مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۷ ارديبهشت -اِجُّمعَة ١١ شعبان ١٤٣٩ - Friday April 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  454   بازدید    تاریخ درج مطلب  9/6/1395    
 
 
حمام وزوان در راه تبدیل به موزه سلامت

وزوان شهر ی است از توابع شهرستان شاهین‌شهر و میمه در استان اصفهان که این روزها با ثبت جهانی 11 قنات ایرانی که یکی از آنها در این شهر قرار دارد، نامش را بر سر زبان‌ها انداخته است. این شهر تاریخی با 5000 نفر جمعیت، افزون بر قنات جهانی‌اش با قدمت 2500 سال ، آثار و بناهای تاریخی دیگری دارد که مردم و نهادهای محلی این شهر توجه ویژه‌ای برای حفاظت و مرمت آن دارند. یکی از این بناها، حمام تاریخی این شهر است که پس از سال‌ها از زیر خاک بیرون کشیده شده است.

قنات وزوان چه ویژگی‌ای دارد که از میان قنات‌های مختلف در فهرست 11 قنات جهانی قرار گرفت؟

این قنات سه خصوصیت دارد. وجود بند (سد) زیرزمینی در عمق 20 متری زمین با ارتفاع تاج 12 متری. وجود سه رشته مختلف در حد غرب، شرق و شمال شرقی که مجموعا حدود 43 کیلومتر طول قنات وزوان را تشکیل می‌دهد. در قنات‌های معمولی آب در 12 ماه سال، جاری است؛ به طوری که در شش ماه سال آب هدر می‌رود، ولی قنات وزوان قابلیت دارد که در شش ماه سال و حتی در زمان‌های مازاد بودن آب در فصل بهار و تابستان، آب را ذخیره می‌کند. دیگر خصوصیت این قنات، وجود سه شکاف زیرزمینی در فاصله 200 متری قبل از سد زیرزمینی است که به صورت آرتزین (جوشان) از سفره‌های زیرزمینی در قنات جاری می‌شود.

در اخبار آمده بود که حمام تاریخی شهر وزوان از زیر خاک بیرون کشیده شده. این حمام مربوط به کدام دوره است؟

حمام تاریخی شهر وزوان متعلق به دوره صفویه است. حدود 20 سال پیش با توسعه بوستان شاهد شهر وزوان، سقف حمام تخریب می‌شود و حمام را پر می‌کنند، اما از آنجا که ستون‌ها و پایه‌های این حمام سالم بود، دو سال پیش با پیشنهاد شورای شهر و شهرداری و با حمایت فرهنگیان و فرهیختگان شهر وزوان برای احیای بافت تاریخی و تکمیل طرح گردشگری شهر وزوان در کنار قنات جهانی، شهرداری و شورای شهر با نظارت اداره میراث فرهنگی شهرستان شاهین‌شهر و میمه استان اصفهان اقدام به کاوش و خاکبرداری این حمام کرد. ویژگی که این حمام تاریخی را از دیگر حمام‌های مشابه متمایز می‌‌کند، دوقلو بودن آن است.

اکنون چه برنامه‌ای برای این حمام دارید؟ آیا بازسازی می‌شود و کاربری دیگری خواهد یافت؟

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان به ما سه پیشنهاد کرد؛ نخست این‌که این حمام پس از بازسازی و مرمت به موزه مردم‌شناسی تبدیل شود. دوم این‌که به رستوران و قهوه‌خانه و سوم به موزه سلامت تغییر کاربری دهد. بهار 94 دکتر محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور در بازدید از قنات وزوان، از این حمام نیز بازدید کرد و پیشنهاد کرد این حمام به موزه سلامت تبدیل شود. جالب است که خود مردم وزوان نیز از مرمت و احیای این حمام و بافت تاریخی حمایت می‌کنند؛ همکاری که کمیاب است.

یکی از شهروندان این شهر، خانه تاریخی خود را به شهرداری اهدا کرد تا به عنوان پایگاه جهانی قنات مورد استفاده قرار گیرد. شهرداری هم این خانه را به میراث فرهنگی داد و اکنون مراحل پایانی مرمت این خانه و تبدیل آن به اتاق پایش قنات وزوان در حال انجام است. به نظرم ثبت جهانی قنات توجه مردم را به بافت تاریخی بیشتر جلب کرد. تصور کنید وسط پارک را برای بیرون کشیدن حمام خاکبرداری کردند و مردم شهر نیز حامی این اقدام بودند.

منبع: روزنامه جام جم

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 95097 -1 -1

آموزشی
پژوهشی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse