مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ پنج شنبه ۳۱ خرداد -اِلخَميس ٧ شوال ١٤٣٩ - Thursday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  735   بازدید    تاریخ درج مطلب  26/7/1394    
 
 
اهميت تسلط بر احساسات و كلام
 

زندگي ارزشي و درست و همراه با آرامش مانند هر موضوع ديگري در اين دنيا نيازمند مهارت‌هاي خاص خود است كه يكي از آنها كنترل عواطف و احساسات و استفاده درست از زبان و كلام به عنوان يك نعمت الهي است. انسانها در روند زندگي از طریق عوامل متفاوت، تحريكات گوناگوني را دريافت مي‌كنند و انواع احساسات به آنها دست مي‌دهد، اما نكته مهم اين است كه بايد با تعقل و تسلط به تفسير آنها بپردازند و هرگز اجازه دهند عوامل تحريك آميز، حالت عاطفي و فعاليت فكري آنها را مختل كنند.

 

 

 

يك راه تسلط بر خويش و عواطف خود عادت به تفكر و تعقل است كه استمرار آگاهانه را در وجود ما استوار مي‌كند. با داشتن چنين خصيصه‌اي مي‌توان هر روز تلاشي را با هدف مشخصي آغاز كرد و ادامه داد و در مقابله با هر رويداد پيش بيني نشده‌اي آماده و هوشيار بود و همچنين در برابر وسوسه‌هاي فراگير و عميق عوامل مختل‌كننده تاب و توان خود را بالا برد. ما در زندگي اگر بر فكر خود مسلط نباشيم همين قدرت فكر، ما را به بازي خواهد گرفت و اگر آن را در اختيار بگيريم بهترين دوستمان خواهد بود.

البته با استفاده مطلوب از احساس هم مي‌توانيم شاهد شكوفايي استعدادهاي زيادي در زندگي خود باشيم. بدون كمك احساس نمي‌توان به تلاش و حركت رسيد. كارل يونگ مي‌گويد: عواطفي را كه خيال مي‌كنيم منفي هستند فرياد به شمار مي‌روند كه ما را به تلاش و عمل دعوت مي‌كنند و بايد بدانيم احساساتي كه داريم موهبتي الهي، راهنما و حامي‌ما هستند و ما را به عمل و اقدام وا مي‌دارند. پس اگر عواطف خود را سركوب كنيم و آنها را از صحنه زندگي خود بيرون برانيم يا اگر آنها را بزرگ كرده و اجازه دهيم بر ما مسلط شوند، در اين صورت يكي از سرمايه‌هاي گرانبهاي زندگي خود را بر باد داده‌ايم. آگاه باشيم كه احساسات و عواطف از خومان سرچشمه مي‌گيرند و اين خود ما هستيم كه آنها را مي‌آفرينيم.

انسان مي‌تواند در هر لحظه هر نوع احساسي را كه بخواهد در خويشتن ايجاد كند. برای مثال ما مي‌توانيم تصميم بگيريم كه شاد باشيم و زندگي ارزشي و توام با آرامش را براي خويش و اطرافيان فراهم آوريم. در اين راستا زبان و كلمات مي‌توانند باعث به وجود آمدن احساسات مثبت يا نگران‌كننده باشند. كساني كه در استفاده از زبان قوي هستند به راحتي مي‌توانند با بهره جستن از اين نعمت، خاطرات و تجربه‌هاي خود را نه تنها براي ديگران بلكه براي خود به اشكال گوناگون جلوه‌گر سازند. ما اگر كلمات را عاقلانه انتخاب نماييم.

آن وقت است كه نيروي عظيمي‌در اختيار ما خواهد بود. كلمات از مواهب شگفت‌انگيز خدادادي است. كلمات ممكن است شخصيت‌ها را جريحه‌دار كند يا دل ما را بسوزاند يا اينكه عواطف ما را دگرگون نمايد و گاهي موجبات شادي و نشاط يا افزوني حركت و تلاشي در جهت تحقق خواسته‌هاي انساني باشد. استفاده مطلوب و بجا از كلمات پراحساس مي‌تواند تاثير شگفت‌انگيزي بر روحيه ما و افراد ديگر بگذارد.

منبع: روزنامه آرمان

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :5.0 از 5 امتياز است.


12345
1 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 83294 -1 -1

ازدواج
رفتارشناسی
ناهنجاری ها
اصول تربیتی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse