مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ دوشنبه ۲۸ خرداد -اِلأِثنين ٤ شوال ١٤٣٩ - Monday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  219   بازدید    تاریخ درج مطلب  30/9/1395    
 
 
کشیدن روزانه یک سیگار هم کُشنده است

محققان موسسه ملی سرطان آمریکا هشدار می دهند که کشیدن حتی یک نخ سیگار در روز احتمال مرگ زودهنگام را افزایش می دهد.

ماکی اینو چویی، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «هیچ میزان ایمنی در مورد قرارگیری در معرض دود تنباکو وجود ندارد. ترک سیگار برای تمامی افراد سیگاری مفید است، بدون توجه به اینکه آنها چه تعداد سیگار در روز می کشیدند.»

در این مطالعه محققان داده های بیش از ۲۹۰ هزار آمریکایی سالمند در رده سنی ۵۹ تا ۸۲ سال را بررسی کردند. محققان قصد داشتند خطرات سیگار کشیدن کم(با تعریف کشیدن ۱۰ نخ سیگار یا کمتر در روز) را بررسی کنند.

عادات سیگار کشیدن تمامی افراد سیگاری در ۹ موقعیت زمانی مختلف در طول زندگی شان پرسیده شد که شامل زمان شروع به سیگار کشیدن تا قبل از ۱۵ سال و بعد از رسیدن به سن ۷۰ سال بود.

محققان دریافتند در مقایسه با افرادی که هیچ وقت سیگار نکشیده بودند، کسانی که به طور میانگین در طول عمرشان کمتر از یک نخ سیگار در روز کشیده بودند همچنان ۶۴ درصد با ریسک بالای مرگ زودهنگام مواجه بودند. و افرادی که روزانه یک تا ۱۰ نخ سیگار کشیده بودند ۸۷ درصد در معرض این ریسک قرار داشتند.

محققان عنوان می کنند هیچ گاه برای ترک سیگار دیر نیست. طبق یافته های مطالعاتی، ریسک مرگ زودهنگام برای افراد سابقاً سیگاری که کم سیگار می کشیدند در مقایسه با افرادی که همچنان سیگار می کشیدند کمتر بود. همچنین هر چقدر سن ترک سیگار پایین تر باشد این ریسک کمتر خواهد شد.

همچنین محققان دریافتند ریسک مرگ ناشی از سرطان ریه در بین افرادی که روزانه کمتر از یک نخ سیگار در طول زندگی شان کشیده بودند ۹ برابر بیشتر بود و در مورد افرادی که روزانه یک تا ۱۰ نخ سیگار کشیده بودند ۱۲ برابر بیشتر بود.

بعلاوه افرادی که روزانه یک تا ۱۰ نخ سیگار کشیده بودند شش برابر در معرض احتمال مرگ ناشی از بیماری های تنفسی و ۱.۵ برابر در معرض مرگ ناشی از بیماری قلبی در مقایسه با افرادی غیرسیگاری قرار داشتند.

منبع: روزنامه جام جم

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 99413 -1 -1

تغذیه
بیماری ها
داروشناسی
سلامت جامعه
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse