مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ يکشنبه ۲ ارديبهشت -اِلأَحَّد ٦ شعبان ١٤٣٩ - Sunday April 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  474   بازدید    تاریخ درج مطلب  5/5/1395    
 
 
عمليات مرصاد نقطه پايان راه براي جنگ و منافقين

هم زمان با پذيرش قطعنامه 598 از سوي حضرت امام(ره) تا طي مراحل قطعيت يافتن آن مجالي براي يكي از سفاك ‌ترين گروه‌ هاي تروريستي جهان با عنوان منافقين به وجود آمد كه به خيال خام خود نظام مستحكم جمهوري اسلامي ايران را ظرف سه روز ساقط كنند و... اين خيال واهي نه تنها به وقوع نپيوست بلكه با لطف خدا و دلاورمردي رزمندگان و بسيجيان جان بركف در كمين‌گاه الهي چهارزبر، عمليات ظفرمند و غرورآفرين مرصاد، ضربه نهايي و بسيار محكم ملت ايران بر پيكره نفاق وارد و براي هميشه آنان را از خواب و خيال رويارويي با ملت قهرمان ايران ساقط كرد. برنامه منافقين به گونه‌اي تدارك ديده شده بود كه در سوم مرداد ماه سال 1367 هم زمان با آغاز حمله نيروهاي عراقي از منطقه جنوب ايران و در حالي كه بيشتر نگاه‌ها و برنامه ها به آن خطه معطوف بود، نيروهاي سازمان منافقين بر اساس يك برنامه زمان‌بندي شده 33 ساعته با بهره‌گيري از 25 تيپ! كه مجموعاً 4 تا 5 هزار نفر را تشكيل مي‌داد طي پنج مرحله از شهرهاي سرپل ذهاب، اسلام‌آباد غرب، كرمانشاه، همدان و قزوين عبور و خود را به تهران رسانده تا اعلام سقوط جمهوري اسلامي ايران را جشن بگيرند. سخنگوي اين گروه تروريستي اهداف اين حمله را وارد آوردن تلفات هر چه بيشتر به نيروهاي ايراني و بازكردن راه براي يك انقلاب عمومي ضد امام خميني(ره) عنوان كرد. عمليات فروغ جاويدان كه به(دروغ جاويدان) مشهور شد با پشتيباني هوايي رژيم بعثي صدام و همراهي ادوات مختلفي از جمله 120 دستگاه تانك، 400 دستگاه نفربر، 90 قبضه خمپاره انداز 80 ميلي‌متري، 30 قبضه توپ 122 ميلي‌متري، 150 قبضه خمپاره 400 ميلي‌متري، يك هزار قبضه تيربار كلاشينكف ، 30 قبضه توپ 106 ميلي‌متري و يك هزار دستگاه كاميون و تجهيزات متنوع و مختلف اهدايي صدام پشتيباني شد.

عمليات در سوم مرداد ماه 67 از سرپل ذهاب آغاز و با حمايت همه جانبه هوايي عراقي‌ها و آتش توپخانه آنان، منافقين وارد شهرهاي سر پل ذهاب، كرند غرب و اسلام‌آباد غرب شده و به سمت كرمانشاه حركت كردند. تنگه معروف و استراتژيك(چهارزبر) در 35 كيلومتري شهر كرمانشاه در مسير اسلام‌آباد غرب كه بعدها به تنگه مرصاد تغيير نام داد محل رويارويي سپاهيان دلير اسلام و منافقين بود. نيروهاي دلير سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و بسيج مردمي هميشه قهرمان با همراهي ارتش ظفرمند با طراحي عملياتي با عنوان مرصاد(كمينگاه) با رمز مبارك يا علي(ع) اجازه پيشروي تا چهار زبر را به منافقين دادند و در يك تاكتيك كاملا" مشخص و پيش‌بيني شده به طور هم زمان در صبحگاه پنجم مرداد ماه از هوا و زمين به آنان يورش برده و طي دو روز درگيري سنگين، چهره بي‌آبروي منافقين را كنار زده و هيمنه پوشالي آنان را براي هميشه درهم شكستند. با طلوع آفتاب هفتم مرداد ماه 67 اثري از منافقين باقي نماند و ياران خائن مسعود و مريم رجوي با تحمل شكست سنگين و متلاشي شدن تمام تجهيزات و ادوات جنگي و تحمل 4 هزار و 800 كشته و زخمي پا به فرار گذاشته و به عراق گريختند. پيروزي قاطع و ظفرمندانه رزمندگان اسلام در مرصاد توان هرگونه باج‌ خواهي را از صدام گرفت و او را مجبور كرد در 15 مرداد ماه همان سال آتش بس را پذيرفته و بر سر ميز مذاكره بنشيند. عمليات غرورآفرين مرصاد دستاورد داخلي و خارجي بسياري براي كشور داشت كه از آن جمله مي‌توان به اتحاد هر چه بيشتر نيروهاي نظامي، انتظامي و بسيج در داخل كشور، خواري و ذلت براي منافقين در سطح دنيا و قرار گرفتن آنان ليست گروهك‌هاي تروريستي حتي در تروريست‌ترين كشور دنيا(امريكا)، هوشياري ملت ايران و نيروهاي مردمي، خنثي شدن تلاش مذبوهانه صدام و ايادي بعثي وي براي سهم‌خواهي از ايران در پاي ميز مذاكرات صلح و پذيرش قطعنامه 598، تثبيت قدرت و توان بالاي نظامي و امنيتي نظام جمهوري اسلامي در سطح منطقه و جهان و ارزيابي عكس‌العمل سريع رزمندگان اسلام در برابر هرگونه تجاوز احتمالي و ده‌ ها دستاورد ديگر كه به مرور عيان مي ‌شود، تنها بخشي از اين توفيقات بود. عمليات مرصاد نقطه طلايي پيروزي لشگر اسلام بر كفر و نفاق بود كه با وحدت و همدلي همه نيروها تحت امر ولي فقيه و ولايت امر صورت گرفت. امروز در شرايطي سالگرد عمليات مرصاد را گرامي مي‌داريم كه اين عمليات با ولادت خجسته اسطوره‌هاي الهي ايثار، شهادت و عبادت يعني حضرت سيدالشهدا (ع)، حضرت ابوالفضل العباس(ع) و حضرت امام سجاد (ع) قرين شده و حصن ولايت كه بالاترين افتخار ايثارگران و رزمندگان اطاعت از ولي امر شان بود، امروز به دژي مستحكم، قوي و افتخارآفرين مبدل شده كه ميزان سنجش پايداري، استواري و مشروعيت و مقبوليت با اين عيار ناب سنجيده مي ‌شود. سرمايه‌اي كه حماسه ‌آفرينان مرصاد و ده ‌ها عمليات ظفرمند ديگر براي هميشه در تاريخ به يادگار گذاردند و همواره بر تبعيت محض از فرامين ولي امر تاكيد كردند.

منبع: خبرگزاري فارس

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 93703 -1 -1

تاریخ سیاسی
ایران
جهان
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse