مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۳ مرداد -اِلخَميس ٢٣ ذو الحجه ١٤٤١ - Thursday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  3477   بازدید    تاریخ درج مطلب  30/8/1394    
 
 
امتحان كردن دوست
 

 تا دوست خود را امتحان نكنيم نبايد به او اعتماد و اطمينان كنيم. تنها ديدن روي خوش و زبان بازي افراد براي ايجاد ارتباط و گزينش دوستي كفايت نمي‎كند. حضرت علي (ع) مي‎فرمايد: اعتماد به ديگري قبل از آزمايش نشانه كم‌عقلي است.

بنابراين با هر كسي نمي‎شود دوستي و رفاقت كرد و هر كسي براي دوستي لياقت و شايستگي ندارد. براي آدمي ضروري است كه دوستان خود را از قبل آزمايش و امتحان كند و پس از آزمايش چنانچه از بوته امتحان به خوبي بيرون آمدند به دوستي برگزیند تا دوست خود را امتحان نكنيم نبايد به او اعتماد و اطمينان كنيم.

 

 

 

تنها ديدن روي خوش و زبان بازي افراد براي ايجاد ارتباط و گزينش دوستي كفايت نمي‎كند. حضرت علي(ع) مي‎فرمايد: از رفيقت ايمن مباش تا اينكه او را امتحان كني. براي انسان پسنديده نيست كه با هر كسي مصاحبت دارد به او اعتماد كند مگر آنكه پيش از اين او را بيازمايد و حقيقت او را بداند.

براي هركسي در زندگي دوستاني است كه در هنگام وحشت و تنهايي با آنها انس مي‎گيرد و در زمان شدت و سختي به آنان پناه مي‎برد و در برابر حوادث روزگار و پيشامدهاي ناگوار از آنها كمك مي‎گيرد، اسرار و اخبار و انديشه‌هاي خود را با آنها در ميان مي‎گذارد.

پس آيا راه‎هايي وجود دارد كه آنها را بيازمايد و حقيقت آنها را مكشوف سازد تا درست از نادرست و پاك از ناپاك شناخته و راستگو از دروغگو دانسته شود. بله راه‎هايي وجود دارد كه آنها را بيازمايد و حقيقت را كشف كند راه‎ها و نشانه‎هايي وجود دارد كه به شرح مختصري از آن مي‎پردازيم:

آزمايش روحي

محبت مانند رمز«تلگراف» است، پس هرگاه در ضربان قلب نسبت به شخصي احساس محبت و دوستي كردي بدان كه او نيز نسبت به تو نظير همان حالت را در قلبش احساس مي‎كند. اما اين كار نيازمند آن است كه روان و عواطف و وجدان خويش را به خوبي بشناسيم تا اشاره‎هاي غريزي را از انگيزه‌هاي راستين عاطفي باز‌شناسيم. بنابراين آزمايش روحي نخستين وسيله آزمودن دوست است. در حديث شريف آمده است: محبت قلبي برادرت را نسبت به خود از محبت قلبي خودت نسبت به او بشناس (بحارالانوار ج 46 ص 291) .

آزمودن به هنگام نياز

شكي نيست كه دوستان «گيرنده» بسيارند اما دوستان «دهنده» اندك. اينان هستند كه شايسته دوستي هستند زيرا اين عده دوست انسانند نه دوست جيب او! براي شناخت هر انساني او را به گاه نيازمندي بيازماي و ببين كه آيا به نيازت بهايي مي‌دهد يا نه؟ آيا هنگامي كه نيازمندي به تو اعتنا و اهتمامي مي‏ورزد؟مردم معمولا دو دسته هستند: كساني كه نيازهاي مردم را حتي‌المقدور برآورده مي‌سازند اما حاضر نيستند در اين راه فداكاري و از خودگذشتگي نشان دهند كساني كه به تعبير قرآن ديگران را بر خود ترجيح مي‏‎دهند هر چند خود نيازمند باشند (سوره حشر آيه 9). كساني كه به هنگام نياز دست رد به سينه نيازمند بزنند چنين افرادي شايسته دوستي در زندگي نيستند.

آزمودن به هنگام خشم

امام صادق(ع) مي‏فرمايد: به محبت دوستت اعتماد مكن تا آنگاه كه سه بار او را به خشم درآوردي؛ يعني كساني را نمي‌توان دوست انگاشت تا اينكه او را خشمگين كرد و سخن ناپسند و زشت بر زبان نياورد، زيرا چنين دوستي تحت هيچ شرايطي دوست خود را ترك نمي‎كند و براي دوستي و پايه‌ها و پيوندهاي آن ارزش و احترام خاصي قائل است و آن را سست و ويران نمي‌كند و بسيار بخشنده و مهربان است. در نظر خداوند، بخشش معيار انسانيت انسان است. هر انساني در حالت خشم ماهيت خود را بروز مي‎دهد و چهره واقعي خود را براي ديگران آشكار مي‎كند. گاه فردي در حالت عادي با انسان خوشرويي و خوشرفتاري مي‎كند و سخنان محبت‌آميز بر زبان مي‎راند اما چون او را به خشم آوري حقيقت را كه مدت‌ها از تو پنهان مي‎داشت بر زبان مي‏آورد. امام صادق(ع) مي‏فرمايد: اگر برادرت سه بار بر تو خشمگين شد و سخن ناخوشايندي درباره‏ات نگفت او را براي خود بيندوز (بحارالانوار ج 78 ص 251).

آزمودن در سختي‏ها و مشكلات

دوست خوب كسي است كه در سختي‏ها و گرفتاري‏ها ياري‏ات رساند هنگامي كه ديگران رهايت مي‌كنند او در كنار تو باشد و آنگاه كه ديگران تو را تكذيب مي‎كنند او تصديقت كند. درست آنگونه كه حضرت خديجه با پيامبر خدا(ص) بود. خديجه دوست هنگام سختي‏ها بود نه دوست زمان رفاه و نعمت به همين علت بود رسول خدا پيوسته از او ياد مي‎كرد و از خداوند برايش آمرزش مي‎خواست. امام صادق(ع) مي‎فرمايد: دوست خود را بر هنگامي كه نعمت تازه‏اي روزيت شود يا مصيبتي به تو رسد بيازماي.

آزمودن در سفر

آدمي در سفر لباس تكلف و ريا را از تن خود مي‎كند و آن طور رفتار مي‎كند كه واقعا مي‎انديشد. اينجاست كه مي‎تواني او را به سادگي بيازمايي. اگر انساني در حالت خشم در مسافرت و در زمان آزمودن به درهم و دينار در دوستي با تو پايداري نشان داد چنين كسي دوست خوبي است و گرنه... نه. بنابراين انسان بايد با ديده دقت و تفحص و با بصيرت و آگاهي دوستان خود را گزينش و امتحان كند و دوستي‏ها بايد صادقانه و در زمان سختي‎ها و بعدها نيز با يكديگر مشاركت داشته باشند و بر دوستي بايد پايدار و استوار ماند. همنشيني با دوستان تاثير بسزايي بر خلق و خوي انسان مي‎گذارد. اين همنشيني خوب يا بد باشد تاثير خود را مي‎گذارد. پس قبل از گزينش دوستان بايد به درستي دوست خود را آزمایش و امتحان کرد كه به ویژگی‌های اخلاقي او واقف شويم و خود ما نيز بايد اين شايستگي‏ها را از خود نشان دهيم كه ديگران با ما دوستي ورزند و سعي كنيم در برابر خداوند و دوستان از امتحان سربلند بيرون آييم. پيامبر (ص) هشدار مي‌دهد: در آخرالزمان گروهي مي‏آيند كه در ظاهر دوستند و در نهان دشمن.

منبع: روزنامه آرمان

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :3.3 از 5 امتياز است.


12345
12 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 84453 -1 -1

ازدواج
رفتارشناسی
ناهنجاری ها
اصول تربیتی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse