مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ يکشنبه ۲ ارديبهشت -اِلأَحَّد ٦ شعبان ١٤٣٩ - Sunday April 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  309   بازدید    تاریخ درج مطلب  10/9/1395    
 
 
خانه ملت

رسالت بزرگ:مجلس شوراي اسلامي، اختيارات و وظايف قانوني فراواني دارد، از جمله وضع قانون در عموم مسايل، تصويب بودجه عمومي، حق تحقيق و تفحص در تمام امور کشور، تصويب عهدنامه ها، قراردادها و موافقت نامه هاي بين المللي، مسئوليت در برابرملت و حق اظهار نظر در همه مسايل داخلي و خارجي،و رأي اعتماد به هيأت وزيران و استيضاح آنان. شکي نيست که به سامان رساندن وظايف ياد شده، رسالتي بس سنگين است که در سايه آينده نگري، برنامه ريزي و همه جانبه انديشي قابل تحقق است. به عنوان نمونه، اجراي برنامه هاي توسعه کشور، بايد از مسير تصويب مجلس شوراي اسلامي بگذرد. هم چنين حُسن اجراي آن نيز تنها در گرو نظارت و هدايت قوه مقننه است. پس نقش مجلس در رويکرد به بهينه سازي روند توسعه ياتضعيف و توقف آن، بس روشن است. از اين رو، نمايندگان مجلس بايد بتوانند با نقد و ارزيابي مسئولان و کارشناسانه، برنامه هاي دولت را تصحيح، تکميل و اصلاح کنند.

 

مجلس شوراي اسلامي و افراد صالح

 

مجلس شوراي اسلامي، تبلور رشد سياسي جامعه است. بنابراين، حضور متخصصان رشته هاي گوناگون درآن، بسيار با اهميت است. اما نکته قابل توجه آن است که نبايد به بهانه اين حضور و فراهم آوردن هم انديشي ها، مجلس به جولانگاه کساني تبديل شود که چشم به آن سوي مرزها دارند و دل در گرو بيگانگان سپرده اند و طبل سکولاريسم و جدايي دين از سياست مي کوبند. بر همين اساس است که مي بينيم رهبر فقيد و دورانديش انقلاب، با درک درست از اين مقوله، به مردم چنين توصيه مي کند: «نگذاريد در مجلس شورا، اشخاصي بروند که آن ها با قدرت هاي بزرگ پيوستگي دارند. بايد ملت با اختيار خود و اراده خود، با امتياز خود و انتخاب خود، اشخاص صالح را، اشخاص متقي را، اشخاصي راکه براي ايران کار مي خواهند بکنند، به نفع ايران کار مي کنند، آن ها را بايد تعيين بکنند».

 

توجه به نظر مردم در مجلس

 

حق تعيين سرنوشت و مشارکت در امور سياسي، يکي از طبيعي ترين حقوق افراد است. در مجلس شوراي اسلامي، مردم براي مدتي، حق حاکميت را که متعلق به همه آنان است، به افرادي که انتخاب مي کنند، منتقل مي سازند. دولت و مجلس که اين حقوق به آن ها انتقال يافته، با اقتداري مشروع، به وضع و اجراي قانون مي پردازند. پس در حقيقت، اين مردم هستند که با رأي خود کساني را به مجلس مي فرستند تا مدت معيني به جاي آن ها تصميم گيري کنند. نکته مهم در اين قضيه، اين است که نمايندگان مجلس بايد در ارتباط دايم با موکّلان خود، يعني مردم باشند تا بتوانند در تصميم گيري هاي کلان کشور، نظر آن ها را بدانند و مشکلات آنان را منعکس سازند. بديهي است که در غير اين صورت، نماينده تکليف خود را به خوبي انجام نداده است.

 

مجلس شوراي اسلامي و وظيفه مردم

 

بدون شک، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، بايد از ميان افراد فرهيخته و نخبه کشور انتخاب شوند؛ کساني که شايستگي و لياقت خود را براي اداره امور عمومي جامعه اثبات کرده و همواره در راه مصالح و منافع ملي گام برداشته اند. اما افرادي که تنها در راه منافع شخصي و گروهي قدم برمي دارند و کار مثبت انجام نمي دهند، نبايد به«خانه ملت» راه يابند و از اين راه، بر سرنوشت مردم حاکم شوند. در همين رابطه از امام علي(ع) نقل شده که فرمودند: «آن گاه که لئيمان حاکم شوند، صاحبان فضيلت هلاک مي گردند». بنابراين، وظيفه مردم فهيم و آگاه ايران اسلامي است که همواره افراد شايسته و لايق و صالح را انتخاب کنند و بر سرنوشت اجتماعي خويش حاکم سازند.

 

مشورت با مردم

 

از ديدگاه اسلام، تلازم منطقي اي بين حق و تکليف وجود دارد؛ يعني هر حقي، تکليفي ايجاد مي کند. وقتي مردم حق تصميم گيري در همه امور سياسي، اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي را که خود بايد اعمال کنند، به وکيلان، يعني نمايندگان مجلس مي سپارند، اين امر، تکليفي را به گردن نمايندگان مي گذارد که در اين امور، به جاي مردم تصميم بگيرند. حال کسي که به جاي ديگري در امور مهم کشور ـ که با سرنوشت همه افراد در ارتباط است ـ تصميم مي گيرد، بايد به طور دايم با مردم در ارتباط باشد و از نظرات و پيشنهادات آن ها در امور مربوط به مجلس بهره بگيرد و بر اساس آن تصميم گيري کند. اما در اين ميان، متأسفانه برخي از نمايندگان پس از انتخاب شدن، ديگر رأي دهندگان را نمي شناسند، تا دوره بعد که دوباره مي خواهند انتخاب شوند. اين کار، از شأن يک نماينده صادق و متعهد به مردم و نظام دور است؛ زيرا اين حق مردم است که بدانند نمايندگان از طرف آنان چه تصميمي مي گيرند. اگر تصميمات گرفته شده و قوانين وضع شده با خواست ها و نيازهاي مردم سازگاري نداشته باشد، طبعا مورد پذيرش مردم نيز نخواهد بود.

 

تقوا و توکل در مجلس

 

مجلس شوراي اسلامي، مجلس نيکان و مقربان است و نمايندگان آن، وضع کنندگان قوانين در چارچوب قرآن و سنت و رهنمودهاي عترت(ع) است. مجلس شوراي اسلامي، خانه پارسايان است. تقوا و توکل، از مهم ترين شاخصه هاي کارگزاران مجلس است. اگر تقوا نباشد، کارگزاران و نمايندگان از درون مي پوسند و اگر توکل نباشد، همگي از برون ضربه مي پذيرند. نيروي تقوا، يعني رعايت واجبات الهي و پرهيز از گناهان، مسئولان و کارگزاران مجلس را در برابر هوس هاي دروني و نفس اماره مصونيت مي بخشد و نيروي توکل و اعتماد به خدا و قدرت و حکمت آن ها، ريشه پاسداري از استقلال امت اسلامي در برابر تهديد و تطميع خارجي مي گردد.

 

مجلس محرومان

 

مجلس شوراي اسلامي، جايگاه توحيد است. مجلس عشق به خدا و خدمت به مردم است. مجلس شوراي اسلامي، مجلس قرآن و سنت، صداقت و تعهد، و اخلاص و ايثار است. مسلمانان در آن احساس عزت و سرافرازي مي کنند و منافقان در آن حقير و زبون اند. خداترسي، مردم دوستي، تلاش و جهاد و پاسداري از معروف و نبرد با منکر، از ويژگي هاي مجلس اسلامي است. کارگزاران صادق در مجلس اسلامي، بيش از آن که به دنيا بينديشند، به آخرت مي انديشند؛ بيش از آن که به خواست بين المللي ارج نهند، به نياز داخلي فکر مي کنند؛ و بيش از آن که به پرستيژ و ابهت کاذب فکر کنند، به واقعيت و مشکلات و نيازهاي مردم توجه مي کنند. مجلس شوراي اسلامي، مجلس محرومان، جايگاه دين داران و محل اجتماع مؤمنان است. پس بياييم حرمت مجلس را نگهداريم و نمايندگانِ واقعي ملت مسلمان خويش باشيم.

 

نماينده راستين

 

نمايندگان واقعي مردم در مجلس شوراي اسلامي، مسئوليت هاي بسي سنگين و خطيري به عهده دارند. آنان بايستي در برابر انحراف ها، دقيق و حساس باشند، از لذت هاي شخصي و هواي نفس بگذرند و هيچ گاه رفاقت را بر حقيقت مقدّم ندارند. نماينده حقيقي کسي است که تنها به دنياي مردم نمي انديشد، بلکه هم به دنيا و هم به آخرت مردم فکر مي کند. نماينده واقعي، کسي است که بيش از آن که با سرمايه داران هم نشيني کند، با فقيران و تهي دستان نشست و برخاست مي کند و با خانواده شهيدان، جانبازان، آزادگان و ايثارگران معاشرت دارد. او بيش از آن که براي سرمايه داران حرمت قايل باشند، به مؤمنان احترام مي گذارد. نماينده راستين کسي است که بيش از آن که به امنيت سرمايه ها بينديشد، به امنيت ايمان و جان مؤمنان و شخصيت افراد در جامعه اسلامي فکر مي کند. بدان اميد که نمايندگان مجلس شوراي اسلامي همواره اين گونه بينديشند و عمل کنند.

 

روابط مجلس و مردم

 

مجلس شوراي اسلامي، وظايف مهم و سنگيني در برابر ملت به عهده دارد. مجلس بايد دربرابر خواسته هاي مردم پاسخگوبوده و مخلصانه در پي رفع مشکلات آنان باشد. البته مردم نيز در برابر مجلس وظايفي به عهده دارند و بايد در راستاي تقويت مجلس بکوشند و نمايندگان رادر انجام وظايفشان ياري رسانند. بنابراين، مي توان گفت که خواست مجلس و مردم از يکديگر، دو سويه است. در واقع، مجلس از ملت جدا نيست و هم فکري، همکاري، همدلي و هم راهي بر مجلس و ملت حاکم است. مجلس و ملت را در برابر هم قرار دادن، نيرنگ استکبار جهاني است. البته شکي نيست که روزي روابط ملت و مجلس، روابط سالم و سازنده و مهرآميز خواهد بود که هر دو، حقوق و وظايف خويش را بشناسند و به وظايف خودشان اقدام کنند. رعايت حقوق مجلس و ملت، الفت ملي و عزت و اقتدار ديني را تحکيم و تعميق بخشيده، سعادت و رفاه و کام يابي جامعه را به ارمغان خواهد آورد.

 

وظايف خطير نماينده مجلس

 

نماينده مجلس، گاه در مقام قانون گذاري مي نشيند و قوانين مصوّبش، مسير زندگي انسان هاي زيادي را دگرگون مي کند، زماني در مقام قضاوت و داوري، به ارزيابي و ردّ يا تاييد صلاحيت اعتبارنامه هاي نمايندگان مي پردازد و به هيئت دولت، رأي اعتماد يا عدم اعتماد مي دهد و گاه به عنوان محاسبه گري دقيق و ارزش يابي امين، به بررسي عملکرد نهادها و وزارت خانه ها مي نشيند و در اين همه، چه بسا مصالح شخصي، منافع گروهي و حبّ و بغض هاي فراوان، مانع تصميم گيري درست او شود. از اين گذرگاه مهيب و ظريف، تنها کساني به سلامت مي گذرند که با شجاعت و قاطعيت اين ميدان را در نوردند.

 

ويژگي هاي نماينده مجلس

بي ترديد، معيارهاي مهمي چون: تقوا، عدالت خواهي و التزام عملي به احکام دين، از ويژگي هاي اصلييک نماينده در مجلس شوراي اسلامي است. گاهي ممکن است در اثر غفلت يا سوء استفاده از موقعيت، برخي افرادْ مسايل مخالف با شرع مقدس اسلام را در مجلس مطرح سازند. اين جاست که يک نماينده با تقوا، عدالت خواه و دين دار، هرگز نمي تواند مهر سکوت بر لب بزند؛ بلکه در صدد ارشاد و مقابله برمي آيد تا مبادا پيشنهادهاي مخالفِ شرع و آرمان شهيدان، در مجلس شوراي اسلامي مطرح شود و به تصويب برسند. بر همين اساس است که رهبر فقيد انقلاب، حضرت امام خميني(ره) فرمودند: «با کمال قدرت، با پيشنهادهاي مخالف باشرع مقدس که ممکن است از روي ناآگاهي و غفلت طرح شود، شديدا مخالفت نماييد و از قلم هاي مسموم و گفتار منحرفين هراسي نداشته باشيد».

 

مجلس و نمايندگان در کلام امام(ره)

 

حضرت امام خميني در پيام تاريخي خود به نمايندگان دومين دوره مجلس شوراي اسلامي فرمودند: «اگر بخواهيد بي خوف و هراس در مقابل باطل بايستيد و از حق دفاع کنيد و ابرقدرتان و سلاح هاي پيشرفته آنان و شياطين و توطئه هاي آنان در روح شما اثر نگذارد و شمارا از ميدان به در نکند، خود را به ساده زيستن عادت دهيد و از تعلق قلب به مال و منال وجاه و مقام بپرهيزيد. مردان بزرگ که خدمت هاي بزرگ براي ملت هاي خود کرده اند، اکثر ساده زيست و بي علاقه به زخارف دنيا بوده اند. آن ها که اسير هواهاي پست نفساني و حيواني بوده و هستند، براي حفظ يا رسيدن به آن، تن به هر ذلّت و خواري مي دهند و در مقابل زور و قدرت هاي شيطاني، خاضعْ و نسبت به توده هاي ضعيف، ستمکار و زورگو هستند. ولي وارستگان به خلاف آنان اند؛ چرا که با زندگاني اشرافي و مصرفي، نمي توان ارزش هاي انساني ـ اسلامي را حفظ کرد».

 

مجلسِ اسلامي

 

در نظام اسلامي، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، وظايف سنگين تري به نسبت افراد عادي دارند. آنان بدان جهت که کارگزاران نظام الهي و اسلامي هستند، بايد همواره مراقب رفتار و گفتار خويش باشند و براي جوانانِ جامعه اسلامي، چونان اسوه هاي تقوا و نيک انديشي باشند. در نظام ديني، نمايندگان، از گناه مي گريزند، با باطل مي ستيزند و ازفشار و هياهوي خارجي بيم به دل راه نمي دهند. مهم ترين وظيفه نمايندگان مجلس در حکومت ديني، پاسداري از نظام و ارزش هاي آن است. در نظام اسلامي، مجلس، محل اجتماع نيکان جامعه است. البته مجلس نيکان و صالحان، تا روزي مجلس مشروع و مردمي است که در کليه قوانين و مقررات، بخش نامه ها، آيين نامه ها و قراردادهاي داخلي و خارجي، در چارچوب قرآن و سنّت و سفارشات معصومان(ع) گام بردارد و مطيع فرمان نايب امام زمان(عج) باشد. مجلسي، مجلسِ اسلامي است که آرمانش، اجراي احکام الهي و ياري رساندن بندگان خدا بوده، و نمايندگانشْ مسلماناني متعهد و فداکار باشند.

 

مسئوليت ملت در برابر مجلس

 

بدون شک، ملت بايد همواره بر اعمال کارگزاران نظام، از جمله نمايندگان مجلس شوراي اسلامي ناظر باشد؛ زيرا مجلس خانه واقعي ملت است و مردم نبايد بگذارند که نامحرمان و افراد منحرف و غيرمتعهد به نظام و انقلاب، وارد اين خانه شده، به اسلام و کشور خيانت کنند. مجلس شوراي اسلامي، جاي کساني است که نيازهاي کشور را به خوبي بشناسند وبه مصالح و مفاسد کشور آگاه باشند. بر همين اساس است که حضرت امام خميني(ره) وظيفه ملت را در مراقبت از مجلس، بسيار سنگين دانسته و مي فرمايند: «امروز، مسئوليت به عهده ملت است. ملت اگر چنان چه کنار بنشينند، [اگر] اشخاص مؤمن، اشخاص متعهد بنشينند و اشخاصي که نقشه کشيده اند براي اين مملکت، از چپ و راست، آن ها وارد بشوند در مجلس، تمام مسئوليت به عهده ملت است».

 

نمايندگان و پرهيز از خوي کاخ نشيني

 

ساده زيستي و زهد، از صفات برجسته انساني، و ويژه مردان پاک سيرت و بلندانديش به شمار مي رود. مردان بزرگ و خدمتگزار به اسلام و مردم، همواره ساده زيست و بي توجه به زخارف دنيوي بوده اند. آنان، همواره ياور محرومان و ضعيفان بوده و از کاخ نشينان بي مسئوليت و غيرمتعهد به اسلام و مردم، بيزاري جسته اند. امروزه، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي که بر مسند خدمتگزاري به اسلام و مسلمين نشسته اند، بايد از اين ويژگي الهي برخوردار باشند تا به عنوان الگو و اسوه براي نمايندگان ساير کشورهاي اسلامي به شمار آيند. افزون بر اين، چنان چه نمايندگان مجلس، ساده زيستي و زهد رافراموش کنند و در عوض، خوي کاخ نشينييابند، بدون ترديد خطري بسيارعظيم متوجه انقلاب و نظام خواهد شد. حضرت امام خميني(ره) نيز در اين باره چنين هشدار داده اند: «آن روزي که مجلسيان، خوي کاخ نشيني پيدا کنند ـ خداي نخواسته ـ، و از اين خوي ارزنده کوخ نشيني بيرون بروند، آن روز است که ما براي اين کشور بايد فاتحه بخوانيم».

 

مجلس شوراي اسلامي و پاسداري از نظام

 

بدون شک، عمده ترين وظيفه ديني و ملي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي حفظ و پاسداري از نظام مقدس جمهوري اسلامي و اصول و ارزش هاي آن است. از بالاترين اصول آن، اصل مقدس«ولايت فقيه» است که امروزه در رهبري ارزشمند حضرت آيت اللّه خامنه اي و پيروي همه جانبه آحاد جامعه تجلييافته است. بنابراين، شکوه و عظمت مجلس و نمايندگان آن، تنها در راستاي حفظ و تقويت نظام اسلامي قابل تحليل و ارزيابي است؛ نظامي که ثمره سال ها پايداري و ايثار خون هاي فراوان است. باشد که با تلاش ها و برنامه ريزي هاي اصولي و منطقي مجلس و نمايندگان آن، پايه هاي نظام اسلامي بيش از پيش تقويت شده و از اين راه، برگ ديگري بر افتخارات مجلس شوراي اسلامي و فرزندان متعهد و دين باور آن افزوده شود.

 

مجلس و چاره جويي براي مشکلات جوانان

 

مجلس شوراي اسلامي، بايد براي حل مشکلات مردم، به ويژه نسل جوان کشور، نقش فعّال و دقيق تري ايفا نمايد. برقراري ارتباط با نسل جوان کشور و تحقيق و تفحص براي آگاهي از مسايل و مشکلات آنان و يافتن راه حل هاي مناسب، از مهم ترين وظايفي است که برعهده نمايندگان مجلس شوراي اسلامي قرار دارد. نمايندگان، بايد پاسخگوي انتظارات جوانان رأي دهنده باشند و براي حل مشکلات اين قشر مهم و سرنوشت ساز، چاره جويي و تفکر نمايند.

 

مجلس شوراي اسلامي و مطالبات زنان

يکي از وظايف نمايندگان در مجلس شوراي اسلامي، وضع و تصويب قوانين مربوط به حقوق زنان و حمايت از اين قشر آسيب پذير است. در اين راستا، نمايندگان زن، به دليلِ «زن بودن» و آشنايي با بسياري ازمشکلات و موانع، رسالت بيش تري بر دوش دارند. نمايندگان زن، بايدبتوانند در شکستن ذهنيت هاي منفي به جا مانده ازگذشته، نقش دقيقي را ايفانمايند. هرچند زنِ نماينده، از لحاظ وظايف کلي نمايندگي، با مرد نماينده هيچ فرقي ندارد، بايد پاسخگوي انتظارات زنان رأي دهنده باشند. دفاع از حقوق آنان و تلاش براي شناساندن«زن» به عنوان عضو فعال جامعه و در اختيار گذاشتن فرصت هايي برابر تحصيلي، اشتغالِ مديريتي و برطرف کردن کاستي هاي حقوق زنان در بُعد خانواده و اجتماع، تلاش در راه ريشه کني بي سوادي و ارتقاي سطح تحصيلي زنان و اعطاي بورس تحصيلي و...، از ديگر مواردي است که مورد انتظار زنان جامعه ما مي باشد.

 

خواسته هاي مردم از مجلس

 

مجلس، مظهر حاکميت ملي و مردمي است. مجلس، مظهر قانون گذاري است. مجلس، خانه ملت است. بنابراين، بايد کساني به اين خانه قدم گذارند که دل سوز ملت باشند و شبانه روز در راهِ حل مشکلات مردم بکوشند. امروزه حل مسايل و مشکلات مالي و اقتصادي، در رأس انتظارات مردم از مجلس قرار دارد. برقراري عدالت اجتماعي و رفاه، کم شدن فاصله طبقاتي، رفع تبعيض ها و برخورداري عادلانه از امکانات، حل مشکل بي کاري و ازدواج جوانان، جلوگيري از فساد مالي، مقابله با تهاجم فرهنگي و...، خواسته هاي ديگر مردم از مجلس شوراي اسلامي است.

 

حضور زنان در دوره هاي مختلف مجلس

 

به دنبال پيروزي انقلاب اسلامي و در پي حضور زنان در صف مقدم مبارزات برضد رژيم شاه و تأکيد حضرت امام(ره) مبني بر ضرورت حضور زنان در عرصه هاي مختلف فعاليت، بسياري از تشکل ها و گروه ها، از ورود زنان به مجلس شوراي اسلامي به عنوان نماينده ملت استقبال کردند. بدين ترتيب، پس از پيروزي انقلاب اسلامي، زنان در دوره هاي مختلف مجلس حضور داشته اند. اين امر، نشان دهنده خودباوري زنان به توانايي ها و استعدادهاي بالقوه شان است. البته با توجه به اين که زنان، نيمي از پيکره جامعه را تشکيل مي دهند و باتوجه به حضور نيرومند آنان و سهمي که در پيروزي انقلاب اسلامي داشته اند، بايد سهم بيش تري در مديريت کلان کشور داشته باشند. بدين ترتيب، مي توان گفت که تا حضور آرماني زنان در مجلس، فاصله بسياري است و همين امر، وظايف مسئولان راسخت و دشوارتر مي کند تا زمينه حضور بيش تر را براي اين قشر فراهم سازند.

 

ويژگي مجلس در دوران طاغوت

 

بر اساس نظام نامه مجلس که در 17 شهريور 1285ش تصويب شد، زنان در کنار ديوانگان، مرتکبان قتل، دزدي و...، حق انتخاب شدن و انتخاب کردن را نداشتند. با وجود آن که نيمي از پيکره جامعه را زنان تشکيل مي دادند، اما در تصميم گيري هاي سياسي کشور بي تأثير بودند. 58 سال پس از تشکيل اولين«مجلس»، در جلسه مورخ 10 ارديبهشت 1343، نمايندگان با اهداف استعماري و خيانت آميزي که داشتند، به اصطلاح رأي به مشارکت سياسي زنان داده و اعطاي حق شرکت بانوان در انتخابات مجلس شوراي ملي را به تصويب رساندند. از دوره بيست و يکم به بعد، زنان را در کسوت نمايندگي مجلس شوراي ملي مي بينيم. با وجودي که از دوره بيست و يکم به بعد، شاهد حضور زنان در رأي دادن و رأي گرفتن هستيم، اما تعداد رأي دهندگان، حکايت از عدم استقبال مردم از انتخابات مي کند و از همين روست که عمده ترين عامل خود باختگي مجالس پيش از انقلاب، عدم مشارکت سياسي فعّال مردم در انتخابات و دست نشاندگي نمايندگان آن است.

 

سير تاريخي مجلس در ايران

 

شرايط سياسي، اجتماعي و اقتصادي کشور در 96 سال پيش و مراوداتي که با ساير دولت هاي اروپايي برقرار شده بود و به تنگ آمدن مردم از ظلم و استبداد و...، موجب شد تا مظفرالدين شاه براي جلوگيري از تشديد مبارزات مردمي، فرمان تشکيل مجلس را امضا کند. در قسمتي از فرمان مشروطيت آمده است: «... مصمم شديم که مجلس شوراي ملي از منتخبين، شاهزادگان، علما، قاجاريه، اعيان و اشراف، ملاکين، تجار و اصناف به انتخاب مرقومه در دارالخلافه تهران تشکيل و تنظيم شود». از شرايط انتخاب شوندگان، چنين استنباط مي شود که اين مجلس نيز جايگاه خواص بوده و مردمي که با مبارزات خود طالب مشارکت سياسي گسترده تر بودند، جايگاهي نداشتند و مجلس به جز مواردي استثنا، محل حضور شاهزادگان، اعيان و اشراف و... بود. بدين ترتيب، اولين مجلس شوراي ملي، در 26 مرداد 1285ش به طور موقت در مدرسه نظام، با حضور اعيان و وزيران و رجال درباري، به منظور تمهيد مقدمات گشايش اولين مجلس تشکيل شد. نخستين جلسه رسمي مجلس شوراي ملي، در تاريخ 13 مهرماه 1285ش بدون حضور نمايندگان شهرستان ها افتتاح گرديد.

 

خانه من...

 

مجلس شوراي اسلامي، خانه بزرگ همه کساني است که به اين آب و خاک دل بسته اند و به آن صميمانه عشق مي ورزند. مجلس شوراي اسلامي، تنها محلي براي تصويب قوانين و امور مربوط به سياست نيست؛ بلکه جايگاه بندگي خدا و دين داري نيز هست. درحرمت اين خانه سرنوشت ساز همان بس که سرنوشت ملت و تصميم گيري سياسي، اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي و...، در اختيار نمايندگان ملت است. پس بياييد از اين جايگاه خطير، به درستي مراقبت نماييم و اجازه ندهيم نامحرمان وارد خانه مان شود و اسرار آن را براي ديگران باز گويند. بياييد در اين مکانِ پر ارج، دست از نزاع و کشمکش هاي جناحي برداريم و همه با هم، براي عزت و سربلندي و آباداني ايران اسلامي تلاش و فعاليت کنيم. فراموش نکنيم که مجلس، خانه من، خانه تو، خانه ما، و خانه ملت است.

 

 

نويسنده: عبداللطيف نظري

منبع: سايت حوزه

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 98504 -1 -1

تاریخ سیاسی
ایران
جهان
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse