مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ شنبه ۲۹ شهريور -اِسَّبِت ١ صفر ١٤٤٢ - Saturday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1406   بازدید    تاریخ درج مطلب  24/3/1394    
 
 
تلفات روزانه سیگار = تلفات سقوط هواپیما
 

میان سیل مشکلات و سختی ها، استعمال دخانیات برای زمان فکر کردن یا حتی در شرایط تفریح در چند دهه گذشته حالتی عادی داشته، اما با افزایش علم بشر و آگاهی در مورد مضرات سیگار و قلیان، رشد این مساله کاهش یافته و حتی منفی شده. دلیل این رشد منفی نیز برنامه ریزی های جهانی برای کنترل این عامل قابل پیشگیری مرگ ومیر بوده است، اما با همه این فعالیت ها در سال ۸ میلیون نفر به دلیل استعمال یا مجاورت با استعمال کنندگان دخانیات جان خود را از دست می دهند و آمار ۶۵ هزار نفری در این مرحله از آن کشور ماست.

 

 

 

«دود ناقابل سیگار حاوی بیش از۴ هزار ماده شیمیایی است و دود قلیان که عوام فکر می کنند، از آب رد شده و تصفیه و سم زدایی می شود بیش از۷هزار ماده سمی دارد. بیش از ۲۵۰عامل مستقیم آسیب رسان به اعضای بدن و سلامت فردی و بیش از ۵۰ ماده سرطان زا در بین اینهاست. از توتون قلیان در آزمایشگاه های کشور، انواع باکتری ها، قارچ ها و انگل ها جداسازی شده و این موضوع به خصوص در مورد سیگار ها و توتون های قلیان قاچاق که هیچ گونه استانداردی در مورد آنها رعایت نمی شود، چشمگیر تر است.»

هفته ای برای مبارزه با دخانیات؛ چرا این استعمال به این سطح دغدغه تبدیل شده است؟ امروزه نزدیک به یک میلیارد نفر در جهان دخانیات مصرف می کنند که ۸۰ درصد آنها در کشورهای با درآمد متوسط و پایین ساکن هستند. تقریبا نصف افراد سیگاری و قلیانی توسط بیماری های ناشی از سیگار و قلیان کشته می شوند. دخانیات تهدید کننده جدی سلامت در سطح جهان است و باعث مرگ ۶ میلیون نفر در هر سال می شود. در واقع در هر ۶ ثانیه یک نفر به علت مصرف دخانیات فوت می کند. ۸۰ درصد مصرف دخانیات و دوسوم مرگ ناشی از آن در کشورهای متوسط و فقیر است. در واقع بهترین و حاصلخیز ترین زمین های زراعی کشورهای متوسط و فقیر همراه با دستمزد کم کارگران و مصرف فراوان در این جوامع و هزینه های بیماری و مرگ ومیر جز ضرر و زیان برای آنها به بار نمی آورد و سود و منفعت کلان نصیب کارتل های بین المللی و چند کشور می شود که در راس آنها کمپانی های آمریکایی قرار دارند. اگر اقدامات جدی انجام نگیرد تا سال۲۰۳۰تعداد قربانیان مواد دخانی به ۸ میلیون نفر در سال خواهد رسید. در قرن بیستم ۱۰۰ میلیون نفر به علت بیماری های ناشی از دخانیات فوت شده اند و اگر روند مصرف به همین منوال باشد، در قرن حاضر یعنی قرن بیست و یکم، یک میلیارد نفر به علت مصرف سیگار و قلیان فوت خواهند کرد.

به کشور خودمان برگردیم، آماری در زمینه مصرف دخانیات و هزینه های آن برای ایران نیز در دسترس است؟ در ایران قریب به۲۱درصد آقایان و ۳درصد خانم ها سیگاری هستند. سالانه نزدیک به۶۵میلیارد نخ سیگار دود می شود و روزانه این جمعیت ۸ تا ۱۰ میلیون نفری حداقل ۱۰ میلیارد تومان را به باد می دهند. البته هزینه های مربوط به قلیان باید جداگانه محاسبه شود. بر اساس محاسبات بانک جهانی، دولت ها ۲ برابر این ارقام هزینه بیماری های ناشی از دخانیات می کنند، یعنی حداقل ۲۰ میلیارد تومان در روز خسارت بیت المال و بودجه عمومی کشور است. فرمول محاسبه ساده چنین است که هر یک میلیون نخ سیگار مصرفی معادل مرگ یک نفر است یعنی معادل سقوط یک هواپیمای مسافربری در روز. البته در این میان افراد بیگناه که در معرض دود تحمیلی سیگار و قلیان قرار می گیرند، نیز بی نصیب نیستند و بر اساس همین فرمول ۱۰ درصد این رقم سهم آنهاست، یعنی ۶ هزار نفر در سال. جالب توجه است که تقریبا یک سوم این مرگ ومیر ها در کودکان اتفاق می افتد.

مگر محتویات دود سیگار چیست که این گونه مخرب است؟ دود ناقابل سیگار حاوی بیش از ۴ هزار ماده شیمیایی است و دود قلیان که عوام فکر می کنند از آب رد شده و تصفیه و سم زادیی می شود، بیش از ۷ هزار ماده سمی دارد. بیش از ۲۵۰ عامل مستقیم آسیب رسان به اعضای بدن و سلامت فردی و بیش از ۵۰ ماده سرطان زا در بین اینهاست. از توتون قلیان در آزمایشگاه های کشور، انواع باکتری ها، قارچ ها و انگل ها جداسازی می شود و این موضوع به ویژه در مورد سیگار ها و توتون های قلیان قاچاق که هیچ گونه استانداردی در مورد آنها رعایت نمی شود، چشمگیر تر است.

این همه فرد سیگاری در جامعه وجود دارد و تعداد افرادی که قلیان مصرف می کنند هم کم نیست، پس چرا آسیب هایی به این شدت که اشاره کردید، در آنها دیده نمی شود؟ سیگار و قلیان و کلا مواد دخانی قاتلان آرام اند زیرا فاصله میان شروع مصرف و مرگ ناشی از آنها بسیار طولانی است بنابراین مشکل اصلی در متقاعد کردن نوجوانان و جوانان در خودداری از به دام افتادن در گودال مرگ آور این مواد است که به اقدامات فرهنگی همه جانبه با مشارکت عمومی نیاز دارد. مرگ هر فرد سیگاری به غیر از خسران فردی، باعث آسیب جدی و ضرر هنگفت به بودجه سلامت عمومی مردم و نهایتا ضربه به توسعه کشور ها نیز می شود. بیماری با استعمال یک بار و به صورت فوری ظهور نمی کند، به همین دلیل برخی علت بیماری چند سال بعد خود را که عامل اصلی اش در استعمال دخانیات بوده، به موارد دیگر نسبت می دهند.

مجاورت با دود سیگار هم آسیب رسان بوده، این مساله چقدر جدی است؟ تنفس هوای عاری از دود دخانیات حق مسلم هر انسان است. متاسفانه در سطح جهان نزدیک به ۴۰درصد کودکان یکی از والدین یا افراد خانواده شان دخانیات مصرف می کنند و این اطفال معصوم در معرض آسیب جدی قرار دارند. در واقع هیچ میزان و حداقل اطمینان بخشی برای عدم آسیب رسانی به افرادی که در معرض دود سیگار و قلیان قرار می گیرند، وجود ندارد. برای جنین در شکم مادر خطر تولد با وزن کم و در نوزاد تازه به دنیا آمده خطر مرگ ناگهانی همواره جدی است. در کودکان بزرگ تر شیوع عفونت های تنفسی و ظهور و بروز آسم و تنگی نفس نیز بیشتر است. در میانسالی و بزرگسالی خطر جدی سکته های قلبی و مغزی، بیماری های قلب و عروق و بیماری های مزمن تنفسی و به خصوص سرطان ریه مطرح است. آمارها نشان می دهد نیمی از کودکان معصوم در اماکن عمومی در معرض دود دخانیات قرار می گیرند و همه این موارد می تواند این افراد به خصوص کودکان را به ۱۰ درصد آمار مرگ ومیر ناشی از دخانیات بکشاند.

راهکار برای کاهش این آمار چیست؟ حمایت از قوانین ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی و آگاهی دادن به عموم مردم برای احقاق حق و جلوگیری از تجاوز به حریم سلامت آنها و آلوده کردن هوای حیات موضوع بسیار بااهمیتی است. این قوانین علاوه بر حمایت از سلامت عمومی مردم، تشویق کننده افراد سیگاری و قلیانی برای ترک آنها نیز است. البته همکاری رسانه ها به خصوص صدا و سیما، سینما، تئاتر و اصحاب هنر در این زمینه بسیار بااهمیت است. متاسفانه نتایج مطالعه انجام شده در ایران بیانگر آن است که باوجود ممنوعیت نشان دادن صحنه های مربوط به استعمال دخانیات از جنبه تبلیغ و ترویج، در فیلم ها، سریال ها و برنامه های تفریحی، این پدیده روند تصاعدی دارد و از دهه ۶۰ که میانگین آن ۱/۳۹ ثانیه بوده است، در دهه ۸۰ به ۳/۹۹ ثانیه رسیده که گامی برخلاف سلامت عمومی جامعه به خصوص کودکان و نوجوانان است.

برخی راه حل مشکل سیگار را افزایش قیمت و مالیات بر آن می دانند. این راهکار چقدر موثر است و تاکنون چقدر عملی شده؟ چند سال است که فریاد و فغان برای اقدام جدی جهت گران کردن محصولات دخانی از طریق افزایش مالیات به نتیجه مطلوب نرسیده و اخیرا حالت عقب گرد نیز پیدا کرده و نتیجه معکوس داده است. طبق ماده ۸ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات باید هر سال از طریق افزایش مالیات قیمت فراورده های دخانی به میزان ۱۰ درصد افزایش یابد. حضور کار شناسان متعدد بین المللی همراه مدیران و مسئولان حوزه های مختلف حکومتی در سالیان اخیر، ضعف جدی فرمول مالیات سیگار و مواد دخانی را به وضوح نشان داده است. کشور جمهوری اسلامی ایران که عضو کنوانسیون جهانی کنترل دخانیات است و مکلف به اجرای بندهای مصوب آن بوده، باید مالیات دخانیات را براساس نرخ خرده فروشی از تولید کننده یا وارد کننده محاسبه و دریافت کند، به نحوی که ۸۰ درصد قیمت خرده فروشی مالیات شود. این رقم در سال جاری بیش از ۲۲۰۰ میلیارد تومان است و هر سال می تواند به نحوی فزاینده زیاد تر و هزینه کرد آن صرف کمک به بودجه سلامت عموم مردم و توسعه فضا های ورزشی و فرهنگی کشور شود. میان کشورهای منطقه مدیترانه شرقی، جمهوری اسلامی ایران پایین ترین رقم مالیات بر مواد دخانی را دارد(بین۱۲تا ۱۸ درصد) در حالی که نرخ آن در کشورهای منطقه بین ۷۰ تا ۸۰درصد قیمت خرده فروشی است. کشورهای منطقه از نظر فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، مذهبی و حتی مساله قاچاق شرایط مشابه کشور ما یا حتی شرایط بد تری دارند. فرمول رایج سازمان بهداشت جهانی و بانک جهانی است که هر ۱۰ درصد افزایش قیمت مواد دخانی از طریق زیاد کردن مالیات باعث ۵تا ۱۰درصد کاهش در مصرف مواد دخانی می شود که این رقم در کشورهای فقیر تر و جوانان چشمگیر تر است. در آذر ماه ۱۳۹۳ مجلس شورای اسلامی طرح الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت را تصویب کرد و براساس ماده الحاقی ۳۸ دولت باید برای ارتقای سلامت جامعه و کاهش مصرف دخانیات، نسبت به وضع و اخذ عوارض از خرده فروشی سیگار اقدام کند. برای این امر حمایت و نظارت مجلس و عزم و همت دولت تدبیر و امید ضروری است.

تکیه بر مبارزه با دخانیات و تاکید بر اقدامات فرهنگی خواسته بزرگان و بلندپایگان کشور است. بیش از ۱۰ سال است که طرح جامع «پیشگیری استعمال دخانیات» (پاد) در مدارس برای دانش آموزان کلاس ۵ و ۶ ابتدایی و اول و دوم دبیرستان توسط جمعیت مبارزه با دخانیات ایران طراحی و پیشنهاد شده است، ولی متاسفانه دلسوزی و عزم جدی برای اجرای آن دیده نمی شود و همواره فقط ایراد و نکته گیری در مورد آن وجود دارد و نهایتا طرح در حال خاک خوردن است.

سیگارهای الکترونیکی به ترک سیگار کمک نمی کنند

یک بررسی جدید نشان می دهد برخلاف ادعاهای شرکت های سازنده سیگارهای الکترونیکی، شواهد چندانی درباره تاثیر این وسایل در ترک سیگار وجود ندارد. پژوهشگران با تجزیه و تحلیل اطلاعات بیش از ۱۰۰۰ نفر که در ۴ تحقیق پیشین شرکت کرده بودند، به بررسی این موضوع پرداختند که سیگارهای الکترونیکی می توانند میزان ترک سیگار را بالا ببرند یا نه. گرچه پس از یک ماه درصد بیشتری از افرادی که از سیگار الکترونیکی استفاده می کردند، نسبت به افرادی که از دارونما یا برچسب نیکوتین استفاده کرده بودند، سیگار را ترک کردند، اما پس از ۶ ماه تفاوتی در میزان ترک سیگار میان افراد استفاده کننده از سیگارهای الکترونیکی و افرادی که دارونما یا برچسب نیکوتین استفاده می کردند، وجود نداشت. دکتر ریاض اللحبی، سرپرست این پژوهش از دانشگاه تورنتو گفت: «سیگارهای الکترونیکی به طور گسترده ای به عنوان یک ابزار ترک سیگار تبلیغ و مصرف می شوند اما هیچ داده ای در حمایت از تاثیر درازمدت آنها نیافتیم.» سیگارهای الکترونیکی توتون را نمی سوزانند، در عوض نیکوتین را بخار می کنند و مصرف کننده این بخار را استنشاق می کند. یافته های جدید در توافق با یک بررسی در سال ۲۰۱۴ است که نشان داد افرادی که علاوه بر سیگار معمولی، سیگار الکترونیکی مصرف می کنند، پس از یک سال نسبت به افرادی که سیگار الکترونیکی استفاده نمی کنند، میزان ترک بالاتری ندارند.-

منبع: هفته نامه سلامت

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 79347 -1 -1

ازدواج
رفتارشناسی
ناهنجاری ها
اصول تربیتی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse