مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ يکشنبه ۲ ارديبهشت -اِلأَحَّد ٦ شعبان ١٤٣٩ - Sunday April 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  269   بازدید    تاریخ درج مطلب  15/10/1395    
 
 
احکام ناحق شریح

عبدالرحمن بن حجاج می گوید: حکم بن عتیبه و سلمه بن کهیل بر ابی جعفر علیه السلام(امام محمد باقر) وارد شده از آن حضرت از حکم شاهد با سوگند پرسش نمودند. امام(ع) فرمود: رسول خدا ص به وسیله آن حکم نموده و همچ نین علی(ع) نزد شما در کوفه بدان حکم نموده است، تا این که فرمود علی(ع) در مسجد کوفه نشسته بود ناگهان عبدالله بن قفل تمیمی در حالی که زرهی به همراه داشت بر آن حضرت گذشت. علی(ع) به عبدالله گفت: این زره طلحه است که در روز بصره(جنگ صفین) از او ربوده شده است. عبدالله گفت: به نزد شریح قاضی می رویم ، رفتند، شریح به قضاوت نشست ، امیرالمومنین(ع) فرمود: این زره طلحه است که در روز بصره از او ربوده شده است. شریح: در این باره شاهد بیاور!

علی ع امام حسن را آورده بر آن گواهی داد. شریح: با گواهی یک نفر حکم نمی کنم مگر این که دیگری با او باشد. حضرت علی قنبر را آورد و او بر آن گواهی داد. شریح: قنبر برده است و شهادتش نافذ نیست. علی(ع) خشمگین شده به قنبر فرمود: بگیر زره را که این مرد(شریح) سه بار قضاوت به ناحق نمود. در این موقع شریح تکانی خورده و به آن حضرت عرضه داشت: من پس از این ، هیچ وقت بین دو نفر قضاوت نخواهم کرد مگر این که علت سه بار قضاوت ناحق مرا به من بگویید. امیرالمومنین(ع) به او فرمود: وای بر تو! هنگامی که طرح دعوا کردم گفتی: گواه بیاور با این که رسول خدا صلی الله علیه و آله فرموده مال ربوده شده هر جا که یافت شود بدون اقامه گواه گرفته می شود، پس من گفتم: شاید او این حدیث رسول خدا را نشنیده ، آنگاه حسن(ع) را آوردم و بر آن گواهی داد، پس ‍ گفتی: او یک شاهد است و من با شهادت یک شاهد حکم نمی کنم ، با این که رسول خدا صلی الله علیه و آله با یک شاهد و سوگند، حکم نموده است. سپس قنبر را آوردم و گواهی داد، پس گفتی: او برده است و من با گواهی برده حکم نمی کنم ، با این که گواهی برده اگر عادل باشد پذیرفته است. و آنگاه فرمود: وای بر تو! امام مسلمین بر امور بزرگتر مسلمین مامون و مورد اعتماد است.

قضاوت های امیر المومنین(ع) / محمد تستری

منبع: سایت کاروان صادقیه

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 99976 -1 -1

اخلاق
ادیان و مذاهب
مهدویت
اهل بیت (ع)
فلسفه و عرفان
احکام اسلامی
قرآنی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse