برنده ي مسابقه ي شماره 233 سايت تبيان استان اردبيل:      جناب آقاي محمد حسين سيلابي       از شهرستان كرج                  
   ۱۳۹۷ شنبه ۳۰ تير -اِسَّبِت ٨ ذو القعده ١٤٣٩ - Saturday july 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
صفحه اصلی   معرفی استان اردبیل
 
 
نادر در سال 1143 با يك صد هزار سپاه به قصد راندن عثمانيها به آذربايجان آمدو در 27 محرم آن سال تبريز و چندي بعد اردبيل را از تركها پس گرفت آزادي اردبيل مدت زيادي طول نكشيد زيرا در شرق ايران گرفتاري هائي پيش آمد و نادر ناگزير بدانجا رفت و فرصت جديدي براي تجاوز عثمانيها پيدا شد.
 
ساكنان باستاني اردبيل كه از طايفه ماد و بازماندگان بوميان اوليه بوده اند و به قول مورخان، مذهب هورمزدپرستي داشته اند هنگامي كه زردشت قيام كرد و دردشت مغان و اردبيل و دامنه هاي سبلان به تبليغ احكام دين پرداخته جمعي از مردم بدان آئين گرويده اند.
 
بيله سوار، بيش از چهار هزار و پانصد سال تاريخ مدون دارد که در الواح سومر به قلم ساموئيل کريمر ترجمه داود رسايی نام برده شده واز آن تاريخ به بعد نام بيله سوار در بيستون قيد شده و در سنگ گلشين بين مرز ايران و عراق نيز وجود دارد
 
دانشگاه علوم پزشكي اردبيل در سال 1372 وبا جذب 119 نفر دانشجو در رشته هاي پزشكي وپيراپزشكي فعاليت خود را آغاز نمود دانشكده هاي فعلي پزشكي وپيرا پزشكي فعاليت خود را آغاز نمود دانشكده فعلي پزشكي وپيراپزشكي در سال 1376 با ظرفيت 313 نفر دانشجو وبا زير بناي 6045 متر مربع به بهره برداري رسيد.
 
علمي وكاربردي فعاليت خود را در سال 77 با پذيرش دانشجوي دوره ترمي در رشته مرتعداري در مركز آموزشي جهاد كشاورزي آغاز كرد پذيرش دوره پودماني دانشگاه جامع علمي كاربردي در استان اردبيل از سال 82 با تعداد 545 نفر دانشجو شروع شد.
 
دانشگاه سراسري محقق اردبيلي ، بزرگترين مجتمع دانشگاهي استان است كه زير نظر وزارت علوم فعاليت دارد اين دانشگاه داراي دانشكده هاي زير است: دانشكده فني مهندسي، دانشكده علوم، دانشكده مغان، دانشكده ادبيات و علوم انساني، دانشكده كشاورزي
 
دانشگاه آزاد اسلامي واحد اردبيل در آبان ماه 1362 تاسيس شده و فعاليت خود را از سال 64 با راه اندازي رشته هاي پزشكي و كارشناسي معارف اسلامي، زبان انگليسي و كشاورزي آغاز نموده است.
 
دانشگاه پيام نور اردبيل مركز اردبيل درسال 1356 با نام دانشگاه آزاد ايران (وابسته به سازمان مركزي در تهران) و با پذيرش 100 دانشجو در رشته هاي علوم بنيادي و علوم تندرستي فعاليت آموزشي خود را آغاز نمود.
 
بر اساس آیین‌نامه‌های آموزشی مصوب و مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته رشته علوم حدیث، برابر با چهار نیم‌سال تحصیلی است. دروس این مقطع، در 28 واحد درسی و 4 واحد پایان‌نامه تنظیم شده است.
 
اين حمام در محله اوچ دكان اردبيل واقع است و نسبت به ديگر حمام هاي قديمي شهر، از اصالت بيش تري برخوردار است. بر مبناي ماده تاريخي كه در سنگ نبشته بالاي طاق نماي سر در ساخته شده، بناي حمام يک سال به طول انجاميده است.
 
عيد فطر در پايان ماه رمضان و اولين روز شوال برگزار مي گردد و عيد قربان يا اضحي دهمين روز ذيحجه مي باشد. غير از اين دو عيد، كه از نظر اسلام اعياد رسمي هستند، ايام ديگري نيز مثل تولد حضرت پيغمبر و بعثت، عيد محسوب مي شود و در آن روزها به نحوي اظهار مسرت وشادي مي كنند
 
مشاهده اولین صفحه مشاهده صفحه قبلی 12 13 14 15 16 17 18 [ 19 ] 20 مشاهده صفحه بعدی مشاهده صفحه آخر
   
گردشگری در استان
مراکز علمی و دانشگاه ها
مشاهیر استان
آداب و رسوم استان
مساجد و عبادتگاه های استان
معرفی شهرستان ها
اردبیل شناسی
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse