مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۸ دوشنبه ۴ شهريور -اِلأِثنين ٢٤ ذو الحجه ١٤٤٠ - Monday August 2019
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1653   بازدید    تاریخ درج مطلب  10/12/1394    
 
 
شهید "احمد قصیر" کیست ؟

او را آغازگر عملیات‌های شهادت طلبانه دیگری می‌دانند که شروع شکست رژیم صهیونیستی در سال 2000 میلادی و پیروزی در جنگ 33 روزه در سال 2006 میلادی را رقم زد و موجب بهت و حیرت اسرائیلی‌ها بویژه قصاب معروف صهیونیست‌ها "آریل شارون" شد. 11 نوامبر در طول تاریخ برای رژیم صهیونیستی که اولین عملیات شهادت طلبانه علیه آن در لبنان انجام شد روزی فراموش نشدنی است، چرا که این روز سرآغاز عملیات‌های شهادت طلبانه دیگری شد که شروع شکست رژیم صهیونیستی در سال 2000 میلادی و پیروزی در جنگ 33 روزه در سال 2006 میلادی را رقم زد.

مجری عملیات تا سال‌ها ناشناخته بود:

چگونگی اجرای این عملیات و شخصی که این عملیات شهادت طلبانه را انجام داده بود، تا چندین سال به عنوان معما باقی ماند تا این که "سید حسن نصر الله"، دبیرکل حزب الله لبنان که در آن زمان از رهبران حزب الله بود، بعد از گذشت 3 سال از آن حادثه یعنی در سال 1985 میلادی در مراسم گرامی داشت یاد و خاطره شهدای مقاومت بر بالای منبر در منطقه "دیر قانون النهر" بی‌مقدمه پرده از این معما برداشت.

در آن زمان بود که همه دریافتند که چگونه یک جوان 18 ساله سوار بر خودروی پژوی خود مقر ساختمانی که دفاتر مربوط به اطلاعات رژیم صهیونیستی و مقر یگان وابسته به سران این رژیم در جنوب و هم‌چنین استراحتگاه افسران و درجه داران نظامی این رژیم بود، را منفجر کرد.

اما مجری عملیات که بود:

"احمد قصیر" در خانواده‌ای مذهبی در یکی از روستاهای حومه لبنان چشم به جهان گشود. تا سه سالگی به همراه خانواده‌اش در عربستان زندگی می‌کرد، سپس راهی لیبی شد، اما دوباره به عربستان بازگشت تا دوران نوجوانی و آغاز جوانی خود را مجددا در این کشور سپری کند. هنوز هفت ماه از تجاوز اسرائیلی‌ها به جنوب لبنان نگذشته بود که به اتفاق خانواده راهی محل تولد خود شد.

آشنایی با حزب الله و اعلام آمادگی برای انجام عملیات‌های شهادت طلبانه:

از طریق یکی از دوستان خود به حزب الله لبنان معرفی شد و آمادگی خود را برای انجام عملیات‌های شهادت طلبانه اعلام کرد،‌ اما هیچ کس در آن زمان تصور نمی‌کرد که او مجری چنین عملیات بزرگ و تاریخی باشد، عملیاتی که در میان بهت و حیرت اسرائیلی‌ها و به ویژه قصاب معروف صهیونیست‌ها "آریل شارون" به اجرا گذاشته شد تا برگ زرینی از مجاهدت و دشمن ستیزی مسلمانان و مایه غرور و سربلندی حزب الله باشد.

برنامه ریزی برای اجرای عملیات:

دوستی که احمد قصیر را برای عملیات استشهادی به حزب الله معرفی کرده بود، مسئول جمع آوری مواد منفجره و آماده سازی خودروی سفید رنگ پژو 504 احمد قصیر شد.

احمد قصیر در اولین گفتگویی که در این‌باره با رهبران حزب الله از جمله سید حسن نصرالله، دبیر کل کنونی حزب الله لبنان انجام داد، اعلام کرد که تنها شرط او برای انجام این عملیات بزرگ تعیین زمان(روز و ساعت) اجرای عملیات توسط خودش بود.

این شرط پدیرفته می‌شود تا خودرو آماده شود. دوست احمد قصیر پس از آماده کردن خودرو و جا سازی مواد منفجره به شهید قصیر می‌گوید که تصمیم حزب تغییر کرده و او باید عملیات را به اجرا بگذارد که با مخالفت شدید احمد مواجه می‌شود و با بهانه کردن خودرو و این که مالکیت خودرو از آن اوست،‌ با موافقت یکی از رهبران حزب الله خودرو در اختیار او قرار می‌گیرد.

تعیین زمان و روز اجرای عملیات:

احمد قصیر برای تعیین ساعت و روز عملیات سه روز متوالی استخاره می‌کند،‌ اما هر بار استخاره بد می آید، به گونه‌ای که مسئولان حزب الله گمان می‌کنند که وی در انجام عملیات مردد شده است، لذا تصمیم به تعویض او با فرد دیگری می‌گیرند، اما بالاخره برای بار چهارم و در یک روز بارانی و در حالی که باران به شدت می‌بارید استخاره خوب می آید و بامداد یازدهم نوامبر 1982  احمد قصیر به طرف مقر صهیونیست‌ها به راه می‌افتد.

احمد قصیر در روز عملیات:

یکی از شاهدان عینی  می‌گوید که بین ساعت شش و نیم تا هفت صبح پژوی احمد قصیر چندین بار طول خیابان را طی کرده و دوباره باز می‌گردد. بعدها مشخص شد که علت آن همه تردد و رفت و آمدهای قصیر در خیابان پیش از انجام عملیات برای چه بوده، در واقع در آن ساعت هر لحظه بر شدت باران افزوده می‌شده و همین موضوع صهیونیست‌هایی را که خارج از ساختمان بودند، وادار می‌کند برای در امان ماندن از باران به داخل آن ساختمان هشت طبقه محل استقرار خود بروند و شهید منتظر بوده تا تعداد بیشتری از آن ها وارد ساختمان شوند.

پس از این‌ که احمد قصیر اطمینان حاصل می کند که اکثر قریب به اتفاق صهیونیست‌ها برای فرار از باران به ساحتمان پناه برده‌اند، ماشین خود را روشن کرده و با آخرین سرعت خود را به طبقه اول ساختمان می‌کوبد تا در عرض تنها چند ثانیه تمامی ساختمان به تلی از خاکستر تبدیل شده و در اثر این عملیات استشهادی بیش از 151 صهیونیست به هلاکت برسند.

تلفات وارده به صهیونیست‌ها و عملیات حسن قصیر:

چند ساعت بعد کاروان صهیونیست‌ها به محل حادثه اعزام می‌شوند و سخنگوی رسمی ارتش رژیم صهیونیستی به کشته شدن 74 افسر و نظامی و یک فرمانده و 27 مفقود اعتراف می‌کند. چند روز بعد روزنامه‌های رژیم صهیونیستی از 141 کشته و 10 مفقود خبر می‌دهند.

اما شهید "حسن قصیر"، برادر "احمد قصیر" نیز پس از عملیات برادرش با خودروی دیگری خود را به ستون کاروان نظامیان زده و تعداد زیادی از آنها را به هلاکت می‌رساند و به واسطه قولی که دو شهید از هم‌رزمان خود می‌گیرند، تا دو سال و نیم بعد از شهادت، خبر شهادتشان به خانواده نمی‌رسد و مادر شهید فکر می‌کند فرزندانش در اسارت هستند.

عملیات‌های شهادت طلبانه صورت گرفته:

 

آری این جوان 18 ساله حزب الله بنیان‌گذار مکتبی می‌شود که هم‌ چنان از آن به عنوان غیر قابل کنترل‌ترین شیوه مبارزه بر علیه صهیونیست‌ها و ایادی آن ها یاد می‌شود و هر بار که عملیات شهادت طلبانه‌ای به اجرا گذاشته می‌شود، لرزه بر اندام صهیونیست‌های متجاوز می‌افتد. پس از عملیات شهادت طلبانه احمد قصیر، حزب الله 11 عملیات شهادت طلبانه توسط رزمندگان خود به شرح زیر به اجرا گذاشت:

-عامر کلاکش 11/3/1983 مکان: شهرک المطله نتیجه: 12 کشته و 14 زخمی

-ابو زینب 4/10/1983 مکان: مدرسه الشجره نتیجه: 29 کشته

-حسن قصیر 7/2/1985 مکان:البرج الشمالی نتیجه: 15 کشته و 50 زخمی

- هیثم دبوق 19/8/1988 مکان: راه مرجعیون نتیجه: 30کشته و زخمی

-عبدالله عطوی 19/10/1988 مکان: بوابه فاطمه نتیجه: 43 کشته و زخمی

- اسعد برو 9/8/1989 مکان: راه القلیعه - مرجعیون نتیجه: 20 کشته و زخمی

-ابراهیم ضاهر 21/9/1992 مکان: نزدیک نبطیه نتیجه: 25 کشته و زخمی

-علی صفی الدین 13/4/1994 مکان: دیر قانون النهر نتیجه: انفجار دو نفربر و 10زخمی

-صلاح غندور 25/4/1995 مکان:بنت جبیل نتیجه: 20 کشته و زخمی

-علی اشمر 20/3/1996 مکان: مثلث العدیسه نتیجه: کشته شدن چند تن

-عمار حمود 30/12/1999 مکان: راه القلیعه نتیجه: 15 کشته و زخمی

منبع: سایت امام زمان(عج)

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.2 از 5 امتياز است.


12345
5 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 88483 -1 -1

شهدای روحانی
سرداران شهید
شهدای رزمنده
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse