مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۱ تير -اِجُّمعَة ٨ شوال ١٤٣٩ - Friday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  997   بازدید    تاریخ درج مطلب  12/12/1394    
 
 
ایدزی ها می توانند ازدواج کنند؟

ایدز نوعی بیماری است که باعث ایجاد نقص در سیستم دفاعی بدن شده و فعالیت صحیح دفاعی بدن را مختل می کند. این بیماری از طریق ویروسی به نام HIV از فردی به فرد دیگر انتقال می یابد. فرد در طول زندگی ممکن است این بیماری را کسب کند؛ یعنی این بیماری ارثی نیست. از آنجا که سیستم ایمنی فرد مبتلا به ایدز ضعیف می شود، بیمار ممکن است دچار انواع متفاوت از نشانه های بیماری ها و عفونت های فرصت طلب شود.

باید بدانید که هر کسی با ویروس HIV آلوده شد و تست HIV مثبت پیدا کرد، مبتلا به ایدز محسوب نمی شود. هنگامی تشخیص ایدز در یک فرد آلوده به HIV داده می شود که یا تعداد مطلق سلول های CD۴(گروهی از سلول های دفاعی بدن) به کمتر از ۲۰۰عدد در هر میلی متر مکعب خون رسیده باشد یا عفونت های فرصت طلب (ناشی از عواملی که نمی توانند در افراد سالم بیماری ایجاد کنند) در فرد به وجود آمده باشد.

راه های انتقال ویروس ایدز

ویروس HIV از سه طریق عمده از فردی به فرد دیگر انتقال می یابد. اولین راه از طریق تماس جنسی است که هر نوع تماس جنسی که همراه با دخول باشد امکان انتقال این بیماری را ایجاد می کند. راه بعدی انتقال ویروس HIV آسیب پوستی و انتقال از طریق خون است. خونی که آلوده باشد اگر با پوست آسیب دیده در تماس باشد، امکان انتقال دارد. منظور از پوست آسیب دیده، زخم و باز شدن پوست است.

کارهایی مثل تزریق با سرنگ آلوده، خالکوبی با وسایل آلوده، فرو رفتن سوزن آلوده در دست، تزریق خون یا بعضی فرآورده های خونی آلوده، دندانپزشکی با وسایل آلوده و... همگی شامل این مورد می شود. راه سوم انتقال ویروس از مادر باردار به فرزند است.

این نوع انتقال می تواند در زمان بارداری، حین زایمان یا حتی دوران شیردهی اتفاق بیفتد. جز این موارد راه انتقال دیگری برای این نوع ویروس وجود ندارد. تماس های روزمره، دست دادن، روبوسی، تماس با اشک یا بزاق مبتلایان به ایدز، استخر مشترک، حمام یا دستشویی مشترک، زندگی در یک خانه، نیش پشه و عواملی از این دست هیچ کدام راه های انتقال این ویروس نیستند.

ویروس ایدز چقدر زنده می ماند؟

گفته می شود که ویروس ایدز در خون خشک شده تا سه ساعت زنده است اما توصیه می کنیم برای اطمینان بیشتر از تماس با هر نوع خونی که آلوده به ویروس ایدز است، پرهیز شود. اینکه ویروسHIV فقط چند ساعت خارج از بدن، زنده می ماند به این معنی نیست که اگر چند ساعت از تزریق یا استفاده از وسایل برنده گذشته باشد، می توانید از این وسایل استفاده کنید. حتما باید سرنگ، تیغ و دیگر وسایل را فقط یک بار آن هم به طور شخصی استفاده شود. علاوه بر ویروس ایدز، چندین ویروس خطرناک دیگر هم وجود دارد که تا مدت ها روی وسایل زنده می ماند و منتقل می شود که باید مراقب ابتلا بود.

حتی اگر آلوده شده باشید، می توانید مبتلا نشوید

حتی اگر با سرنگ آلوده به خون بیمار ایدزی بدن تان زخمی شد هم می توانید در یک دوره ای تحت درمان قرار بگیرید تا به این ویروس مبتلا نشوید. خیلی از پزشکان هستند که از وحشت ابتلا به این بیماری از معاینه بیمار مبتلا به این ویروس امتناع می کنند، این درحالی است که شمار مبتلایان به این بیماری از این طریق بسیار پایین است.

علائم ایدز را بشناسید

در واقع ایدز نشانگانی شامل بیماری های مختلف از جمله عفونت های فرصت طلب، سرطان های نادر و... است و علائمی که در مرحله انتهایی بیماری ایجاد می شود علائم این بیماری هاست؛ مثل تب، کاهش وزن، بزرگ شدن غدد لنفاوی و... این علائم غیر اختصاصی است و در بیماری های دیگر نیز دیده می شود. بیماری های عفونی نادر، اسهال های شدید و مزمن، تب طولانی، کاهش وزن، بیماری های پوستی، مغزی و شخصیتی از علائم ایجاد بیماری است. علائمی که شخص مبتلا به ایدز ممکن است نشان دهد عبارتند از: بزرگ شدن غدد لنفاوی گردن، سینه و پهلو، ابتلا به سل و لاغری شدید، عفونت قارچی دهان (برفک) و اسهال طولانی.

چه زمانی علائم بروز می یابند؟

از زمانی که یک فرد به ویروس ایدز مبتلا می شود تا زمانی که علائم آن را نشان دهد زمان متفاوتی طول می کشد. در بعضی افراد این مدت کوتاه تر است و علائم زودتر بروز می یابد، در بعضی دیگر از افراد حتی ممکن است تا ۱۰سال هم به طول بینجامد. این موضوع به عوامل بسیار از جمله وضعیت سلامت و رفتارهای فرد بستگی دارد.

چطور می توان به وجود ایدز در بدن پی برد؟

تنها راه تعیین اینکه فردی به HIV آلوده شده است، انجام آزمون تشخیص مخصوص آن است. بسیاری از افرادی که به HIV آلوده می شوند تا سال ها علامتی ندارند و از طرف دیگر بسیاری از علائمی که برای ایدز ذکر می شود با بیماری های دیگر مشترک است، بنابراین از روی علائم چندان نمی توان به وجود ایدز پی برد و باید حتما آزمایش داد.

مثبت بودن تستHIV به این معناست که شما ویروس عامل ایدز را در بدن خود حمل می کنید. مثبت بودن این تست به این معنا نیست که در حال حاضر ایدز دارید و نیز به معنای این نیست که شما دیگر نمی توانید به زندگی ادامه دهید. گرچه درمان قطعی برای ایدز وجود ندارد، بسیاری از عفونت های فرصت طلبی که در بیماران مبتلا به ایدز به وجود می آید را می توان کنترل یا برطرف یا از آنها پیشگیری کرد. از طرفی درمان های موجود می تواند تکثیر ویروس را مهار کند. در حال حاضر به طول عمر و کیفیت زندگی مبتلایان به ایدز به میزان قابل توجهی افزوده شده است.

احتمال ابتلای نوزاد از مادران مبتلا چقدر است؟

اگر اقدامات خاصی برای مراقبت و کنترل بیماری در مادران باردار انجام نشود ۲۰ تا ۳۰درصد نوزادانی که از مادران مبتلا به ایدز به دنیا می آیند، امکان ابتلا به این بیماری را دارند. گاهی این رقم ممکن است بالاتر رفته و تا ۴۰ یا ۵۰درصد هم برسد. اما باید بدانید که اگر مادر تحت مراقبت های خاص قرار گیرد، دارو مصرف کند و بیماری او تحت کنترل قرار گیرد، امکان تولد نوزاد سالم از مادر مبتلا به ایدز هم وجود دارد. یکی از مراقبت های بارداری برای مادران مبتلا غیر از دارو هم برای مادر و هم برای نوزاد، در صورت لزوم توصیه به انجام عمل سزارین به جای زایمان طبیعی است. این مراقبت ها می تواند امکان ابتلا به این ویروس را حتی تا ۲درصد کاهش دهد.

شیوع این بیماری چقدر است؟

هر سال موارد جدید ابتلا به این بیماری گزارش می شود اما شیب افزایش این بیماری کند شده است. برخلاف آنچه برخی افراد می گویند؛ آمارهای رسمی و غیر رسمی درباره شیوع این بیماری با هم همخوانی دارد و گفته می شود حدود ۸۰ هزار نفر در ایران به ویروسHIV مبتلا هستند. حدود ۲۰هزار نفر از مبتلایان شناسایی شده و بقیه در حال شناسایی هستند. حدود ۶هزار نفر از مبتلایان هم تحت درمان هستند. درباره بیماری ایدز در ایران وضعیت کنترل و پیشگیری خوب است اما باید میزان شناسایی و درمان مبتلایان را افزایش دهیم. در زمینه پیشگیری از طریق تزریق بسیار خوب عمل شده و اطلاع رسانی ها کافی است اما در زمینه پیشگیری از انتقال از طریق تماس جنسی هنوز جای کار وجود دارد.

آیا ایدز درمان می شود؟

ایدز برخلاف تصور عموم بیماری غیرقابل درمان نیست و در حال حاضر درمان های مفیدی برای بیماری ایدز شناخته شده که در ایران هم بیماران از این درمان ها استفاده می کنند. البته درمان ها به ریشه کنی کامل ویروس از بدن منجر نمی شود، اما باعث می شود ویروس در خون غیرقابل شناسایی شود. روش های درمان تا حد زیادی بیماری را کنترل کرده، باعث بهبود سیستم ایمنی بدن می شود و طول عمر را نسبت به کسانی که درمان انجام نداده اند، بیشتر می کند. به علاوه داروها جلوی تکثیر ویروس را گرفته و باعث می شود بیماری به دیگران هم منتقل نشود، یعنی ویروس در سلول های بدن وجود دارد اما تکثیر نمی شود. همین که ویروس ها تکثیر نمی شوند ایمنی بدن بالا می رود.

چه زمانی باید درمان را شروع کرد؟

خوشبختانه درمان ایدز در ایران رایگان است و وزارت بهداشت داروهای این بیماران را تامین می کند. چندین مرکز در سطح کشور داروها را برای بیماران و تحت نظر پزشک ارائه می دهند. درمان ها هرچه زودتر و در مراحل اولیه بیماری شروع شوند به نفع بیمار است اما توصیه می کنیم حتی اگر زمان زیادی از بیماری گذشته است اما باز هم برای درمان اقدام شود. در گذشته گفته می شد بیماران صبر کنند تا بیماری کمی پیشرفت کند، اما الان گفته می شود احتمالا هرچه درمان سریع تر آغاز شود، بهتر است.

مراقبت های داخل منزل برای مبتلایان به ایدز

توجه داشته باشید که هنگام تماس با خون یا دیگر مایعات بدن که ممکن است خون قابل مشاهده در آن دیده شود، مانند ادرار، مدفوع، استفراغ، بریدگی ها، زخم ها یا ترک های پوستی مراقبت کننده و بیمار باید با پانسمان پوشش داده شود. دست ها و دیگر نقاط بدن باید پس از تماس با خون یا دیگر ترشحات بدن سریعا شسته شوند و سطوحی که روی آن را خون پوشانده باید به درستی ضد عفونی شوند.

باید از کارهایی که احتمال تماس با خون در آن وجود دارد، مانند استفاده از تیغ صورت تراشی یا مسواک مشترک، دوری شود. از سوزن و دیگر اشیای برنده در صورت ضرورت پزشکی استفاده شود (غلاف سرسوزن را مجدد با دست روی آن قرار ندهید یا سر سوزن را از سرنگ جدا نکنید. سرسوزن را با استفاده از ظرف های مخصوص محافظ دور ریخته و دور از دسترس کودکان و مهمانان قرار دهید). به طور کلی رعایت احتیاط استاندارد انجام شود. به علاوه از تماس های جنسی مشکوک و پرخطر دوری کرده و حتما در روابط زناشویی از وسایل پوششی مثل کاندوم استفاده کنید.

آیا مبتلایان به ایدز می توانند ازدواج کنند؟

ما کسی را که به بیماری ایدز مبتلاست، از ازدواج منع نمی کنیم اما برای این موضوع حتما باید با پزشک مشورت کند و موضوع با فرد مورد نظر در میان گذاشته شود و با اطلاع از این قضیه، ازدواج انجام شود. پزشک راه های جلوگیری از انتقال بیماری را به فرد آموزش می دهد تا همسر هم به این بیماری مبتلا نشود. پایبندی به روابط جنسی شرعی و با یک شریک جنسی و کاندوم روش های خوبی برای جلوگیری از انتقال این بیماری از طریق ارتباط جنسی است.

اتوبوس ایدز چه کاری انجام می دهد؟

اتوبوس هایی با عنوان «اتوبوس ایدز» در سطح شهرها راه اندازی شده که اطلاع رسانی درباره این بیماری انجام می دهند. راه های انتقال، پیشگیری، درمان و... در آنها به مردم ارائه می شود. به علاوه افراد می توانند به صورت رایگان تست ایدز بدهند و در همان لحظه پاسخ دریافت کنند. به هرحال این اقدامات، اطلاع رسانی از کانال های مختلف است و می تواند آگاهی مردم را افزایش دهد. با چنین اقداماتی حداقل ترس مردم از این بیماری کمتر شده و باعث می شود که اگر کسی لازم است حتما آزمایش این بیماری را بدهد. رسانه ها، تلویزیون، رادیو، روزنامه و... همگی می توانند در اطلاع رسانی نقش داشته باشند. طرح هایی مثل همین اتوبوس ایدز هم در کنار رسانه ها گام برمی دارد.

منبع: مجله سیب سبز

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 88443 -1 -1

ازدواج
رفتارشناسی
ناهنجاری ها
اصول تربیتی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse