،کاربران گرامی تبیان : ضمن عذرخواهی، به علت طراحی سایت جدید پس از مدت کوتاهی در خدمتتان خواهیم بود       ،کاربران گرامی تبیان : ضمن عذرخواهی، به علت طراحی سایت جدید پس از مدت کوتاهی در خدمتتان خواهیم بود       ،کاربران گرامی تبیان : ضمن عذرخواهی، به علت طراحی سایت جدید پس از مدت کوتاهی در خدمتتان خواهیم بود       ،کاربران گرامی تبیان : ضمن عذرخواهی، به علت طراحی سایت جدید پس از مدت کوتاهی در خدمتتان خواهیم بود            
   ۱۳۹۹ سه شنبه ۱ مهر -اِثَّلاثا ٤ صفر ١٤٤٢ - Tuesday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
صفحه اصلی   معرفی استان اردبیل
 
 
اردبيل واژه ای اوستايی است كه از دو كلمه آرتا (مقدس) و ويل (شهر) به معنی شهر مقدس تركيب شده است. به روايت اوستا زرتشت پيامبر ايرانی در كنار رود دائی يتا كه امروزه ارس ناميده می شود به دنيا آمد و كتاب خود را در سبلان نوشت و برای ترويج دين خود، روی به شهر بازان پيروز آورد.
 
در زمان حمله اعراب به ايران اردبيل مركز آذربايجان و مقر مرزبان اين ايالت بود و از ميانه تا باجروان در كنار رود ارس و شهر شيز نزديك مراغه جزو اين ايالت محسوب مي شد. بعد از شكست ايرانيان در جنگ با اعراب و حمله مسلمين به آذربايجان صفحه ديگري در وقايع اردبيل باز شد و آن سكونت اعراب در اين شهر بود.
 
بطور مسلم اولين امامزاده هاي مكرم در اواخر قرن دوم و اوائل قرن سوم هجي قمري به منطقه اردبيل و آذربايجان تشريف آورده اند و به تبليغ و ترويج مذهب حقه اهل بيت همت گمارده اند.
 
حضرت ايت الله العظمي موسوي اردبيلي تحصيلات خود را در اوان كودكي و در سن شش سالگي با ورود به مكتب خانه آغاز كردند و قرآن كريم را فراگرفته آنگاه كتاب هايي چون رساله عمليه، گلستان، تبيه الغافلين، نصاب الصبيان، تاريخ معجم، دره نادري، تاريخ وصاف، حساب فارسي وبرخي كتب ديگر را نزد معلمان خود آموختند.
 
میرزا محمد بن میرزا عبدالکریم ابن میرزا باقر بن میرزا احمد مغانی تبریزی، وی عالم فاضل و ادیب بارع و از خاندان علم و شرف است، سالهایی در نجف در حوزه درس اعلام شرکت نمود تا این که حظی از فضیلت و معرفت درک، به تاریخ 1333 به تبریز بازگشت، امام جمعه تبریز بود، مانند نیاکان خویش از مراجع امور دینی بود.
 
پل قديمي ساميان روي رودخانه قره سو در 15 كيلومتري اردبيل در مسير راه شوسه اردبيل – گرمي قرار دارد. طول پل 60 متر و عرض آن 5/7 متر است. پل ساميان داراي هفت پايه و 6 دهنه است كه هنوز هم مورداستفاده قرار مي گيرند.
 
آقا میرزا علی اكبر اردبیلی از علمای معاصر اردبیل است در سال 1269هجری قمری در این شهر بدنیا آمده و مقدمات و سطح را در اردبیل و زنجان و بروجرد فرار گرفت و برای تكمیل معلومات عازم نجف شد در محضر «میرزای شیرازی» سید حسین كوه كمری و دیگر اساتید علم، خارج را به پایان رسانیده و به درجه اجتهاد رسید.
 
شیخ عبدالظاهر اردبیلی ابن مهر علی اردبیلی، متوفای بعد از 1306 عالمی است فاضل با خط زیبای خد مقدمه واجب خوانساری را به تاریخ 1297ه نگاشته و رساله قضا و قدر ملا صدرا را در نجف اشرف به تاریخ 1300 نوشته است.
 
علی دایی در اردبیل متولد شد. او بعدها به دانشگاه صنعتی شریف راه یافت و لیسانس خود را در رشته‌ی متالورژی دریافت کرد. همچنین وی به تازگی ازدواج کرده است. علی دائی علاوه بر فوتبال در تجارت نیز مردی موفق بوده است. وی گرداننده چندین شرکت بزرگ و رستوران های متعدد است.
 
حمزۀ اردبیلی مؤلف دانشمندان آذربایجان به نقل از « نجوم السّما» آورده است که «مولانا حمزه» از حکمای معروف اردبیل بود در 1099 به معرض طاعون در گذشت و فراید و تعلیقاتی از او به یادگار ماند.
 
آرامگاه شيخ امين الدين جبراييل پدر شيخ صفي الدين در دو كيلومتري شمال شهر اردبيل در روستاي شيخ كلخوران در بخش مركزي شهر اردبيل واقع گرديده است. اين آبادي، مقبره سيد امين الدين شيخ جبرائيل - پدر شيخ صفي الدين اردبيلي- در محوطه وسيعي معروف به باغ شيخ به شكل چهار گوش بنا نهاده شده است...
 
مشاهده اولین صفحه مشاهده صفحه قبلی 12 13 14 15 16 [ 17 ] 18 19 20 مشاهده صفحه بعدی مشاهده صفحه آخر
   
گردشگری در استان
مراکز علمی و دانشگاه ها
مشاهیر استان
آداب و رسوم استان
مساجد و عبادتگاه های استان
معرفی شهرستان ها
اردبیل شناسی
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse