مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۷ ارديبهشت -اِجُّمعَة ١١ شعبان ١٤٣٩ - Friday April 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  486   بازدید    تاریخ درج مطلب  5/5/1395    
 
 
مرصاد

مرصاد به معناي کمين ‏گاه و نام عمليات پيروزمندانه رزمندگان اسلام عليه منافقان کوردل بود. در اين عمليات منافقان، خام انديشانه تصور کردند که به راحتي مي ‏توانند از مرزهاي ايران عبور کنند و چند ساعته، خود را ظفرمندانه در تهران ببينند. ولي زهي خيال باطل که رزمندگان سلحشور اسلام، دلاورانه در تنگه مرصاد، به کمين آن نگون ‏بختان نشسته بودند و با اندک نبردي، آنان را زبون و خوار ساختند. که«همانا پروردگار تو در کمين‏گاه(ستم‏گران) است».

 

يادبود شهيدان

 

پس از عبور از دشت ‏هاي پهناورِ ماهي‏ دشت، به تنگه مرصاد مي ‏رسيم. در وسط تنگه، آثار و بقاياي چند دستگاه ماشين ‏آلات نظامي و چند قبضه تانک و ضد هوايي نيمه سوخته، به همراه آرم منافقان مشاهده مي ‏شود. نزديک ‏تر که مي ‏شويم، تابلوي بزرگي زيبنده به پرچم پر افتخار جمهوري اسلامي به چشم مي‏ خورد که در پايين آن نوشته شده«به مرصاد خوش آمديد». چند متر آن طرف‏ تر، اسکلت بناي با عظمتي توجه هر مسافري را به خود جلب مي ‏کند. اين بنا، يادبود شهيدان عمليات مرصاد است که در آن، آثار دلاوري ‏هاي رزمندگان اسلام و بقاياي جنايات منافقان به نمايش گذاشته مي ‏شود تا درس عبرتي باشد براي هر چه منافق صفت است.

 

غافل ‏گيري منافقان

 

پذيرش قطع ‏نامه 598 از سوي ايران، همان ‏گونه که عراق را در بُن‏ بست سياسي ـ نظامي شديدي قرار داد و توطئه ‏هاي وسيعي را که از سوي استکبار جهاني بر ضد انقلاب اسلامي تدارک ديده شده بود نقش بر آب کرد، بر گروه‏ ها و عناصر مخالف نظام جمهوري اسلامي نيز شوک شديدي وارد ساخت. در اين ميان، منافقان به عنوان تنها گروهي که همه هستي سازمان خود را در گرو جنگ نهاده بودند، بيشترين صدمه را از پذيرش قطع ‏نامه متحمل شدند. سازمان منافقين در حالي ‏که ارتش عراق نيروهاي ايران را در مناطق جنوب درگير کرده بود، با جمع ‏آوري و راه انداختن چندين هزار نيرو، مي ‏خواست که در قالب ستوني نظامي به قلب تهران حمله ور شود و از اين رو حمله به ايران را تدارک ديد.

 

ماهيت منافقان

 

براي شناخت گروهک منافقان کافي است بگوييم: اين گروه منافق، همان ‏هايي بودند که دم از خلق مي ‏زدند و بعد از چندسال، با صدام، دشمني که سال‏ ها آتش خانمان ‏سوزي به روي مظلوم ‏ترينِ خلق ‏ها گشوده بود، هم‏ دست و هم‏ داستان شده و آتش به خرمن خلقي زدند که روزي و روزگاري، نقش دايه دل ‏سوزتر از مادر را برايشان بازي مي‏ کردند. دشمني که آن شب رو به ‏روي سپاه اسلام بود، دشمني بود که با تصورات پوشالي آمده بود انقلابي اصيل و مردمي را ساقط کند و نام بازي کودکانه‏اش را نيز«فروغ جاويدان» گذاشته بود.

 

هدف منافقان

 

هدف منافقان از حرکت سريعي که در عمق خاک ايران انجام مي‏ شد، تسخير چندين شهر و در آخر رسيدن به تهران بود. آن ‏ها در نظر داشتند تا با وارد کردن سيزده تيپ رزمي در تهران، ضمن تسخير و اشغال مراکز مهم، قدرت را به خيال خود به دست گيرند. بر طبق زمان ‏بندي اين طرح، نيروهاي منافق بايستي ساعت شش بعد از ظهرِ روز دوشنبه سوم مرداد ماه 1367 به«کِرِند» و ساعت هشتِ شب به«اسلام آباد» و دهِ شب به«باختران» رسيده و در اين شهر دولت خويش را اعلام نمايند. ولي اين خيال باطل، هيچ ‏گاه به انجام نرسيد و منافقان، شکست سختي را پذيرا شدند.

 

ساده لوحان

 

بنا به اعتراف يکي از اعضاي رده بالاي منافقان که در جريان عمليات مرصاد توسط رزمندگان اسلام دستگير شده بود، نيروهاي اين گروهک به پيروزي خود در حرکتي که آغاز کرده بودند، اطمينان بالايي داشته‏اند. در اين تهاجم، تقريبا همه افراد رده بالاي سازمان شرکت کرده بودند و طبيعي است که اعزام عناصري نظير آن‏ ها، نشان دهنده ميزان اميدواري منافقان به موفقيت طرح بوده است. جالب ‏تر اين ‏که در اين عمليات عناصر شرکت‏ کننده، بسياري از لوازم شخصي، نظير پاسپورت، شماره تلفن دوستان و... را با خود آورده بودند و بسياري از آن‏ ها پس از دستگيري اظهار مي ‏داشتند که توهّم دست ‏يابي به تهران و براندازي جمهوري اسلامي، به اندازه‏اي در ذهن آن ‏ها قوي و غيرقابل ترديد بوده است که کمترين احتمالي براي تصور شکست و ناکامي باقي نگذاشته بود.

 

ملت غيور

 

از جلوه‏ هاي زيباي حمله مرصاد اين بود که نشان داد دشمنان ملت را نشناختند و فکر مي‏ کردند که هشت سال جنگ، محاصره شديد اقتصادي، ويراني شهرها و روستاها، بمباران‏ هاي هوايي و موشکي، غرق به خون شدن هزاران سروِ راست ‏قامت، اسارت و جانبازي هزاران دلاورمرد و... ملت ايران را از پاي درآورده و آنان را به آينده بدبين و نااميد کرده است، ولي ملت غيور ايران ثابت کرد که حفظ کيان جامعه اسلامي را بر همه چيز ترجيح مي ‏دهد و در اين راه، تا پايان جان ايستاده است.

 

عشاير دلاور

 

در جريان عمليات مرصاد، مردم منطقه غرب کشور و به ويژه عشاير دلاور با حضور در خطوط مقدّم نبرد، بار ديگر رشادت و پايمردي خويش را به نمايش گذاشتند. آناني که افتخار حضور در ميدان مرصاد را داشته‏اند، خوب به ياد دارند که ايلات و عشاير سرافراز و متدين چگونه ضمن اعلام حمايت از جمهوري اسلامي، دسته دسته با لباس ‏هاي محلي، به تنگه مرصاد آمده و در کنار برادران و فرزندان خود، به دفاع از آبرو، شرف، دين، عزت و سربلندي ملت ايران پرداختند.

 

عمليات مرصاد

 

در ساعت 30/14 روز سوم مرداد ماه 1367 منافقان و ارتش عراق، عمليات مشترک خود را با هجوم زميني از طريق شهرستان سرپل ذهاب آغاز کردند، ولي پس از ساعاتي در گردنه حسن آباد زمين ‏گير شدند. اين حالت سه روز طول کشيد تا آن‏که نيروهاي دلاور نظامي ايران، با سازمان‏ دهي و طرحي حساب شده، در روز پنج ‏شنبه ششم مردادماه عمليات«مرصاد» را با رمز«يا علي ابن ابيطالب(ع)» آغاز کرده و طي چند ساعت، صدها تن از منافقان را به هلاکت رسانده و مابقي را به فرار وا داشتند.

 

نماد وحدت

عمليات مرصاد را مي ‏توان نمادي جاويد و به يادماندني از وحدت و يک‏ پارچگي تمامي اقشار مردم و نيروهاي مسلح در دفاع از تماميت ارضي کشور و پاسداري از ارزش‏ هاي والاي انقلاب و آرمان ‏هاي بلند ديني ـ ملي از يک طرف، و نفرت و انزجار از خيانت ‏کاران و کساني که نقش ستون پنجم دشمن را در هشت سال دفاع مقدس برعهده گرفته بودند، نام نهاد. مرصاد را بايد اوج بيزاري تمام عيار ملت شريف ايران از خشونت، ترور، آدم کشي و مزدوري براي بيگانگان به حساب آورد.

 

منبع: سايت حوزه

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 93704 -1 -1

تاریخ سیاسی
ایران
جهان
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse