مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۰ مرداد -اِلأِثنين ٢٠ ذو الحجه ١٤٤١ - Monday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1392   بازدید    تاریخ درج مطلب  18/3/1395    
 
 
استفاده از فرصت جواني

آيا تاكنون به ابرها نگاه كرده‌ايد؟ آيا ديده‌ايد كه چگونه با ظاهري آرام، به تندي حركت مي‌كنند؟ تمام فرصت‌هاي زندگي نيز مانند ابرها درگذرند و فرصت جواني نيز از اين دايره بيرون نيست، جوان با كمال و عاقل، كسي است كه فرصت‌ها را به سود خود تمام كند و از آن توشه برگيرد.

سخن هميشه ماناي حضرت اميرالمومنين علي (ع)را بايد آويزه گوش ساخت كه: « فرصت‌ها همچون ابرها در گذرند، پس فرصت‌هاي نيك را دريابيد.» فرصت جواني، تكرار نمي‌شود. پس عاقلانه آن است كه اين فرصت طلايي را بيهوده و كم‌بها از دست ندهيم. گويند: «جواني دست بر پشت پيرمردي نهاد و از روي تمسخر گفت: اين كمان را چند مي‌فروشي؟ پيرمرد در جواب گفت: زمانه اين را به تو نيز رايگان مي‌دهد، ولي به گران‌ترين قيمت يعني به بهاي جواني».

آري جواني موهبتي الهي است، ولي كوتاه و زودگذر. جواني، دوره شكوفايي عقلي و رشد جسماني است و با از دست دادن آن، چيزي جز اندوه و بي‌مايگي نصيب آدمي نمي‌شود. پيامبر گرامي اسلام (ص) نيز قدرداني و غنيمت شماري از دوران جواني را بسيار مهم و ارزشمند مي‌داند و مي‌فرمايد: «جواني خود را قبل از پيري درياب!» حضرت علي (ع) نيز به همين مساله در اين روايت چنين تاكيد مي‌كند كه: دو چيز است كه كسي به ارزش آن پي نبرد، مگر اينكه آن را از دست دهد: جواني و سلامت.

منبع: روزنامه آرمان

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 92014 -1 -1

ازدواج
رفتارشناسی
ناهنجاری ها
اصول تربیتی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse