مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ پنج شنبه ۳۱ خرداد -اِلخَميس ٧ شوال ١٤٣٩ - Thursday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  262   بازدید    تاریخ درج مطلب  19/10/1395    
 
 
آبسه؛ تجمع چرک در یک‌جا

آبسه در قسمت‌های مختلفی از بدن تشکیل می‌شود. گاهی اوقات برای تخلیه چرک از آبسه نیاز به عمل جراحی است. همچنین برای بهبود آن باید داروی آنتی بیوتیک مصرف کرد.

آبسه چیست و علل آن کدامند؟

آبسه، تجمع چرک در یک قسمت از بدن است. چرک مایع غلیظی است که معمولا حاوی گلبول‌های سفید خون، بافت‌های مرده و میکروب‌ها(باکتری) است.معمولا عفونت باکتریایی باعث ایجاد آبسه می‌شود. برخی باکتری‌ها با تولید سم باعث تخریب بافت‌های بدن شده و چرک را ایجاد می‌کنند.این باکتری‌ها شامل استافیلوکوک اورئوس و استرپتوکوک پیوژن می‌باشد. این عفونت باکتریایی باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با باکتری‌ها، گلبول‌های سفید خون و مواد شیمیایی خاصی را فعال کند. در این مبارزه، برخی بافت‌های بدن می‌میرند. با مردن بافت، یک حفره تشکیل شده و از چرک پر می‌شود. اگر عفونت ادامه داشته باشد، این حفره بزرگ‌تر می‌شود.

آبسه کجاها تشکیل می‌شود؟

پوست: بیشتر آبسه‌ها زیر پوست تشکیل می‌شوند. کورک پوستی رایج ترین نمونه آن است. در کورک پوستی، ریشه مو چرک می‌کند و یک آبسه کوچک را ایجاد می‌نماید. یک غده به نام بارتولین در زیر پوست مدخل واژن در خانم‌ها وجود دارد که اگر چرک کند، آبسه بارتولین را ایجاد می‌کند.نشانه‌های آبسه پوست عبارتند از: ورم، قرمزی، درد و گرمی‌پوست.

داخل بدن: گاهی اوقات آبسه در داخل یک اندام و یا فضای بین اندام‌ها تشکیل می‌شود. بسته به محل ایجاد آن، آبسه می‌تواند علائم مختلفی داشته باشد، به عنوان مثال عفونت کبد باعث آبسه کبد می‌شود. استفاده از سونوگرافی و یا سایر روش‌های اسکن می‌تواند وجود آبسه را تایید کند. اگر دندان و یا لثه عفونت کند، آبسه دندان بروز می‌کند.

چه کسی دچار آبسه می‌شود؟

بیشتر آبسه‌های پوستی در افرادی بروز می‌کنند که حال مساعدی دارند. اغلب آبسه‌ها علت خاصی ندارند و معمولا مشکلات دیگری همراه آنها دیده نمی‌شود.از آنجایی که آبسه‌ها بیشتر در افراد مبتلا به دیابت بروز می‌کنند، پزشک میزان قند ادرار فرد را آزمایش می‌کند.تشکیل مکرر آبسه‌های پوستی می‌تواند اولین علامت وجود یک مشکل در سیستم ایمنی بدن باشد.آبسه داخل بدن معمولا در افرادی که بیمار هستند و یا سیستم ایمنی بدنشان به خوبی کار نمی‌کند، رخ می‌دهد؛ به عنوان مثال، آبسه ریه بعد از بیماری پنومونی (ذات‌الریه) تشکیل می‌شود و یا آبسه مغزی ممکن است بعد از جراحت سوراخ کننده سر رخ دهد (جراحتی که پوشش بیرونی مغز را سوراخ کند) و....

درمان آبسه چیست؟

برای درمان آبسه، پزشک آنتی بیوتیک تجویز می‌کند و معمولا چرک داخل آبسه باید تخلیه شود.در آبسه‌های پوستی، با یک جراحی کوچک، پوست روی آبسه را برش می‌دهند تا چرک آن خالی شود.زمانی که پوست بهبود پیدا کند، یک اسکار (جای زخم) روی آن باقی می‌ماند. برای تخلیه چرک از آبسه‌های داخل بدن، جراحی‌های پیچیده تری لازم است.روش جراحی بسته به محل آبسه، مختلف است.

اگر آبسه درمان نشود؟

آبسه پوستی روی سطح پوست در نهایت می‌ترکد و چرک آن خالی می‌شود. البته بعد از اینکه بزرگ‌تر و درد آن بیشتر شد، می‌ترکد.بنابراین مصرف آنتی بیوتیک و تخلیه چرک با جراحی، بهترین کار است.اما یک کورک پوستی کوچک ممکن است بترکد و بدون درمان پزشکی بهبود یابد.ولی درمان نکردن آبسه‌های داخل بدن، معمولا خیلی خطرناک است. با عدم درمان آبسه داخل بدن، حال فرد خیلی بد می‌شود و معمولا درمان پزشکی مورد نیاز است.

منبع: روزنامه آرمان

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 99948 -1 -1

تغذیه
بیماری ها
داروشناسی
سلامت جامعه
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse