مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ يکشنبه ۲ ارديبهشت -اِلأَحَّد ٦ شعبان ١٤٣٩ - Sunday April 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  267   بازدید    تاریخ درج مطلب  25/8/1395    
 
 
فضیلت حسن خلق

ما را بر فضیلت حُسن اخلاق براهین بسیار است. حجت اول: حق سبحانه در قرآن مجید در معرض ثنا بر پیامبر(ص) می‌گوید: وَ اِنَکَ لَعَلی خُلُقٍ عَظیمِ.حجت دوم: رسول خدا(ص) فرمود: اَثْقَلُ ما یُوَضُع فِی المیزانِ خُلْقٌ حَسَنٌ؛ سنگین ترین چیزی که در ترازوی اعمال نهاده می‌شود خُلق نیک است.حجت سوم: مردی به نزد پیامبر(ص) آمد و پرسید: دین چیست؟ گفت نیکوخویی. باز از جانب دیگر بیامد و همین پرسید و همین جواب داد تا از هر چهار جانب بیامد و پرسید...حجت چهارم: مردی به نزد حضرت مصطفی(ص) و گفت: مرا وصیت کن. گفت: از خدای بترس هرکجا که باشی. گفت: زیادت کن مرا. گفت: از پس بدی نیکی کن تا آن بدی را محو کند. گفت: زیادت کن. گفت: با مردم مخالطت کن به خلق نیکو.حجت پنجم: فرمود: سُوُالْخُلْقِ یُفْسِدُ الْعَمَلَ کَما یُفْسِدُ الْخَلُ الْعَسَلَ؛ بدخلقی عمل را فاسد می‌کند همچنان که سرکه عسل را فاسد می‌کند.

حقیقت حسن خلق

پیامبر اکرم(ص) فرمود: که حُسن خُلق آن است که بدان که از تو ببرد. بپیوندی آن را که تو را از چیزی باز داشت و نداد تو بدو دهی و آن را که بر تو ظلم کرد تو از وی عفو کنی.گفت: حسن خلق، روی گشادگی و بذل مال کردن و رنج از دیگران باز داشتن.

روش کسب اخلاق

اگر کسی را بعضی از اخلاق حسنه نباشد و خواهد که آن خلق را کسب کند طریق اکتساب آن بر دو وجه باشد. وجه اول. آن که ببیند کسی را که آن خُلق باشد با وی مخالطت و مجالست کند تا به واسطه آن [معاشرت] آن خلق او را ثابت شود. مثلا چون کسی خواهد که خود را جواد و سخی کند با صاحب جودی مخالطت کند تا جود از وی اکتساب کند. وجه دوم: آن است که مباشرت اثر آن خلق بکند به تکلف بسیار تا مباشرت آن اثر او را آسان شود و آن گاه بدان انجامد که آن مباشرت و آن اثر محبوب او گردد و چون چنین شود آن خُلُق، خُلق او شود.

منبع: روزنامه آرمان

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 98249 -1 -1

اخلاق
ادیان و مذاهب
مهدویت
اهل بیت (ع)
فلسفه و عرفان
احکام اسلامی
قرآنی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse