مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۰ مرداد -اِلأِثنين ٢٠ ذو الحجه ١٤٤١ - Monday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1119   بازدید    تاریخ درج مطلب  2/5/1395    
 
 
شرط اصلی تاثیرگفتار

از نکاتی که در مقام ارشاد و تعلیم دیگران، به خصوص در تربیت صحیح، باید بدان توجه داشته باشیم. این است که رفتار و گفتارمان با همدیگر توافق داشته باشد. در مقام ارشاد و هدایت دیگران، باید مثل نور بود، نه نارنباید طوری حرف بزنیم که مخاطب و شنونده اذیت شود، نباید با تندی و خشونت برخورد نماییم، باید با ملایمت رفتار کنیم تا حرف حق درشنونده اثر کند.

 امام صادق(ع) در حدیثی می‌فرمایند: «کانوا دعاتا الیناباعمالهم و مجهود طاقتهم »؛ آنان (نه با زبان تنها)، بلکه بااعمالشان و نهایت توانشان مردم را به سوی ما دعوت می‌کنند. همان گونه که اشاره شد، گاهی رفتار یک شخص موجب می‌شود که دیگران به او متمایل شوند و بدون این که بر سخن خود استدلال محکمی‌ارائه کند گفتارش مؤثر واقع می‌شود.

بنابراین، در مقام ارشاد و نصیحت، تاثیر عمل کمتر از گفتار نیست به همین دلیل، می‌فرماید: خدا رحمت کند گروهی را که تمام توان خودرا صرف هدایت مردم کردند. باید توجه داشته باشیم که وظیفه ما فقط عمل فردی به دستورات اسلام نیست؛ یکی از بزرگ‌ترین وظایف ما هدایت دیگران است، چه روحانی باشیم که رسما این مسئولیت را پذیرفته‌ایم و چه غیر روحانی هر کس باید به قدر توان خود، دیگران را هدایت کند.

اگر بینی که نابینا و چاه است/ اگر خاموش بنشینی گناه است. وقتی می‌بینیم دیگران گمراه می‌شوند، باید دست آن‌ها را بگیریم وراهنمایی‌شان کنیم. اما این راهنمایی وقتی مؤثر واقع می‌شود که رفتارما با گفتارمان همراه باشد. گاهی حتی اگر رفتار ما درست باشد، به گفتار هم نیازی نیست، به شرط آن که هدایت را وظیفه خود بدانیم و مراقب رفتار و گفتارمان باشیم. ما می‌توانیم برای همسر، فرزند، دوستان ونزدیکانمان الگو باشیم.

منبع: روزنامه آرمان

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 94491 -1 -1

ازدواج
رفتارشناسی
ناهنجاری ها
اصول تربیتی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse