علت طراحی سایت جدید پس از مدت کوتاهی در خدمتتان خواهیم بود       ،کاربران گرامی تبیان : ضمن عذرخواهی، به علت طراحی سایت جدید پس از مدت کوتاهی در خدمتتان خواهیم بود       ،کاربران گرامی تبیان : ضمن عذرخواهی، به علت طراحی سایت جدید پس از مدت کوتاهی در خدمتتان خواهیم بود       ،کاربران گرامی تبیان : ضمن عذرخواهی، به علت طراحی سایت جدید پس از مدت کوتاهی در خدمتتان خواهیم بود            
   ۱۳۹۹ سه شنبه ۱۷ تير -اِثَّلاثا ١٦ ذو القعده ١٤٤١ - Tuesday july 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
صفحه اصلی   حوزه مقالات جوانان رفتارشناسی
 
 
جواني بهار باطراوت زندگي است. گل نشاط، شادابي، تلاش، اراده، پشتكار، فضيلت جويي و گرايش ‎هاي مذهبي در اين فصل مي‎ شكفد و حيات را فرحبخش و شيرين مي ‎كند. جرقه ‎هاي هويت جويي، استقلال طلبي و تمايز يافتگي كه به نوعي با بازيابي و بازسنجي گذشته خود و جامعه همراه است، نخست در دوران جواني پديد مي ‎آيد.
 
از امير مؤمنان(ع) روايت شده است كه فرمود: از همنشيني و مصاحبت با افراد شرور و فاسد بپرهيز، چرا كه طبيعت به طور ناخاسته بدي و ناپاكي را از طبع منحرف او مي ‎ربايد در حالي كه تو از آن بي خبري.
 
انتخاب دوست و همنشين در موفقيت و شكست انسان نقش مهمي را ايفا مي ‎كند. بسياري از جوانان كه به انحطاط كشيده شدند و در رسيدن به اهداف عاليه خود ناكام ماندند، انتخاب دوست و همنشيني با افراد بي‎ صلاحيت را، عمده ‎ترين عامل سقوط خود بر مي ‎شمارند.
 
پروردگار عالميان تمام بندگان خود را دوست مي ‎دارد و نشانه‎ هاي فراواني از اين دوستي پايدار در قرآن مجيد به چشم مي‎ خورد. قرآن با بيان اين كه خداوند محسنين و توابين و متطهرين و متقين و صابرين و متوكلين و مقسطين و مطهرين را دوست مي ‎دارد، اين حقيقت را به خوبي روشن كرده است.
 
هر علمي بايد رنگ خدايي داشته باشد و عطر اخلاص آن، فضاي دل و جامعه را آكنده سازد؛ زيرا از دانش، ضلالت خيزد و هدايت. اين آسيب را بايد با تقوا ترميم كرد. امام علي(ع) لغزش و بي ‎تقوايي دانشمند را مانند شكستن كشتي زيانبار و فاجعه آفرين مي ‎داند و مي ‎فرمايد: بدون پرهيزگاري دانش رشد نمي ‎كند.
 
در سن و دهه ي بيست سالگي شما در بهترين سني هستيد که انتخاب هاي زيادي براي لباس پوشيدن داريد و مي توانيد تمام رنگ ها را با هم ترکيب کنيد و تک تک رنگ ها استفاده کنيد زيرا شما جوان هستيد و زيبايي کامل را داريد و حتي اگر رنگي تيره را بپوشيد، باز هم زيبايي ذاتي شما به علت سن کمي که داريد حفظ مي شود.
 
سرآستين ‌هاي پيراهن تان را روي هم قرار بدهيد. قسمت مستقيم پشت دکمه را از بين سوراخ سرآستين پيراهن عبور بدهيد، طوري که از هر دو سوراخ سرآستين عبور کند و قسمت تزئيني و بزرگ آن به سمت بيرون قرار بگيرد؛ يعني وقتي بازوهاي شما در پهلو قرار دارد بخش رنگي و تزئيني دکمه سرآستين بايد به سمت بيرون باشد.
 
جواني در ميان الطافي که خداوند به انسان عطا کرده است ارزش بسزايي دارد. هر چند بشر موفق نشده است اين مظهر رحمت و لطف پروردگارش را درک کند و در برابر آن، سپاس گذاري راستين باشد. در مکتب اسلام توجه به نسل جوان، بهره گيري از اين مجال و شکوفايي استعدادهاي جواني از اهميتي بسيار برخوردار است.
 
آتش مي ‏سوزد و خاكستر مي ‏شود يا محصولاتي مسموم و زيانبار مي‏ شود، در«مزرعه وجود» و در«زراعت زندگي» ما نيز چنين آفات و سمومي ممكن است ديده شود. در زراعت وجودي خود، نبايد از يافتن بستر و زمينه مناسب و بذر افشاني به موقع و حفاظت و حراست از عمر و روح و انديشه و عمل و اخلاق، غافل بود.
 
توبه کننده، در حقيقت مهاجر الي اللّه‏ است؛ زيرا توانسته است به وسيله توبه از گناهان و ناپاکي ‏ها دوري گزيند. انسان اگر از گناه پشيمان شود، گام نخست را براي پاکي وجودش برداشته است و اين توفيق را نبايد ناديده گيرد. پيامبر(ص) مي ‏فرمايد: بازگشت کننده از گناه، مانند کسي است که گناهي بر او نباشد.
 
پس فرجام کساني که مرتکب اعمال زشت مي‏ شدند، اين شد که آيات الهي را تکذيب و مسخره مي ‏کردند. از ديگر آثار گناه، از ميان رفتن نعمت، نزول بلاها و محروميت ‏ها، نقص در روزي و عمر، خشکسالي، تغيير نعمت، پشيماني و حسرت، پرده دري، حبس روزي، مرگ زودرس، رد دعا و... است.
 
مشاهده اولین صفحه مشاهده صفحه قبلی 32 33 34 [ 35 ] 36 37 38 39   مشاهده صفحه بعدی مشاهده صفحه آخر
   
ازدواج
رفتارشناسی
ناهنجاری ها
اصول تربیتی
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse