مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ شنبه ۲۴ آذر -اِسَّبِت ٦ ربيع الثاني ١٤٤٠ - Saturday December 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1106   بازدید    تاریخ درج مطلب  8/6/1394    
 
 
اصل پرهیز از شتابزدگی
 

یكی از اصول مهم اخلاقی در گستره پژوهش و تحقیق، اصل طمانینه و پرهیز از عجله و شتابزدگی است. عجله و شتابزدگی، اگر چه برای همه اقشار در بخش‌های مختلف زندگی فردی و اجتماعی، آثار سوء فراوان دارد، لكن در فرآیند تحقیق و پژوهش، منشا آفات و خطرات بیشتری خواهد بود.

 

 

 

امام علی (ع) در فرمان خویش به مالك اشتر می‌فرمایند: «ایاك و العجله بالامور قبل اوانها؛ ای مالك بپرهیز از شتابزدگی در كارها پیش از آنكه زمانش فرا رسد». در معنای لغوی «عجله» چنین بیان شده است: «خواستن چیزی و در جستجوی امری برآمدن، پیش از آنكه وقت آن فرا برسد»، یعنی قبل از آنكه شرایط، لوازم و مقدمات كافی برای انجام امری فراهم گردد، كسی وارد آن كار بشود و اقدام نماید. شتابزدگی اقسام متعددی دارد.

یكی از اقسام شتابزدگی كه در حوزه تحقیق و پژوهش و به‌ویژه نقد، دارای مصداق است، قضاوت‌های شتابزده یا تلقی و برداشت‌های عجولانه نسبت به یك ادعا یا نظریه است. بدین معنی كه قضاوت نمودن در مورد یك نظریه، یا رسیدن به یك برداشت و تلقی در مورد یك ادعا، متوقف بر دستیابی به پاره‌ای قراین، شواهد، مدارك و اسناد است و اینها همه به منزله مقدمات پیدایش آن قضاوت و برداشت هستند.

اگر كسی بدون ملاحظه آن مقدمات یا غفلت از پاره‌ای از آنها به قضاوت یا برداشت قاطعی برسد، می‌گوییم، گرفتار قضاوت عجولانه و برداشت شتابزده شده است. شتابزدگی در قرآن كریم و روایات معصومین(ع) به شدت مورد تقبیح و نكوهش قرار گرفته است. در روایتی از رسول خدا(ص) آمده است: «تانی و آرامش از خداست و شتابزدگی از شیطان است.

در كلام امیرالمومنین علی(ع) شتابزدگی موجب ندامت و پشیمانی معرفی شده است: «از شتابزدگی بپرهیزید كه پشیمانی به بار می‌آورد.» پاره ای از روایات نیز، فرد عجول و شتابزده را در نیل به مطلوب خویش ناكام معرفی می‌نماید: «شتابزدگی را واگذارید زیرا شتابكار خواسته‌اش به دست نیاید و پایان كارش پسندیده نباشد» و فرمودند: «شتابزدگی انسان را از رسیدن باز می‌دارد».

بی‏تردید پژوهش در هر زمینه علمی نیازمند تحصیلات و مطالعات و كسب آگاهی‏های كافی و لازم در آن زمینه و احیاناً زمینه‏های همسو است. پر واضح است كه تعجیل و شتابزدگی در انجام یك تحقیق و پژوهش انسان را از جمع آوری اطلاعات لازم و پردازش صحیح آنها باز می‌دارد.

منبع: روزنامه آرمان

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :5.0 از 5 امتياز است.


12345
1 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 81791 -1 -1

ازدواج
رفتارشناسی
ناهنجاری ها
اصول تربیتی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse