،کاربران گرامی تبیان : ضمن عذرخواهی، به علت طراحی سایت جدید پس از مدت کوتاهی در خدمتتان خواهیم بود       ،کاربران گرامی تبیان : ضمن عذرخواهی، به علت طراحی سایت جدید پس از مدت کوتاهی در خدمتتان خواهیم بود       ،کاربران گرامی تبیان : ضمن عذرخواهی، به علت طراحی سایت جدید پس از مدت کوتاهی در خدمتتان خواهیم بود       ،کاربران گرامی تبیان : ضمن عذرخواهی، به علت طراحی سایت جدید پس از مدت کوتاهی در خدمتتان خواهیم بود            
   ۱۳۹۹ سه شنبه ۱ مهر -اِثَّلاثا ٤ صفر ١٤٤٢ - Tuesday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
صفحه اصلی   معرفی استان اردبیل
 
 
اين درياچه قبلا بسيار شور بوده است ولي امروزه با افزوده شدن آب شيرين از شوري آن كاسته شده ، بطوري كه نوعي ماهي در آن پرورش داده مي شود. اين درياچه داراي امكانات تفريحي از جمله قايق راني، پيست دو و ميداني، دوچرخه سواري، هتل هاي مجهز و زيبا، مجموعه شهر بازي، رستوران و... مي باشد.
 
منطقه سياحتي سردابه يكي ديگر از مناطق مهم جذب گردشگر ميباشد. آب اين چشمه از كف استخر بزرگي با گاز هيدروژن سولفوره ، از شكافهاي زمين خارج ميشود و بوي اندكي از اين گاز را در فضا پراكنده مي‌سازد. آبگرم پس از گذشتن از دو حوض ، نهري را به وجود مي‌آورد ، كه در دره جريان دارد.
 
دره جنگلي اردي موسي با چشم اندازي بسيار زيبا، نهرها و چشمه سارها، چمنزارهاي انبوه، باغات ميوه، قابليت ويژه اي جهت گردشگري و استراحت و تفريح دارد، اين محيط يكي از كانونهاي مورد علاقه و استفاده سرعين و گردشگران ساير نقاط و دوستداران طبيعت مي باشد.
 
آبشار سردابه در نزديكي آبگرم معدني سردابه (24 كيلومتري غرب اردبيل) در دامنه شرقي كوه سبلان واقع است. ارتفاع آن حدود 20- 15 متر و حجم جريان آن نسبتاً كم و محدود به خروجي چند چشمه بالا دست مي باشد.
 
حدود برف هاي دايمي سبلان از 4000 متر تا 4100 متر دامنه شمالي است كه آثار يخچال قديمي نيز در اين حدود به خوبي ديده مي شود. بلند ترين قله سبلان ‹‹سلطان ساوالان›› نام دارد و دومين قله آن را ‹‹حرم داغي›› مي گويند كه نوكي تيز و غيرقابل صعود دارد.
 
اردبيليان بر مبناي معتقدات مذهبي از نقاشي استقبال نمي كردند به ويژه اگر اين هنر در مورد موجودات زنده مي بود زيرا به آنها گفته شده بود که اگر شکل جانداري را بکشند در روز قيامت بايد به او جان دهند، آنهايي هم که سرانجام ذوق خود را بر اين خرافه برتري مي دادند هنر خود را در امور مذهبي بکارمي بردند.
 
معماري از قديم در اردبيل معمول بوده و برخي از آثاري که بندرت از دوران هاي گذشته در اين شهر باقي مانده حکايت از آن دارد که طراحان و سازندگان آنها اطلاعات وسيع و مهارت کافي در کار خود داشته اند. اين آثار معمولاً به صورت اماکن مذهبي و حمام و کاروانسراست.
 
مقدسي مي گويد: «موغان شهري است كه دو نهر به دور آن است . پيرامون آن باغچه‌هاي زيبا است كه گويي دشت را بهشت ساخته، اينجا و تبريز دو باغ مي باشند و براي رحاب در كشور اسلام دو فخرآور هستند…. حومه‌اش خشك و دلگشا و دو نهر آن روان است، روي مردمش همچون لؤلؤ و مرجان است بخشاشگر و كريمند.
 
در معجم البلدان (در اواخر قرن ششم) چنين آمده است: خلخال شهري است در مشرق آذربايجان، نزديك گيلان و مزارع و آبادي آن بيشتر در وسط كوههاي بلند قرار دارد و از آنجا تا قزوين هفت روز راه است و در اين ولايت قلاعي است كه مردمان هنگام حمله مغول به آنجا عزيمت نموده اند.
 
به طور قطع نمي توان گفت شهر اردبيل در چه تاريخي و به دست چه كسي به وجود آمده است. در خود شهر داستاني است كه از نسل هاي گذشته نقل گرديده است: سرزمين اردبيل، به سبب آنكه دور آنرا كوه گرفته است در زمان قديم بر اثر ريزش برف و باران به شكل درياچه وسيعي بوده است.
 
شهر گرمي، مركز شهرستان مغان استان اردبيل، با پهنه اي حدود 7 كيلومتر مربع، در شمال خاوري استان اردبيل، در مسير راه تبريز، پارس آباد در 39 درجه و يك دقيقه پهناي شمالي و 48 درجه و 6 دقيقه درازي خاوري نسبت به نيمروز گرينويچ قرار دارد.
 
مشاهده اولین صفحه مشاهده صفحه قبلی 12 13 14 15 16 17 18 [ 19 ] 20 مشاهده صفحه بعدی مشاهده صفحه آخر
   
گردشگری در استان
مراکز علمی و دانشگاه ها
مشاهیر استان
آداب و رسوم استان
مساجد و عبادتگاه های استان
معرفی شهرستان ها
اردبیل شناسی
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse