مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ يکشنبه ۳۰ شهريور -اِلأَحَّد ٢ صفر ١٤٤٢ - Sunday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1038   بازدید    تاریخ درج مطلب  19/11/1394    
 
 
انسان پیوسته در تعامل با همه پدیده‌های دنیاست

توجه به صحنه‌ی زندگی روزمره بر ما آشکار می‌کند که در بسیاری از موارد افراد پیش از تغییر رفتار، شرایط را با خود مطابق می‌سازند و در صورتی که موفق به انجام این کار نشوند رفتار را با شرایط موجود تغییر می‌دهند و به عبارتی سازگاری می‌یابند. به تصور برخی از بزرگان معماری ساختن فارغ از خواسته‌های مردم و بی‌توجه به نحوه‌ی فعالیت‌های آنان، موجب تغییر نیاز‌ها و در نتیجه تغییر الگو‌های رفتاری می‌شود.  بهترین راه برای درک نحوه عمل مردم و رفتار آن‌ها در فضاها(در برابر پیش‌بینی رفتار‌ها)مشاهده رفتار‌ها در زمینه واقعی بروز آن هاست.

صحنه زندگی روزمره جایی است که مردم به برآیندی از عوامل مختلف رسیده و رفتار‌هایی را اتخاذ کنند. تنها با چنین رویکردی تنوع و خود جوشی رفتار‌ها قابل مشاهده خواهد بود. وابستگی رفتار به الگو‌های ذهنی و تجربیات عامل آن، متذکر این نکته است که نمی‌توانیم مردم را کلیتی بپنداریم که در موقعیت‌ها از الگوهای ذهنی ما(معماران) پیروی کرده و هنگامی‌که در فضایی قرار گیرند، همانگونه که ما تصور کرده‌ایم رفتار کنند. ملاک رفتار برای ایشان ذهنیات خودشان است و نه ذهنیایتی که طراح تصور می‌کند، دارند. لذا اگر بخواهیم به الگو‌های ذهنی که بر رفتار تاثیر می‌گذارند برسیم، باید به الگو‌های ذهنی جمعی و تجربیات جمعی افراد دست پیدا کنیم تا پیش‌بینی رفتارها به واقعیت آنچه اتفاق می‌افتد نزدیک‌تر باشد و نباید تنها به ذهنیات خود به عنوان طراح اکتفا کنیم. این دیدگاه موجب می‌شود در مطلق‌نگری و تکیه بر پیش فرض‌های خود تردید کرده و برای مشاهده رفتارها نیز اهمیت قائل شویم.

انسان به تنهایی معنایی ندارد، زیراکه پیوسته در تعامل با همه پدیده‌های دنیای زندگی است، از این جهت تلاش همواره معطوف به این است که در کنار توجه به رابطه‌ انسان با مکان، رابطه انسان با انسان و رابطه انسان با زمان نیز مدنظر قرار گیرد.

به عقیده هایدگر، ما مفهوم زندگی را در برابر زیستن مطرح می‌کنیم که زنده بودن را همراه همه کیفیات و کمیاتش در بر دارد. بنابراین هدف هر بنا کردنی باید سکونت کردن باشد و در این صورت "نسبت میان سکونت کردن و بنا کردن نسبت میان هدف و وسیله است".

منبع: مجله دلگرم

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 87758 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse