مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ شنبه ۲۹ شهريور -اِسَّبِت ١ صفر ١٤٤٢ - Saturday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  835   بازدید    تاریخ درج مطلب  7/10/1395    
 
 
سالروز نهضت سواد آموزي

سوادآموزي به توفيق فرمان امام خميني(ره) از يك حركت محدود فرهنگي، به نهضتي فراگير تبديل شد و از آن پس در شمار مقدس ترين آرمانهاي انقلاب اسلامي در آمد.به حتم، چنين آرمان مقدسي، شايستگي آن را دارد كه در كنار مهم ترين اهداف و برنامه هاي معجزه قرن، يعني انقلاب شكوهمند اسلامي بنشيند و سطري طلايي در كارنامه نهضت اسلامي در جهان معاصر باشد. نياز به توصيه و توجيه نيست؛ زيرا همگان مي دانند كه آموختن تنها دستاويز انسان در سراشيب نشناختن و ندانستن است. اما همتي بلند مي خواهد و توفيقي مدام. در دين و آييني كه تعليم و تعلم، عبادت است، جستجوي دانش، فريضه و عالم ارجمندترين كس در ميان مردم است، محروميت از خواندن و نوشتن، بخشودني نيست. اولين كلمه و نخستين فرمان آخرين كتاب آسماني، امر به خواندن است. چنين كتابي و چنان آييني، مسلماني را كه نخواند و ننويسد، سرزنش مي كند. آموزاندن، بهايي بود كه پيامبر گرامي اسلام حضرت محمد(ص) براي آزادي اسيران جنگ بدر مقرر فرمود، و آموختن، هنري است كه همه توانايي ها و هنري هاي دگر، از آن مي جوشد و سر برمي آورد. راست است كه از دانايي مي خيزد و دانستن، توانستن مي آفريند. تشكيل نهضت مقدس سوادآموزي، اقتضاي روح و مرام انقلاب اسلامي بود و اگر چنين نبود، جاي هزار شگفتي و تاسف بود. به يمن فرمان امام خميني(ره) پايه و اساس نهضتي گذارده شد كه در هر گام، طاغوتي را شكست و در هر مرحله توفيقي به چنگ آورد. هر سرزميني كه به تصرف اين قيام ستودني، در مي آيد، بر بام آن پرچم فخر و برازندگي افراشته مي شود و چراغ سعادت و بالندگي افروخته تر مي گردد. رهبران و كوشندگان اين نهضت را سپاس مي گوييم و توفيق بيشتر آنان را از خداوند خواستاريم. به جا و شايسته است كه هدف ها و رسالت والاي نهضت سوادآموزي مورد توجه و دقت قرار گيرد. اين هدف ها در پيام تاريخي امام امت كه روز هفتم دي ماه سال ۱۳۵۸ به اين مناسبت صادر فرمودند، بين شده است. متن پيام امام به اين شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحيم

ن و القلم و مايسطرون(قرآن كريم). ملت شريف ايران! شما مي دانيد كه در رژيم گذشته آنچه كه بر ملت مبارز ايران سايه افكنده بود، علاوه بر ديكتاتوري و ظلم، تبليغات بي محتوي و هيچ را همه چيز جلوه دادن بود، ملتي كه در همه ابعاد از حوايج اوليه محروم بود وانمود مي شد كه در اوج ترقي است. از جمله حوايج اوليه براي هر ملت كه در رديف بهداشت و مسكن، بلكه مهمتر از آنها است، آموزش براي همگان است. مع الاسف كشور ما وارث ملتي است كه از اين نعمت بزرگ در رژيم سابق محروم و اكثر افراد كشور ما از نوشتن و خواندن برخودار نيستند، چه رسد به آموزش عالي. مايه بسي خجلت است كه در كشوري كه مهد علم و ادب بوده و در سايه اسلام زندگي مي كند كه طلب علم را فريضه دانسته است، از نوشتن و خواندن محروم باشد. ما بايد در برنامه دراز مدت، فرهنگ وابسته كشورمان را به فرهنگ مستقل و خودكفا تبديل كنيم و اكنون بدون از دست دادن وقت و بدون تشريفات خسته كننده براي مبارزه با بيسوادي بطور ضربتي و بسيج عمومي قيام كنيم تا انشاء الله در آينده نزديك، هر كس نوشتن و خواندن ابتدايي را آموخته باشد. براي اين امر لازم است تمام بيسوادان براييادگيري و تمام خواهران و برادران با سواد برايياد دادن بپاخيزيد و وزارت آموزش و پرورش با تمام امكانات بپا خيزد و از قرطاس بازي و تشريفات اداري بپرهيزد و برادران و خواهران ايماني براي رفع اين نقيصه دردآور بسيج شويد و ريشه اين نقص را از بن بركنيد. تعليم و تعلم عبادتي است كه خداوند تبارك و تعالي ما را بر آن دعوت فرموده است. ائمه جماعات شهرستانها و روستاها مردم را دعوت نمايند و در مساجد و تكايا، با سوادان نوشتن و خواندن را به خواهران و برادران خود ياد دهند و منتظر اقدامات دولت نباشند و در منازل شخصي، اعضاي با سواد خانواده اعضاي بيسواد را تعليم كنند و بيسوادان از اين امر سرپيچي نكنند. من از ملت عزيز اميد دارم كه با همت والاي خود، بدون فوت وقت، ايران را به صورت مدرسه ايدرآورند و در هر شب و روز در اوقات بيكاري، يكي دو ساعت را صرف اين عمل شريف نمايند. بپا خيزيد كه خداوند متعال با شما است. از خداوند تعالي سعادت و سلامت و رفاه ملت شريف را خواستارم. و السلام عليكم و رحمت الله و بركاته. روح الله موسوي الخميني.

 

منبع: واحد مرکزى خبر

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 99592 -1 -1

مدیر کل
ریاست سازمان
حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله)
حضرت امام خمینی (ره)
مصاحبه عمومي
سخنرانيها
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse