ماه مبارك رمضان به جهت نزول قرآن كريم در آن و ويژگى هاى منحصرى كه دارد در ميان ماه هاى سال قمرى برترين است; قرآن كريم مى فرمايد: «ماه رمضان ماهى است كه قرآن براى هدايت انسان ها در آن نازل شده است.»      تمام كتب بزرگ آسمانى مانند: قرآن كريم، تورات، انجيل، زبور، صحف در اين ماه نازل شده است. حضرت امام صادق(عليه السلام) مى فرمايد: «كل قرآن كريم در ماه رمضان به بيت المعمور نازل شد، سپس در مدت بيست سال بر پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله) و صحف ابراهيم در شب اول ماه رمضان و تورات در روز ششم ماه رمضان، انجيل در روز سيزدهم ماه رمضان و زبور در روز هيجدهم ماه رمضان نازل شد      در ماه رمضان خداوند متعال توفيق روزه دارى را به بندگانش داده است; «پس هر كه ماه [رمضان] را درك كرد، بايد روزه بگيرد                  
   ۱۳۹۶ جمعه ۲ تير -اِجُّمعَة ٢٨ رمضان ١٤٣٨ - Friday June 2017
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
صفحه اصلی   دین و اندیشه
 
 
درك عظمت قرآن كريم، منوط به معرفت قرآن در تمامي ابعاد است. يعني شناخت حقايق و معارف غيبي، اسرار و حكم، شرايع و احكام، قصص و امثال، محكم و متشابه، تأويل و تنزيل و ظاهر و باطن آن، كه هر كدام بُعدي از ابعاد و جلوه‏اي از جلوه‏ هاي قرآن كريم است.
 
در مورد ارتباط قرآن و مولاي متقيان حضرت علي(ع) بسياري از پژوهشگران به فراخور حالشان موضوعي را برگزيده و در مورد آن قلم زده‏اند. برخي به جمع آوري قرآن توسط آن حضرت، عده‏اي به جايگاه والاي امام در آيات وحي و گروهي به تفاسير و شأن نزول آيات از منظر آن گرامي توجه دارند.
 
بدون ترديد نزديک ‏ترين و بهترين راه شناخت و بهره ‏برداري از قرآن، رهنمودهاي روشنگرانه خودِ اين کتاب بزرگ است؛ چرا که در آياتي بي ‏شمارْ ضمن اشاره به حقيقت قرآن کريم و اهداف بزرگ آن، راه و شيوه ‏هاي صحيح استفاده از اين کتاب آسماني هم تبيين گرديده است.
 
از مهم‏ترين راه ‏هايي كه با طي آن هركس مي ‏تواند بنابر ظرفيت وجودي، توان و همّت خود از معارف، آموزه ‏ها، لطائف و حقائق قرآن استفاده كند، و معصومان‏(ع) بر آن تكيه ‏فراوان دارند، تدبّر در آيات قرآن است. قرآن كريم مهم‏ ترين و كامل ‏ترين كتاب آسماني براي هدايت انسان به سوي كمال واقعي است.
 
جهان همواره در حال تحول است. انديشمندان مختلف به ويژه کساني که از منظر اجتماعي به جهان نگريسته اند، علاقمند شناسايي و گونه شناسي سير تحول جهاني هستند. با نگاهي گذرا به انديشه متفکران معاصر، اهميت گونه شناسي و ذکر ويژگي هاي مراحل حيات اجتماعي بشر به وضوح قابل مشاهده است.
 
يامبر خدا(ص) در عرصه قيامت در آن روز هولناک و دشوار با افسوس و دلي پردرد، قرآن ‏بدست مي ‏ايستد و ـ اين گونه‏ـ شکايت جانکاهي را به پروردگار مي ‏کند: «پروردگارا! قوم من قرآن را رها کردند.»(فرقان/ 30)
 
واژه اعجاز در لغت و اصطلاح: «اعجاز» مشتق از ريشه ثلاثي مجرد«عجز» است و در لغت به معناي: درماندگي، ناتواني و نيز انتهاي همه چيز آمده است، و در مقابل قدرت قرار مي گيرد. در قرآن نيز به معناي لغوي به کار رفته است: (وَ اعْلَمُوا أَنَّکُمْ غَيرُ مُعْجِزِي اللّهِ) بدانيد که شما بر خداوند دست نخواهيد يافت.
 
دختران جامعه امروز ما چگونه مي ‏توانند از اين شخصيت‏ بزرگوار به عنوان نمونه و الگو بهره‏گيرند. اين نکته بسيار قابل توجه است که آينده را گذشته مي ‏سازد. اگر شخصيت‏ ها در زمان کودکي که گذشته هر فردي است، خوب پي‏ ريزي شده باشد، ساختمان هم به شکل صحيح بالا مي ‏رود و شکل مي‏گيرد.
 
زينب(س) زبان علي(ع) در کام است و ذوالفقار علي(ع) در نيام. زينب(س) آفتاب عفت زهرا(س) در حجاب است و حلم حسن(ع) در سينه. کلام زينب(س) چون تيغي است که پرده‏ هاي تزوير را مي‏ درد و يادآور فصاحت جاري بر زبان رسول اللّه(ص) است. رداي وصله خورده زينب(س) و قد خميده‏اش، يادآور مظلوميت فاطمه(س) است.
 
زينب، دختر علي بن‏ابيطالب(ع) ابن عبدالمطلب ‏بن هاشم قريشي هاشمي و مادرش فاطمه زهرا(س) دخت گرامي رسول خدا(ص) است. زينب در زمان حيات پيامبر(ص) به دنيا آمد. كنيه‏اش ام كلثوم، ام عبداللّه‏ و ام الحسن است؛ ولي براي ايشان كنيه ‏هاي مخصوصي نيز مانند ام المصائب، ام الرزايا و ام النوائب ذكر كرده‏اند.
 
زني که نمي‏ خواهد در حماقت و جهل زندگي کند و تسليم دنياپرستان شود، چگونه زيستن را از کجا و چه کسي بياموزد؟ در اين دنياي پرتلاطم مادي و زرق و برق ‏هاي پرجاذبه و فريبنده که ممکن است هر دين ‏داري را به سوي خود بکشاند آيا راهي براي خود ساختن و صحيح زيستن وجود دارد؟
 
   
اخلاق
ادیان و مذاهب
مهدویت
اهل بیت (ع)
فلسفه و عرفان
احکام اسلامی
قرآنی
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse