،کاربران گرامی تبیان : ضمن عذرخواهی، به علت طراحی سایت جدید پس از مدت کوتاهی در خدمتتان خواهیم بود       ،کاربران گرامی تبیان : ضمن عذرخواهی، به علت طراحی سایت جدید پس از مدت کوتاهی در خدمتتان خواهیم بود       ،کاربران گرامی تبیان : ضمن عذرخواهی، به علت طراحی سایت جدید پس از مدت کوتاهی در خدمتتان خواهیم بود       ،کاربران گرامی تبیان : ضمن عذرخواهی، به علت طراحی سایت جدید پس از مدت کوتاهی در خدمتتان خواهیم بود            
   ۱۳۹۹ سه شنبه ۱ مهر -اِثَّلاثا ٤ صفر ١٤٤٢ - Tuesday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
صفحه اصلی   معرفی استان اردبیل
 
 
شهر گرمي، مركز شهرستان مغان استان اردبيل، با پهنه اي حدود 7 كيلومتر مربع، در شمال خاوري استان اردبيل، در مسير راه تبريز، پارس آباد در 39 درجه و يك دقيقه پهناي شمالي و 48 درجه و 6 دقيقه درازي خاوري نسبت به نيمروز گرينويچ قرار دارد.
 
شهرستان نير در 39 کيلومتري غرب اردبيل بين کوههاي سبلان و بزقوش قرار دارد. ودر ضلع جنوب غربي اين شهر واقع شده است علاوه بر آبهاي گرم معدني وآب سرد معدني از نظر آب وهوا منطقه زيبايي به شمار مي رود واز موهبت طبيعي مانند دامنه هاي سرسبز وقله هاي سر به فلك كشبده سبلان برخورداراست .
 
شهرستان كوثر با مركزيت شهر كيوي و با وسعت تقريبي 1245كيلومتر مربع حدود 1500متر از سطح دريا ارتفاع دارد. اين شهرستان از شمال با شهرستان اردبيل، از شرق با شهرستان خلخال، از غرب وجنوب با شهرستانهاي نير و ميانه همسايه است. مردم شهرستان كوثر عموما به زبان تركي صحبت مي كنند و مسلمان و شيعه مذهب هستند.
 
شهرستان مشكين شهر همان (خياو سابق) بمركزيت شهر مشكين شهر كه در پاي كوه عظيم و افسانه اي ساوالان (سبلان) قرار دارد، دومين شهر بعد از مركز استان است، داراي سه شهر بنام هاي: مشكين شهرـ لاهرود و رضي
 
اين شهرستان در شمال شرقي استان اردبيل در همسايگي كشور جمهوري آذربايجان واقع شده است وسعت آن 6/1100 كيلومتر مربع كه حدود 1/6 درصد مساحت استان اردبيل رادر برگرفته و در فاصله 22 کیلومتری مرکز استان در کنارجاده ترانزیتی اردبیل به گیلان و تهران واقع شده است.
 
بعد از دوره اعراب دوره سالاريان آغاز مي گردد با ظهور سالاريان، اردبيل بار ديگر در مركز تحولات جديد قرار گرفت و عزت و ذلت هاي متناوبي برآن روي آورد. ازجمله اتفاقات در اين دوره مي توان به هجوم و قتل و غارت گرجيها در اردبيل را ذكر كرد حمله گرجيان از حوادث ناگوار اين عهد مي باشد.
 
اسماعيل كوچكترين فرزند شيخ حيدر بود و يك سال قبل از قتل پدر تولد يافته بود او تا شش سالگي در قلعه استخر بود و درآنجا از ملاطفت هائي كه منصور بيگ پرناك فرومانرواي قلعه نسبت به اين سه كودك مي نمود بي بهره نبود زيرا او از طرفداران حضرت علي و از ارادتمندان شيخ صفي الدين بود.
 
نادر در سال 1143 با يك صد هزار سپاه به قصد راندن عثمانيها به آذربايجان آمدو در 27 محرم آن سال تبريز و چندي بعد اردبيل را از تركها پس گرفت آزادي اردبيل مدت زيادي طول نكشيد زيرا در شرق ايران گرفتاري هائي پيش آمد و نادر ناگزير بدانجا رفت و فرصت جديدي براي تجاوز عثمانيها پيدا شد.
 
ساكنان باستاني اردبيل كه از طايفه ماد و بازماندگان بوميان اوليه بوده اند و به قول مورخان، مذهب هورمزدپرستي داشته اند هنگامي كه زردشت قيام كرد و دردشت مغان و اردبيل و دامنه هاي سبلان به تبليغ احكام دين پرداخته جمعي از مردم بدان آئين گرويده اند.
 
بيله سوار، بيش از چهار هزار و پانصد سال تاريخ مدون دارد که در الواح سومر به قلم ساموئيل کريمر ترجمه داود رسايی نام برده شده واز آن تاريخ به بعد نام بيله سوار در بيستون قيد شده و در سنگ گلشين بين مرز ايران و عراق نيز وجود دارد
 
دانشگاه علوم پزشكي اردبيل در سال 1372 وبا جذب 119 نفر دانشجو در رشته هاي پزشكي وپيراپزشكي فعاليت خود را آغاز نمود دانشكده هاي فعلي پزشكي وپيرا پزشكي فعاليت خود را آغاز نمود دانشكده فعلي پزشكي وپيراپزشكي در سال 1376 با ظرفيت 313 نفر دانشجو وبا زير بناي 6045 متر مربع به بهره برداري رسيد.
 
مشاهده اولین صفحه مشاهده صفحه قبلی 12 13 14 15 16 17 18 19 [ 20 ] مشاهده صفحه بعدی مشاهده صفحه آخر
   
گردشگری در استان
مراکز علمی و دانشگاه ها
مشاهیر استان
آداب و رسوم استان
مساجد و عبادتگاه های استان
معرفی شهرستان ها
اردبیل شناسی
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse