مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۷ ارديبهشت -اِجُّمعَة ١١ شعبان ١٤٣٩ - Friday April 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  404   بازدید    تاریخ درج مطلب  10/6/1395    
 
 
شهری به رنگ آبی

با سفر به گوشه گوشه دنیا، شهرهایی را می‌بینید که رنگشان را از طبیعت گرفته‌اند، نه از رنگ آهن و آجر. شهری هست آبی‌رنگ، که وقتی در کوچه‌هایش قدم میزنی باور می‌کنی انتهایش به آسمان می‌رسد.

اینجا دیوارها، درها، پنجره‌ها و حتی زمین و جاده‌ها آبی هستند و فقط بعضی دیوارها از نیمه به بالا سفید رنگ‌اند. اینجا زمان آهسته‌تر می‌گذرد و مردمانش آرامشی عجیب دارند. هر چند که نام شهر بر سر زبان‌ها افتاده ولی دسترسی به آن آسان نیست، باید از زمین دل کنده تا مهمان خانه‌های نیلی رنگ آن شوید بنابراین به شهر تاریخی «شفشاون» در مراکش می‌رویم، شهری که بر کرانه ساحل مدیترانه نشسته و کوچه پس کوچه‌هایش آرامشی دارد به رنگ آبی.

اگر از اهالی آنجا سوال کرده و دنباله رنگ آبی را در تاریخ بگیریم، اینکه اولین بار چه کسی خانه‌اش را سر تا پا آبی کرد؟ به شما می‌گویند که همه چیز به مردمانی بر می‌گردد که در قرن پانزدهم میلادی از دادگاه اسپانیایی فرار کردند و در این شهر پناهنده شدند.

آنها از سرزمین خود دور بودند و تنها اعتقادشان همراهشان بود، بنابراین به رسم خود، همه چیز را به رنگ آبی درآوردند تا آسمان در زمین منعکس شود و آن‌ها را یاد خدا بیندازند. این روزها هرچند که قشر اولیه از اینجا رفته‌اند اما خانه‌ها هنوز هم هر دو سال یکبار آبی رنگ می‌شوند.

حال که داستانش را می‌دانیم بیایید در آن قدمی بزنیم، در میان کوچه‌ها باریک و پیچ در پیچ آن راه را گم کرده و خود را در بازار شهر پیدا کنیم، جایی که صنایع دستی، ادویه و لباس‌های رنگارنگ در ترکیبی بی‌نظیر با رنگ آبی چیده شده‌اند تا بهترینشان را به عنوان سوغات به خانه ببرید.

در شفشاون بیش از دویست هتل و اقامتگاه وجود دارد که می‌توانید بعد از تماشای غروب خورشید در پشت خانه‌هایی که رنگ آبی آسمانی آنها در حال تیره شدن است، به سمتشان حرکت کرده و شب را مهمان دکوراسیون مراکشی آنها باشید.

فردا صبح هم می‌توانید سر فرصت سری بزنید به قلعه تاریخی شفشاون، لانه عقاب و شهر جدید شاون که از جاذبه‌های شهر هستند بنابراین اینبار که به دنبال آرامش بودید، بلیط هواپیما خود را رزرو کنید.

منبع: روزنامه جام جم

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 95239 -1 -1

آموزشی
پژوهشی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse