از امام صادق(علیه السلام) روایت است كه حضرت رسول اکرم( صلى الله علیه و آله) فرمود كه: ماه رجب ماه استغفار امت من است پس در این ماه بسیار طلب آمرزش كنید كه خدا آمرزنده و مهربان است و رجب را "أصب" مى‏گویند زیرا كه رحمت خدا در این ماه بر امت من بسیار ریخته مى‏شود پس بسیار بگوئید: أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ».                              
   ۱۳۹۶ يکشنبه ۱۰ ارديبهشت -اِلأَحَّد ٣ شعبان ١٤٣٨ - Sunday April 2017
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
صفحه اصلی   دار القرآن مقالات قرآنی
 
 
به نظر ما تمدّنها از بین نمي روند بلکه اگر مردم سرزمیني ویژگیها و شایستگیهاي لازم را براي بالندگي تمدّني از دست بدهند این تمدّن در جایي دیگر ظاهر مي شود. برابر این دیدگاه ممکن است ملتها و قومهاي صاحب تمدّن از بین بروند ولي تمدّن آنان به سرزمینهاي دیگر سریان یابد.زیرا روح تمدّن باقي است و...
 
چه بسا برخي گويندبعض آيات قرآن براي همه قابل فهم نيست و حال آنکه اين سخن گزاف،هم خلاف عقل است و هم خلاف نص قرآن.قرآن در چند مورد تصريح مي‌کند که فهم او آسان است از جمله چهار بار در سوره قمر مي‌فرمايد:«لقد يسرناالقرآن للذکر فهل من مدکر؛هر آينه به تحقيق قرآن را براي فهم و...
 
قرآن کريم در انديشه، گفتار و کردار اهل ‌بيت: تجسّم و عينيت تمام يافته است و سيره کريمانه و سخن حکيمانه آنان، مستقيم يا غير مستقيم، روشنگر کتاب الهي در ابعاد گوناگون آن است؛ از اين رو يکي از رسالت‌ هاي مهم امامان معصوم تبليغ دين، بيان احکام و تفسير قرآن بوده است. ميراث قرآني و تفسيري باقي مانده و
 
از مؤثرترين ابزار و شيوه ها در امر تعليم و تربيت، چه در سطح خرد و چه در سطح کلان، ارج نهادن به ارزش ها و فضيلت هاي اخلاقي و انساني است. انسان موجودي است که در فطرت و طبيعت خدادادي خود، کمال خواه و فضيلت طلب است و وقتي کمالي را پيش روي خود ببيند، به سوي آن مي رود.
 
ناتوي فرهنگي در کمين هويت ديني، ملي و منطقه اي است. جبهه ناتوي فرهنگي هم مانند ديگر جبهه هاي طراحي شده از سوي دشمنان ملت ايران و امت اسلام داراي اهداف خاص خويش است که بطور خلاصه مي توان اين اهداف را در ساختار شکني و جايگزين ساختار مطلوب در راستاي تثبيت منافع غرب، نام برد.
 
رمضان علاوه بر همه برکات معنوی که در لحظه لحظه آن نهفته است، فرصت مغتنمی برای احیای جایگاه قرآن در زندگی اجتماعی و اصلاح و تحکیم بنیانهای فکری و فرهنگی جامعه و پرداختن به تأکیدات بیشمار آن از جمله احترام به والدین است.
 
براى اينکه قدرت خود را براى شما بنمايانيم که شما را به اين صورت‌ها درآورده‌ايم، يا اينکه براى شما بيان کنيم که هرکه قادر به ابتدا است قادر بر بازگرداندن و اعاده نيز هست يا اينکه براى شما چيزى بيان کنيم که شک و ترديد شما را از بين ببرد.
 
حفظ قرآن آثار دنيوي و اخروي بسيار دارد و عبادت شمرده مي‌شود. بي‌ترديد اين آثار در پرتو عمل به قرآن و احكام الهي نهفته در آن تحقق مي‌يابد. در بسياري از كشورهاي اسلامي، به‌ويژه آن‌ها كه زير سلطه‌ي فرهنگ شرق و غرب به سر مي‌برند، شمار حافظان قرآن بسيار است.
 
قرآن سخن خدا، جلوه‌گاه پروردگار جهان و سفره گسترده الهي است كه بشريت را با بهترين بيان به استوارترين راه و روش زندگي براي تأمين بيشترين و بالاترين سعادت وي راهنمايي مي‌كند. در آيات فراوان بر اين نكته تأكيد شده است كه قرآن سخن و پيام خداست و فرشته وحي آن را در اختيار پيامبر گرامي اسلام (ص) قرار داد.
 
مهم ترين مسئله در قصه اصحاب کهف اين است که حکمت خوابيدن و بيدار شدن اصحاب کهف چه بود؟ آياتي که در اين زمينه وارد شده است داستان آنان را از امور عجيب نمي شمرد، و جهت ربط و اتصال اين آيات با آيات سابق بر آن دلالت دارد که آن چه خداوند در روي زمين قرار داده است زينت است که انسان بدان دل مي بندد.
 
آنچه از قرآن كريم در خصوص اين داستان استفاده مي شود اين است كه پيامبر گرامي خود را مخاطب مي سازد كه(با مردم درباره اين داستان مجادله مكن مگر مجادله اي ظاهري و يا روشن) و از احدي از ايشان حقيقت مطلب را مپرس. اصحاب كهف جوانمرداني بودند كه در جامعه اي مشرك كه جز بت ها را نمي پرستيدند، نشو و نما نمودند.
 
مشاهده اولین صفحه مشاهده صفحه قبلی 2 3 [ 4 ] 5           مشاهده صفحه بعدی مشاهده صفحه آخر
   
خبر های قرآنی
مقالات قرآنی
دوره های آموزشی
عملکرد های سالانه دارالقرآن
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse