،کاربران گرامی تبیان : ضمن عذرخواهی، به علت طراحی سایت جدید پس از مدت کوتاهی در خدمتتان خواهیم بود       ،کاربران گرامی تبیان : ضمن عذرخواهی، به علت طراحی سایت جدید پس از مدت کوتاهی در خدمتتان خواهیم بود       ،کاربران گرامی تبیان : ضمن عذرخواهی، به علت طراحی سایت جدید پس از مدت کوتاهی در خدمتتان خواهیم بود       ،کاربران گرامی تبیان : ضمن عذرخواهی، به علت طراحی سایت جدید پس از مدت کوتاهی در خدمتتان خواهیم بود            
   ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۹ تير -اِلخَميس ١٨ ذو القعده ١٤٤١ - Thursday july 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
صفحه اصلی   سخنرانی و مصاحبه ها سخنرانيها
 
 
آقا رسول الله ـ صلی الله علیه و اله و سلم ـ به حضرت امام حسن ـ علیه السلام ـ فرمودند : «اشبهت خَلقی و خُلقی » ( بحار الانوار ج 43 ص294). همان اخلاقی که خداوند در وصف آن می‌فرماید : « إنّک لَعَلیَ خُلُقٍ عَظیمٍ » ، همان خُلق عظیم در وجود مبارک آقا امام حسن ـ علیه السلام ـ جمع شده است .
 
دین اسلام دین حرمت و احترام و ادب است . دین نسبت به ذوی الحقوق جامعه و آنها ئی که حیات سالم تربیتی و علمی جامعه بسته به وجود آنهاست و جامعه از جهات مختلف مدیون آنهاست حفظ حرمت را لازم می‌داند .
 
یکی از اصول اخلاق اجتماعی این است که در جامعه بایستی بزرگتر حرمت داشته باشد ، ارزش او حفظ شده و شأن او شکسته نشود .
 
يكي از مهم ترين اصول اخلاق اجتماعی تکریم ، تعظیم و احترام به تمام افراد جامعه است مخصوصاً آنهائی که ذوی الحقوق اند ، آنهائی که به انحاء مختلف در جامعه تأثیر دارند.
 
یکی از اصیل ترین قواعد رفتار اجتماعی این است که در جامعه حرمت بزرگتر بایستی حفظ شود . آنهائی که در جامعه به انحاء مختلف ذوی الحقوق و تأثیر گذارند و در تعیین مسیر حرکت جامعه دخیل اند . جامعه بایستی فرهنگی داشته باشد که نسبت به اینها خاضع باشد و در جایگاه اصلی خودشان قرار دهد .
 
یکی از حیاتی ترین اصول اخلاق اجتماعی این است که بزرگتر باید در جامعه حرمت داشته باشد. فرهنگ اسلامی ما با این مطلب عجین شده است که کوچکتر بایستی نزد بزرگتر خاضع باشد و بزرگتر در جایگاه خودش قرار گرفته باشد.
 
وقتی اویس قرنی تشریف آوردند مدینه، خلیفه دوم گفت: بایستی ما را نصیحت کنی . فرمودند : پیامبر را تو درک کردی نه من. همان نصیحت هائی که از حضرت گرفتی برای تو بس است. گفت نه ! با یستی مرا نصیحت کنی، ایشان چند نصیحت فرمودند و در آخر فرمایشات خود فرمودند: می دانی در جنگ احد کدام دندان پیامبر افتاد؟ ...
 
مسأله ازدواج ، مستثنا از اصل « اكرموا كريم كل قوم » است، در اصول و قواعد رفتارهای اجتماعی « اکرموا کریم کل قوم » یک اصل اسلامی و از یادگارهای سنت نبوی است . کریم قوم ، چه رئیس قبیله باشد ، چه بزرگ روستائی باشد حترامش واجب است .
 
در قواعد اخلاقي و اجتماعي ، حرمت نگه داشتن براي بزرگترها يك اصل است و مصاديق بزرگي متعدد است . انسانهائي هستند كه ذوي الحقوق جامعه اند ، اگر حرمت اينها شكسته شود اساسي ترين ركن پيشرفت از بين رفته است بخاطر همين يكي از بارزترين نكات ديني ما و سبب تشخص و تميز دين ما نسبت به فرهنگ غرب است.
 
مشاهده اولین صفحه مشاهده صفحه قبلی [ 12 ]                
   
مدیر کل
ریاست سازمان
حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله)
حضرت امام خمینی (ره)
مصاحبه عمومي
سخنرانيها
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse