مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ دوشنبه ۲۸ خرداد -اِلأِثنين ٤ شوال ١٤٣٩ - Monday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  291   بازدید    تاریخ درج مطلب  20/9/1395    
 
 
۳ علامت برای حسن خلق

در مضامین روایات سه علامت برای حسن خلق بیان شده است.اول: خوشرویی: آدم خوشرو، آدمی‌است که با دیگران به گرمی‌و صمیمیت برخورد کند مثلا: در مصافحه،گرم برخورد کند و اخمو نباشد و چهره باز داشته باشد. اگر کسی با شما شروع به صحبت می‌کند و بدون سلام می‌پرسد: این چی می‌شود؟ فلان کار چی شد؟ شما به او سلام کن. او هم اگر آداب دینی را بداند، قبل از اینکه حرفی را آغاز کند،سلام می‌کند. مثلا گوشی تلفن را که برمی‌دارید،سلام کنید،سلام جزو آداب است، دعای الهی است. کسی زنگ می‌زند قبل از هر کلامی‌بگویید: سلام علیکم. شما زنگ به کسی می‌زنید، ابتدا بگویید: سلام علیکم. اول سلام، بعد کلام.دومین نشانه حسن خلق، حوصله است. حوصله شنیدن حرف دیگران را داشته باشیم، نه تنها حرف حق دیگران، بلکه حرف زاید دیگران، بگذاریم حرفش را بزند. توی حرف دیگران نپریم و دهانش را نبندیم.آقا و خانم کارمند، ارباب رجوع میاد پیشتون بذارید حرفش را بزند و شما هم سریع کارش را راه بیندازید.علامت سوم؛ که بسیار مهم است، تحمل می‌باشد. تحمل اذیت دیگران را داشته باشیم. اگر این خصلت را داشتیم. معلوم است که حسن خلق داریم و الا حسن خلق نداریم. تحمل اذیت دیگران؛ یعنی دوست شما و یا همکار شما خلف وعده کرده و یا آدمی‌تندخویی است و یا بداخلاق است و یا حق شما را ضایع کرده، اگر بنا باشد که با کوچک ترین لغزش دیگران، آدم عکس العمل نشان بدهد، دنیا، دنیای دعوا و جنگ می‌شود و با همه کس و همیشه باید دعوا کرد.حال اگر کسی به شما حرف تندی زد و شما هم جواب او را دادید، دعوا به همین جا ختم نمی‌شود و ادامه پیدا می‌کند؛ اما اگر شما تحمل کردید و با اخلاق خوش گذشت کردید، همانجا تمام می‌شود، لذا باید گذشت کرد، در مقابل تندی دیگران، گذشت کنید.زندگی با گذشت، خیلی لذتبخش‌تر است تا زندگی با پرخاش و تندی و سر و صدا و دعوا.حسن خلق این است که با تحمل از خطا و اشتباه دیگران درگذریم. پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید: شما همه را با پول نمی‌توانید به خودتان جذب کنید. با آنها خوش اخلاق باشید و با گذشت زندگی کنید. مثلا چند نفر با هم همسفر می‌شوید، در سفر مسائلی پیش می‌آید. به عنوان مثال ًشما عجله دارید، دیگری عجله ندارد. خلق و خوی افراد در سفر خیلی عجیب است. در سفر باید تحمل کنید، تحمل ناهمواری‌ها و رفتار نامناسب همراهان جزو حسن خلق است، اگر در مقابل کسی که بداخلاق است، او را تحمل کنیم و در مقابل یک خدمت هم به او بکنیم، دنیا بهشت و زندگی شیرین و لذتبخش می‌شود. همچنین یکی از نشانه‌های ایمان، حُسنِ سَمت است.

 سمت با «سین». لیکن صمت با صاد؛ یعنی سکوت، کم حرف زدن؛ولی سمت با «سین» یعنی رویه، روش. حسن سمت، یعنی یکنواختی رفتار، انسان با دوستش و با بالا دستش خیلی خوش اخلاق، خاضع و خاشع است؛ ولی نسبت به زیردست خودش متکبر است. این آدم حسن سمت ندارد، با فرد پولدار گاهی بگو و بخند شاید دو ساعت هم حوصله دارد ولی با یک فردی که پول و مقام ندارد، حوصله صحبت کردن هم ندارد. بیرون خانه شاداب و خوش حال است، ولی داخل خانه اخمو و عبوس.اخم‌هایش با دوستانش و رفقایش باز است به خانه که می‌رود، اخم‌هایش درهم است. حوصله صحبت کردن با بچه‌های خودش را هم ندارد. آنها اصلا اخلاق خوب او را نمی‌بینند. یکی از نشانه‌های ایمان این است که فرد با بزرگ‌ترها و با کوچکترها با بالا دست و زیر دست با دوست و اهل و عیال در بیرون از خانه و داخل خانه، اخلاق و رفتار یکنواخت داشته باشد. این خیلی نکته با اهمیتی است که انسان بتواند رفتارش را یکنواخت کند. حسن سمت یعنی یکنواختی رفتار.

منبع: روزنامه آرمان

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 98869 -1 -1

اخلاق
ادیان و مذاهب
مهدویت
اهل بیت (ع)
فلسفه و عرفان
احکام اسلامی
قرآنی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse