مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۷ ارديبهشت -اِجُّمعَة ١١ شعبان ١٤٣٩ - Friday April 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  585   بازدید    تاریخ درج مطلب  16/8/1395    
 
 
آموزش بافت پیراهن، نیم تنه با کلاه و سربند

کاموای موهر 9عدد و میل شمارۀ 4

سایز: 38 - 36

 پیراهن

 کمر: دور کمر را با 32 دانه شروع و طبق نمونۀ بافته شده و توضیح نقشه به اندازۀ دور کمر 64 سانتی‌متر بافته و کور می‌کنید.

دامن پیراهن: برای بافت دامن، از کمر بافته شده به این ترتیب دانه می‌گیریم: از داخل هر رج 3دانه به این ترتیب می‌گیریم؛ یک دانه از زیر، ژته و مجدد یک دانه از زیر تا 2/1 دور کمر بافته شده. به این ترتیب 166 دانه خواهید داشت. برای پشت هم به همین ترتیب دانه می‌گیریم و پشت دامن را هم به بلندی 52 سانتی‌متر می‌بافیم.

بالاتنه: برای بالاتنۀ پیراهن از سوی دیگر کمر بافته شده، 55 دانه درآورده (می‌گیریم) و 2 دانه درمیان اضافه کرده تا 82 دانه شود. بافت را تا حلقه آستین هر 5 سانتی‌متر در طرفین پیش 2دانه اضافه کنید. (هر طرف 2 بار اضافه شود) بافت را ادامه داده تا بلندی بالاتنه از کمر تا حلقه آستین 17سانتی‌متر شود. سپس طبق الگو حلقه آستین و یقه را بافته و سرشانه‌ها را در دو مرحله کور کرده و بالاتنۀ پشت را هم به این ترتیب می‌بافیم. با این تفاوت که از کمر، یقه را به شکل هفت باز می‌کنیم و طبق الگو هر طرف یقه 19دانه به فاصلۀ هر 5رج کم می‌کنیم و سر شانه‌ها را مانند پیش کور کنید. سمت چپ پیراهن را 20سانتی متر (از حاشیۀ کمر به پایین) باز گذاشته تا زیپ دوخته شود.

آستین: با 20دانه شروع و به اندازۀ دور بازو بافته و کور می‌کنیم. (مانند دور کمر) سپس برای پایین آستین 41دانه از بافت دور بازو درآورده و یک دانه در میان اضافه کرده و در مجموع 82 دانه را به بلندی 23 سانتی‌متر بافته و کور کنید. برای بالای آستین 31 دانه درآورده و2 دانه در میان اضافه کرده تا 62 دانه شده، سپس هر 3 سانتی‌متر در طرفین آستین 2 دانه اضافه می‌کنیم (هر طرف 2 بار اضافه شود) و بافت را تا 4سانتی متر ادامه داده و حلقه آستین را مطابق الگو ببافید و بعد از حلقه آستین هر 3 رج از طرفین آستین کم کرده تا 30دانه باقی بماند. در این مرحله هر طرف آستین را در 2مرحله 3دانه کم کرده و 18دانۀ باقی مانده را 3رج بافته و کور کنید.

نیم‌تنه با کلاه

   

 

پیش: 74دانه سرانداخته و 2 دانه زیر و 2دانه رو می‌بافیم تا 33سانتی‌متر. سپس طبق الگو، یقه را بافته و سرشانه‌ها را در سه مرحلۀ 8 تایی کور کنید. در طرفین پیش 2دکمه دوخته شده است.

پشت: مانند پیش بافته می‌شود و بعد از کور کردن سرشانه‌ها، دانه‌های باقی مانده که مربوط به یقۀ پشت است، کور می‌کنیم. در طرفین پشت 2 حلقه برای دکمه است که هر کدام با 5 زنجیره با قلاب بافته شده است.

نکته: این نیم‌تنه را بلندتر هم می‌توانید ببافید و زیر پالتو و کاپشن استفاده کنید. (آقایان و بانوان)

کلاه:

به غیر از 14 دانۀ وسط یقه، 54دانه از دور یقه درآورده و یک دانه در میان اضافه می‌کنیم تا دانه‌ها 108 دانه شده و 20دانۀ هر طرف کلاه را از نقشه‌ای که برای پیراهن استفاده شده می بافیم. کلاه را به بلندی 40سانتی متر بافته و برای وسط کلاه 20دانه برای نقشه نگه می‌داریم و مانند بافت پاشنۀ جوراب (تقسیم کلاه 44 - 20 - 44) 20دانۀ وسط ثابت می‌ماند. در هر رج از طرفین کلاه کم کرده تا فقط 20دانۀ وسط کلاه باقی بماند. سپس حاشیۀ طرفین کلاه را به اندازۀ 20دانۀ باقی مانده بافته و به هم وصل کنید.

سربند:

74دانه سرانداخته (به اندازۀ دور سر) و به بلندی 14سانتی‌متر بافته، کور می‌کنیم و سپس می‌دوزید.

نکته: برای پیراهن، نیم تنه با کلاه و سربند از بافت 2دانه زیر و 2دانه از رو استفاده شده است.

بافت نقشه

شروع نقشه 3دانه از زیر می‌بافیم. سپس بقیۀ دانه‌ها 2دانه رو و 2 دانه زیر ادامه داده و  3 دانة آخر هم از زیر بافته شود.

3دانۀ اول و آخر نقشة دور کمر پیراهن و دور بازوی آستین به این دلیل است که وقتی دانه‌ها را  درمی‌‌آورید، ترتیب 2دانه زیر و 2 دانه رو حفظ شود. برای بافت هر لوزی 6دانه (2دانه زیر­- 2دانه رو- 2دانه زیر) در نظر گرفته شده که از کنار دانۀ ششم (نه از داخل دانه) کاموا را به شکل دانه کشیده و روی دانۀ اول انداخته و بافت را به ترتیبی که دانه‌ها قرار دارند، ببافید. بعد از 7رج، ردیف انداختن لوزی‌ها را تغییر دهید (مانند نمونۀ بافته شده) و تا آخر به همین ترتیب ادامه می‌دهید.

نکته: برای تزیین خط‌وط لوزی از ملیله‌شکسته ی طلایی استفاده شده است. می‌توانید از کامواهای دیگر به غیر از موهر یا به جای ملیله ‌شکسته از تزیینات دیگر استفاده کنید.

مدل‌های ارائه شده می‌تواند به سلیقۀ شما تغییر یابد.

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 97704 -1 -1

آموزشی
پژوهشی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse