مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ پنج شنبه ۳۱ خرداد -اِلخَميس ٧ شوال ١٤٣٩ - Thursday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  320   بازدید    تاریخ درج مطلب  13/10/1395    
 
 
با خدا آشتی می کنم

مرد، خیلی آشفته بود و از این که مرتکب گناه و لغزش شده بود، رنج می برد. او با خود فکر می کرد،  که چرا انسان باید کاری کند که نیروهای خود را به هدر دهد،  نعمت های الهی را ضایع گرداند و روح و وجدان خویش را نیز عذاب و آزار دهد؟!

عرق بر پیشانیش نقش بسته بود و از این که خطایی را مرتکب شده بود؛ به خود می لرزید و در فکر راه چاره بود،  تا خود را از عذاب وجدان و آلودگی به گناه نجات دهد.

این مرد، در مدینه زندگی می کرد و بهترین جایی را که برای سؤال و راهنمایی سراغ داشت،  خانه امام جعفر صادق(ع) و نیز عالم ترین و دلسوزترین پناهگاه، همان حضرت بود،  بدان سوی روانه شد و به حضور آن امام بزرگ رسید.

مسعده؛فرزند زیاد و از یاران امام جعفر صادق(ع)، می گوید:من در حضور آن حضرت بودم که آن مرد با پریشان حالی وارد شد و پس از سلام، خطاب به امام(ع) گفت:ای مولای من، پدر و مادرم به قربانت! من، از روی نادانی و هوای نفس مرتکب گناهی شده ام،  همسایگان من دارای زنان و دختران آواز خوان و نوازنده هستند و آنان، گاهی فضای خانه خود را با خوانندگی شهوت آمیز و حیوانی انباشته می گردانند!

من مسلمانم و در خانه ام چنین اعمال ضد دینی وجود ندارد،  ولی از آن جایی که محل قضای حاجت ما به خانه آن همسایگان مشرف است، گاهی که برای«قضای حاجت»می روم، ماندن و نشستن خود را در محل دست شویی طول می دهم؛تا بیشتر از صدای آواز خوانی و نوازندگی زنان و دختران لذّت ببرم!

البته من،  بدین منظور به آن محل نمی روم،  بلکه زیاد ماندنم به خاطر گوش دادن به ساز و آواز و لذت بردن است،  ایا با این رفتار مرتکب گناهی شده ام؟!

امام صادق(ع) فرمود:این عمل تو گناه است،  دیگر آن را تکرار نکن،  مگر نشنیده ای که خداوند متعال در قرآن فرموده است:«انّ السّمع و البصر و الفؤاد کلّ اولئک کان عنه مسئولا؛[از چیزی که نمی دانی پیروی و به کاری که آگاهی نداری اقدام نکن]؛ زیرا (نعمت های) گوش و چشم و دل ها، همه مسئولند و در پیشگاه خداوند عالم، در مورد عملکرد و فعالیت خود،  مورد سؤال و مؤاخذه قرار می گیرند». 1

مرد گفت:آری، این ایه قرآن است، ولی گویا تاکنون، من آن را از هیچ عرب و غیر عربی نشنیده بودم، اکنون که این ایه قرآن و معنای آن را دانستم، دیگر هرگز به یاری خداوند، مرتکب چنین گناهی نخواهم شد و از عمل زشت خود توبه و با خدا آشتی خواهم کرد.

در حالی که مرد خوشحال شد و افراد حاضر نیز شادمان گردیدند، امام صادق(ع) فرمود:«اکنون برخیز و غسل توبه انجام بده و تا می توانی، (برای جبران گناه خود) نماز بخوان؛زیرا تا به حال، مرتکب کار زشت و گناه بزرگی شده ای و اگر با این وضع گناه آلود (بدون توبه) می مردی،  وضع بسیار سخت و بدی داشتی!اکنون،  سپاس و شکر خدا را انجام بده، از لغزش هایی که از تو سر زده توبه کن و از خدا آمرزش بخواه، تا هر کاری را خدا گناه و ناپسند می داند، دیگر مرتکب نشوی؛زیرا خداوند از هر عمل زشت و گناهی بیزار است، به طور طبیعی، هر کسی اهل کاری است، ولی شخص مؤمن، هرگز اهل کار زشت و آلودگی به گناه و نافرمانی خدا نیست». 2

به این ترتیب، آن مرد از گناه خویش توبه نمود و بر اساس همین روایت است که، در کتاب های فقهی و فتوایی«غسل توبه»، به عنوان یکی از«غسل های مستحب چهل گانه» مطرح گردیده است. 3

پی نوشت ها:

1. سوره اسراء،  ایه 36.

2. کافی،  ج 6،  ص 432،  وسائل الشیعه،  ج 2،  ص 957،  باب اغسال مندوبه«باب 18».

3. جامع المدارک،  ج 1،  ص 172،  جامع عباسی،  ص 11.

منبع: سایت حوزه

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 99746 -1 -1

داستان
رفتارشناسی
تربیت کودکان
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse