از امام صادق(علیه السلام) روایت است كه حضرت رسول اکرم( صلى الله علیه و آله) فرمود كه: ماه رجب ماه استغفار امت من است پس در این ماه بسیار طلب آمرزش كنید كه خدا آمرزنده و مهربان است و رجب را "أصب" مى‏گویند زیرا كه رحمت خدا در این ماه بر امت من بسیار ریخته مى‏شود پس بسیار بگوئید: أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ».                              
   ۱۳۹۶ يکشنبه ۱۰ ارديبهشت -اِلأَحَّد ٣ شعبان ١٤٣٨ - Sunday April 2017
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
صفحه اصلی   دین و اندیشه
 
 
آيا تنبيه يك روش تربيتى است؟ كارايى آن در چه‏سطحى است؟ شرايط استفاده از آن چيست؟ چه كسانى‏اجازه اعمال آن را دارند؟ اسلام در اين زمينه چه‏مى‏گويد؟ روانشناسان و مربيان تربيتى چه مى‏گويند؟ اينهاو پرسشهايى از اين دست، پرسشهايى است كه در محافل‏تربيتى زياد مطرح است.
 
توسل و استغاثه كردن به معصومان و آنان را براي برآورده شدن حاجت‌هاي دنيايي و شفاعت، وسيله درگاه خداوند قرار دادن، تنها به منظور ارتباط و پيوند با اين بندگان صالح و پاك الهي است؛ زيرا خداوند مي‌فرمايد: اي كساني كه ايمان آورده‌ايد از خدا پروا داشته‌ باشيد و به سوي او وسيله‌اي براي تقرب برگزينيد.
 
ماده علم با شكلهای گوناگون، بیش از ۷۵۰ بار، در قرآن كریم تكرار شده است. این مطلب می‏رساند كه قرآن، به علم و علما اهمیت زیادی می‏دهد ، بلی این علم است كه انسان را از ظلمتها بیرون می‏برد و كاروان بشریت را، به طرف كمال رهنمون می‏شود.
 
جهان‌ سیاست‌ همواره‌ با پدیده ‌های‌ گوناگونی‌ روبرو می‌گردد که‌ ذهن‌ دولتمردان‌ را به‌ خود معطوف‌ می‌سازد. اهمیت‌ این‌ پدیده‌ها به‌ اندازه‌ای‌ است‌ که‌ همه‌ ابعاد زندگی افراد را تحت‌ تأثیر خود قرار می‌دهد و نگرانی های‌ فراوانی‌ را برای‌ برخی‌ ملت ها و امتیازهایی‌ را برای‌ دیگران به‌ ارمغان‌ بیاورد.
 
حجّ تمتّع وظیفه کسانی است که وطن آنها شانزده فرسخ(حدود۸۸ کیلومتر) یا بیشتر با مکّه معظّمه فاصله دارد.
 
بي گمان انسان مي كوشد تا از خود و محيط پيراموني خويش شناخت كامل و جامعي به دست آورد؛ زيرا بي شناخت، امكان بهره مندي و يا مقابله با رخدادهاي آن فراهم نمي شود. بخشي از اين شناخت از طريق ابزارهاي شناختي انسان چون شنوايي و بينايي و ... به دست مي آيد و بخشي هم از راه هايي چون وحي و شهود پديد مي آيد.
 
ایشان هم نام حضرت زهرا(س) و فاطمه یا فاطمه كبری‏ نامیده شده است. در روایتی درباره مقام والا و عظمت‏ شأن حضرت زهرا(س) و علت ‏نامیده شدن ایشان به فاطمه آمده است.
 
«یكی از امتیازات بزرگی كه شهر عزیز قم دارد، این است كه بر گرد مضجع شریف یكی از برگزیدگان اهل ‏بیت(ع)‏ حضرت فاطمه معصومه(س) ‏بنا شده است.» مقام معظم رهبری
 
حضرت معصومه(ع) بیست و پنج ‏سال بعد از تولد امام رضا(ع) در اول ذیقعده سال 173(ه . ق) دیده به جهان گشود پدرش امام موسی بن جعفر(ع) و مادرش بانویی پاكیزه به نام نجمه بود كه با نام‌های تكتم، خیزران، اروی، ام البنین، طاهره، سمانه، شقراء، سكن و صقر نیز از وی یاد شده است.
 
ولادت آن حضرت در روز اول ذيقعده سال ١٧٣ هجری قمری در مدينه منوره واقع شده است. ديری نپاييد كه در همان سنين كودكی مواجه با مصيبت شهادت پدر گرامی خود در حبس هارون در شهر بغداد شد. لذا از آن پس تحت مراقبت و تربيت برادر بزرگوارش حضرت علی بن موسی الرضا(ع) قرارگرفت.
 
زیارتنامه مختصری، كه محتوی پنج حدیث در ثواب زیارت حضرت معصومه(س) است، با زیارت آن هفت نفر مدفون در جوار حضرت، توسط شیخ محمدجواد شاه عبدالعظیمی در كتابش، موسوم به زیارت سلطانیه، نقل شده است. و زائر پنج حدیث را كه قرائت نماید به ثواب زیارت نائل شوند.
 
   
اخلاق
ادیان و مذاهب
مهدویت
اهل بیت (ع)
فلسفه و عرفان
احکام اسلامی
قرآنی
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse