مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ دوشنبه ۲۸ خرداد -اِلأِثنين ٤ شوال ١٤٣٩ - Monday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  385   بازدید    تاریخ درج مطلب  18/10/1395    
 
 
پرورش آلوئه ورا در منزل

گیاه آلوئه را در مناطقی که دما به زیرصفر کاهش می  یابد، می ‌توان هم به منظور گیاه زینتی هم به منظور گیاه داروئی به راحتی در گلدان پرورش داد. استفاده از گلدان های سفالی به دلیل تسهیل زهکشی و امکان تنفس بهتر ریشه ها در اثر تهویه بهتر، توصیه می گردد. در مواقعی از سال که دما مساعد بوده و بالاتر از دمای یخبندان است، گلدان آلوئه را می  توان در حیاط خانه و در محیط کاملا آفتاگیر قرار داد. اما انتقال گلدان در روزهای سرد و یخبندان به درون خانه کاملا ضروری است. در این صورت گلدان را باید در مجاورت آفتابگیرترین پنجره که تهویه مناسبی نیز داشته باشد قرار داد. تهویه و زهکشی مناسب در پرورش آلوئه در گلدان درون خانه نقش بسزایی دارد.

آبیاری گلدان ها باید زمانی که خاک گلدان کاملا خشک شده باشد انجام شود. بدین منظور می  توان با فروبردن انگشت تا بند اول در خاک گلدان زمان آبیاری را حدس زد. اگر تا عمق بند اول، خاک گلدان خشک باشد آبیاری بایستی انجام شود. موکدا توصیه می گردد از کاربرد آب سرد جهت آبیاری گلدان های آلوئه خودداری گردد. بلکه باید اجازه داد آب به دمای محیط اتاق نزدیک شده و سپس آبیاری انجام شود. این عمل باعث خارج شدن کلر اضافی آب نیز می گردد و گیاه آسیب کمتری خواهد دید. پس از آبیاری نیز با تکرار همی ن عمل می ‌توان می زان آب مورد نیاز را تعیین نمود. در صورت خیس بودن خاک تا عمق بند اول انگشت، آبیاری به اندازه کافی انجام شده است. به طور کلی، آبیاری هر دو هفته یک بار کافی به نظر می رسد.

در ارتباط با پرورش گلدانی آلوئه، انتخاب سایز گلدان بسیار مهم است. چرا که به دلیل تمایل این گیاه به رشد و توسعه ریشه های خود در سطح خاک و رشد کم عمق آن ها،  عرض گلدان بیش از ارتفاع آن باید مورد توجه قرار گیرد. گلدان های مورد استفاده باید دارای ارتفاع 30 سانتی متر و قطر آن ها حداقل نصف قطره دایره گسترش برگ ها باشد. تعویض سالانه گلدان و افزایش سایز آن(بویژه از نظر قطر) جهت دستیابی به گیاهان مطلوب و ایده آل ضروری است.

خاک مورد استفاده باید بسیار سبک و با زهکشی مناسب باشد به گونه ای که حالت ماندآبی پیدا نکند. مخلوط خاک + هوموس + سنگریزه  به نسبت 2:4:4 برای تولید آلوئه گلدانی بسیار مناسب است. جهت آزمون می زان نفوذپذیری خاک گلدان، می  توان با ریختن آب بر سطح خاک گلدان و مشاهده سرعت تخلیه آن، قدرت نفوذ پذیری خاک را سنجید. در صورت تاخیر در نفوذ آب و باقی ماندن بر سطح خاک، مقداری رنگریزه با خاک گلدان مخلوط نمایید. همچنین قرار دادن یک لایه سنگریزه در کف گلدان در امکان زهکشی بهتر موثر است. بایستی دقت نمود که عمق کشت نهال ها برابر با عمق اولیه آن ها در گلدان قبلی(طوقه) در نظر گرفته شود. جهت تغذیه خاک گلدان می ‌توان از محلول دارای مقادیر کم ازت هر یک ماه یک بار استفاده نمود. از تغذیه گلدان های آلوئه در فصل زمستان(به دلیل به استراحت رفتن گیاه) خودداری نمایید.

 پاجوش های اطراف گیاه گلدانی را یا باید از گیاه مادر جدا و در گلدان های با سایز مناسب کشت نمود یا همراه با گیاه مادری به گلدان بزرگتری جابه جا نمود. هنگام جدا نمودن پاجوش ها از گیاه مادری، باید نهایت دقت جهت جلوگیری از پاره شدن ریشه هامورد توجه قرار گیرد. در صورت پاره شدن ریشه ها، بایستی به مدت 4-3 روز قبل از کشت به گیاه مهلت داده شود تا ریشه های آسیب دیده خود را مجددا ترمی م نماید. معمولا در زمان کشت، دو سوم خاک گلدان تعبیه می گردد و یک سوم دیگر پس از ریشه دهی نهال ها به گلدان اضافه می شود. خاک اطراف نهال را به خوبی فشرده نمایید.

نهال هایی که در گلدان پرورش داده می شوند در ماه های اولیه باید در مکان نیمه سایه قرار داده شوند. پس از استقرار گیاه می توان آن را به محیط روشنتر منتقل نمود. بایستی توجه نمود که حفظ گلدان ها از تابش مستقیم آفتاب در فصل تابستان کاملا ضروری است. البته تغییر شکل ظاهری اولیه نهال ها عادی است و به مرور زمان رفع می گردد. پس از تعویض گلدان و آبیاری اولیه، حدود یک هفته از آبیاری گلدان خودداری نمایید تا به ریشه ها شانس استقرار داده شود.  

نیازهای آلوئه ورا:

نور: این گیاه نیاز به نور زیاد و غیر مستقیم دارد

آب: به دلیل گوشتی بودن برگ ها دیر به دیر آب می  خواهد 14 روز یکبار برای این گیاه کافیست در فصل زمستان به یاد داشته باشید که گیاه نیمه خواب است در کل طول زمستان دو بار آبیاری کافیست

خاک: همانند گیاهان خانواده کاکتوس خاک باید شنی  باشد

کود دهی: از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی برای این گیاه استفاده نمایید در فصل زمستان کود دهی را قطع کنید

تکثیر: آلوئه ورا به خودی خود بسیار پاجوش می  زند می  توانید آن ها را جدا کرده و در خاک شنی بکارید نگذارید پاجوش ها زیاد شوند زیرا جلوی جریان هوا در اطراف ساقه گیاه را می  گیرند و در نتیجه مکان خوبی برای تخم ریزی و زندگی حشرات و یا قارچ ها ایجاد می  شود .

رطوبت: این گیاه مربوط به مناطق گرم و خشک است نیازی به رطوبت و یا اسپری آب ندارد

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 99911 -1 -1

آموزشی
پژوهشی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse