مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ دوشنبه ۲۸ خرداد -اِلأِثنين ٤ شوال ١٤٣٩ - Monday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  330   بازدید    تاریخ درج مطلب  21/9/1395    
 
 
دستاوردهاي صدقه

صدقه و انفال از جمله موارد تاكيد شده در قرآن كريم كه نتايج دنيوي و اخروي بسياري براي آن نقل شده مشروط بر اينكه خالصانه، با رضايت قلبي و براي رضايت خداوند پرداخت شود. صدقه دادن در راه خدا مورد تاييد اسلام است كه دو شكل واجب و مستحب را شامل مي‌شود.

صدقه واجب بخشي از اموال شخصي است كه با شرايطي خاص به افرادي داده مي‌شود، از جمله زكات، خمس و فطريه. صدقه مستحب مقدار خاصي ندارد و صدقه‌دهنده مي‌تواند هر مقدار از مال خود را كه بخواهد در راه خدا به فقرا و نيازمندان ببخشد. انفاق و بخشش مال، بركت را در پي داشته، خيرات دنيوي و اخروي ديگري نيز براي صدقه‌دهنده به ارمغان دارد.

صدقه در صورتي كه به‌درستي هزينه شده و به دست مستحقان و نيازمندان واقعي برسد، در زدودن فقر از جامعه نيز موثر است. دوري از بلا و مرگ بد، طول عمر، شفاي مريض، دوركننده فقر از جامعه از ديگر بركات صدقه براي فرد بخشنده است. صدقه بايد خالصانه و با رضايت قلبي و جهت رضايت خداوند پرداخت شود تا تاثيرات بي‌شمار خود را داشته باشد. ضمن اينكه صدقه بايد به نيازمند واقعي داده شده و اجازه ندهيم احساسات انسان‌دوستانه بر ما غلبه كرده و به كساني كمك كنيم كه نيازمند واقعي نبوده و از رافت همنوعان خود سوءاستفاده مي‌كنند. صدقه كاركرد اقتصادي گسترده‌اي دارد كه در صورت درست پرداخت شدن در رفع بسياري از نيازهاي جامعه موثر واقع شده و كمكي است براي اينكه جامعه از رفاه نسبي برخوردار شود.

مستحب است انسان زياد صدقه بدهد، به ويژه در اوايل روز و اوايل شب همچنين مستحب است در صدقه دادن اقوام، نزديكان و همسايگان را بر ديگران مقدم بداريم. صدقه به نوعي ارتقاي معنويت فردي و اجتماعي و شكرگزاري از خالق هستي است كه نعمت‌هايي در اختيارمان قرار داده و فرصتي است براي اينكه در اقدامي خير و انسان‌دوستانه شركت كرده، توشه‌اي براي آخرت خود ذخيره كنيم.

صدقه ريسماني براي رسيدن به معنويات دنيوي و دستيابي به بركات اخروي است و آثار پرداخت آن به خوبي در زندگي انسان قابل مشاهده است. سوره منافقون، آيه ۱۰: و از آنچه روزى شما گردانيده‏ايم انفاق كنيد پيش از آنكه يكى از شما را مرگ فرا رسد و بگويد پروردگارا چرا تا مدتى بيشتر [اجل] مرا به تاخير نينداختى تا صدقه دهم و از نيكوكاران باشم. سوره توبه، آيه ۷۵: از آنان كسانى‏اند كه با خدا عهد كرده‏اند كه اگر از كرم خويش به ما عطا كند قطعا صدقه خواهيم داد و از شايستگان خواهيم شد.

سوره توبه، آيه ۷۹: كسانى كه بر مومنانى كه[افزون بر صدقه واجب] از روى ميل صدقات[مستحب نيز] مى‏دهند عيب مى‏گيرند و[همچنين] از كسانى كه[در انفاق] جز به‌اندازه توانشان نمى‏يابند[عيبجويى مى‏كنند] و آنان را به ريشخند مى‏گيرند[بدانند كه] خدا آنان را به ريشخند مى‏گيرد و براى ايشان عذابى پر درد خواهد بود. سوره نساء، آيه ۱۱۴: در بسيارى از رازگويي‌هاى ايشان خيرى نيست مگر كسى كه[بدين وسيله] به صدقه يا كار پسنديده يا سازشى ميان مردم فرمان دهد و هر كس براى طلب خشنودى خدا چنين كند به زودى او را پاداش بزرگى خواهيم داد.

منبع: روزنامه آرمان

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 99051 -1 -1

اخلاق
ادیان و مذاهب
مهدویت
اهل بیت (ع)
فلسفه و عرفان
احکام اسلامی
قرآنی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse