مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ پنج شنبه ۳۱ خرداد -اِلخَميس ٧ شوال ١٤٣٩ - Thursday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  209   بازدید    تاریخ درج مطلب  15/10/1395    
 
 
ایستادگی تا شهادت

امام جواد(ع) با پیشنهاد تحمیلی ماءمون، با دختر ماءمون به نام زینب که به ام الفضل معروف بود، ازدواج کرد ولی او نازا بود امام جواد(ع) با کنیزی به نام سمانه(س) مادر امام دهم ،(ع) ازدواج کرد و از او دارای فرزند شد. ام الفضل بر سر همین موضوع، کینه امام جواد(ع) را به دل گرفت وقتی که ماءمون از دنیا رفت، برادرش معتصم، خلیفه شد، او نتوانست وجود مقدس ‍ امام جواد(ع) را تحمل کند، سرانجام با جعفر(پسر ماءمون) در فکر توطئه قتل آن حضرت برآمدند، برای این کار ام الفضل را مناسب دیدند، به او پیشنهاد کردند او پذیرفت و زهری را در انگور رازقی نمود، حضرت جواد(ع) را با آن انگور، مسموم و شهید کرد. وقتی که امام جواد(ع) در بستر شهادت افتاد، ام الفضل پشیمان شد و، گریه می کرد، امام جواد(ع) به او فرمود: چرا گریه می کنی؟ گریه تو سودی ندارد سوگند

 

به خدا بزودی به فقر و دردی گرفتار گردی که نجات و درمان ندارد آری آن بزرگوار این گونه در جوانی به شهادت رسید. طولی نکشید که ام الفضل بیمار شد، هرچه دارائی داشت برای درمان خود، مصرف کرد، ولی خوب نشد، و دارائیش رفت به گونه ای که گدا گردید و سر راه عبور مردم، دست سؤال دراز می کرد و گدائی می نمود و با این وضع از دنیا رفت. این فراز بیانگر زندگی سیاسی امام جواد(ع) است که هرگز تسلیم طاغوت زمانش، معتصم(هشتمین خلیفه عباسی) نشد، و تا آن جا که ممکن بود، مردم زمانش را از پیروی آن طاغوت برحذر داشت، و در این راستا تا پای شهادت پیش رفت، و در عنفوان جوانی(۲۵ سالگی) به شهادت رسید، شهادتی مظلومانه و جانسوز، توسط همسرش که ماءمور نفوذی طاغوت در خانه آن بزرگوار شده بود.

منبع: سایت کاروان صادقیه

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 99978 -1 -1

اخلاق
ادیان و مذاهب
مهدویت
اهل بیت (ع)
فلسفه و عرفان
احکام اسلامی
قرآنی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse