مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ يکشنبه ۲ ارديبهشت -اِلأَحَّد ٦ شعبان ١٤٣٩ - Sunday April 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  910   بازدید    تاریخ درج مطلب  19/10/1394    
 
 
راه‌های هدایت جوانان

راه‌هاي زيادي براي هدايت و رستگاري جوانان وجود دارد كه به چند نمونه اشاره مي‌شود.
1. تقويت بينش ديني و مذهبي: اگر ما جوانان را با معارف اسلامي آشنا كنيم و باورهاي ديني را تقويت كنيم و به آنها بفهمانيم كه تنها راه سعادت و كمال انسان در عمل كردن به دستورات الهي و احكام خداوند است و در انجام اين وظيفه هم با دقت و صبر و اخلاق و ادب با آنان برخورد كنيم، در تقويت ايمان آنان و اعتقادات آنان موثر خواهيم بود.


2. احياي عزت نفس: از جمله راه‌هاي مبارزه با تهاجم دشمن و هدايت جوانان، احياي روحيه عزت نفس اقشار جامعه مخصوصا جوانان است و اينكه روحيه خود كم‌بيني را از بين برده و جلوی تقليد كوركورانه از فرهنگ غرب را نابود كنيم، زيرا كسي كه در جامعه عزيز باشد و احترام داشته باشد و در نگاه ديگران از مقام ويژه‌اي برخوردار باشد سعي مي‌كند خود را از نظر اخلاقي و ايمان تقويت كند.
3. اصلاح ساختار مراكز آموزشي و پرورشي: از آنجايي كه جوانان الگوپذير هستند و سخت تحت تأثير محيط زندگي و محيط آموزشي و غيره قرار مي‌گيرند با اصلاح فضاي آموزشي و مربيان و دبيران و ايجاد زمينه‌هاي تربيت ديني مثل نماز جماعت‌ها، جلسات معنوي، سخنراني‌هاي جذاب و با شور و نشاط، مي‌توان آنان را به سوي دينداري رهنمون شد.
4. توجه به نيازهاي جوانان: جوانان نيازهاي خاصي دارند و اگر به آنها توجه نشود باعث انحراف و دلزدگي آنان مي‌شود به عنوان مثال جوان نيازمند محبت و احترام است، جوان نيازمند همسر است، جوان نيازمند كار و شغل است و اگر جامعه و محيط خانواده نيازهاي منطقي و شرعي و انساني آنان را برآورده كند جلوی انحرافات آنان را گرفته و زمينه بي‌ايماني از بين مي‌رود و از طرفي جوان به جامعه و خانواده اعتماد كرده و گفته‌هاي آنان را درباره مسائل ديني و اعتقادي قبول مي‌كند.
5. ارائه الگوهاي جذاب و قابل اعتماد: جوان زيباپسند و دنبال الگوهاي جذاب است و لذا سعي كنيم جوانان موفق و متدين و مورد احترام را به عنوان الگو معرفي كنيم و از آنان تمجيد نمائيم.
6. پرهيز از مقايسه جوان با ديگران: در قرآن كريم از سوره نوح، آيه 14 آمده است كه خداوند انسان را متفاوت آفريده و هر انساني خصوصيات ويژه‌اي دارد. اين موضوع در روان‌شناسي تحت عنوان «اصل تفاوت‌هاي فردي» مطرح مي‌شود. تفاوت‌هاي موجود در انسان بيانگر اين نكته است كه پدر و مادر بايد با فرزندان خود مطابق روحيه، علايق و ويژگي‌هاي او رفتار كنند و هرگز توانايي‌ها و ناتواني‌هاي یک جوان را با جوان ديگر مقايسه نكنند كه اين كار آثار زيانباري دارد و باعث شكستن غرور و عزت جوان و نوجوان مي‌شود و او را نسبت به والدين بي‌اعتماد مي‌كند و حرف آنان را نمي‌پذيرد و لذا سعي شود با توجه به روحيات و توانايي آن جوان از او تكليف خواسته شود و سعي شود با او با مدارا رفتار كند.
7. رعايت و توجه به نيازهاي عاطفي آنان: نوجوان و جوان نياز به آرامش دارد. نوجوان نياز دارد كه پدر و مادري با عواطف پايدار داشته باشد. هر قدر روابط پدر و مادر با نوجوان از ثبات و استحكام برخوردار باشد، نوجوان احساس آرامش بيشتري مي‌كند و داراي شخصيتي سالم و استوار مي‌شود و به والدين خود اعتماد مي‌كند و رفتارهاي مذهبي و ديني آنان را تقليد مي‌كند و قبول دارد و اگر پدر و مادري دمدمي مزاج و متزلزل باشند، جوانان بر آنان اعتماد نكرده و سراغ پناهگاه ديگري مي‌روند و چه بسا گرفتار افراد ناشايست و آلوده شوند.
منبع: روزنامه آرمان

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :5.0 از 5 امتياز است.


12345
2 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 86095 -1 -1

ازدواج
رفتارشناسی
ناهنجاری ها
اصول تربیتی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse