مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۸ سه شنبه ۱ مرداد -اِثَّلاثا ٢٠ ذو القعده ١٤٤٠ - Tuesday july 2019
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1061   بازدید    تاریخ درج مطلب  29/1/1394    
 
 
نگاهی به کتاب«زن و بازیابی هویت حقیقی»
 

دیدگاه های رهبرمعظم انقلاب درباره زن /زن شریک واقعی مرد است نه تابع محض او..

«ضرورت پرداختن به موضوع زن»، «جایگاه و منزلت زن»، «تکریم واقعی زن»، «زن شریک واقعی مرد نه تابع محض او»، «آزادی زنان در انتخاب همسر» موضوعاتی هستند که در کتاب «زن و بازیابی هویت حقیقی» وجود دارد.

 

 

 

کتاب «زن و بازیابی هویت حقیقی» که مشتمل بر گزیده بیانات مقام معظم رهبری پیرامون زن و جایگاه او در جامعه است از سوی انتشارات موسسه انقلاب اسلامی منتشر شده است. این کتاب که از 4 بخش اصلی با عنوانهای: کلیات مباحث زن و خانواده، سیمای زن در بعد فردی، سیمای زن در بعد خانوادگی و سیمای زن در بعد اجتماعی تشکیل شده است و هر یک از این بخش ها به فصل ها و موضوعات مختلف تقسیم شدهاند.

این کتاب از مجموعه سخنان مقام معظم رهبری که در موقعیتهای مختلف پیرامون زن ایراد شدهاند، جمعآوری شده و با توجه به موضوعات کلی بخشهای اصلی کتاب تنظیم شدهاند. «ضرورت پرداختن به موضوع زن»، «جایگاه و منزلت زن»، «تکریم واقعی زن»، «زن شریک واقعی مرد نه تابع محض او»، «آزادی زنان در انتخاب همسر» و .... نمونههای اندکی از این موضوعات هستند.

از سوی دیگر این کتاب صرفا به تعالیم و آموزههای دینی در رابطه با موضوع زن محدود نشده، بلکه نگاه انتقادی به موضع زن در جوامع غربی در جای جای این کتاب دیده میشود. «موجودی درجه دوم»، «نگاه غلط و ابزاری و اهانت آمیز به زن»، «تحقیر شدن زن توسط دیگران»، «ممنوعیت حجاب و احترام نگذاشتن کشورهای اروپایی به دموکراسی، آزادی و آراء مردم» و.... از موضوعاتی هستند که با نگاه انتقادی به مقوله زن در جوامع غربی پرداخته است.

تعدد موضوعات و نگاه انتقادآمیز آن که در سرتاسر کتاب دیده می شود، این کتبا را به منبعی برای رجوع زنان پیرامون شبهات و مسائل تبدیل کرده است. از دیگر ویژگی های این کتاب مشخص شدن این موضوعات در کتاب است که خواننده به راحتی میتواند به آنها رجوع کند.

برای مثال رهبری که در سال 82 به دانشگاه بهشتی رفته بودند در پاسخ به یکی از دانشجویان در خصوص حجاب و گسترش بیحجابی در جامعه این گونه پاسخ میدهند:

توصیه بنده معلوم است: حجاب را رعایت کنید و این لازم و واجب است. به برادر یا خواهری که این نامه را نوشتهاند، میخواهم بگویم این طور هم نیست که شما میگویید زنهای ما بی حجاب شدهاند. ممکن است بعضی بگویند چشم شما به خواهرانی افتاده که همه حجاب دارند؛ نه، من گاهی به خیابان میروم تا مخصوصا وضع مردان و زنان را ببینم؛ البته با نگاه حلال نه حرام. آن طور که بعضی تصور میکنند، به نظر من نمیآید. البته چرا، اشکالاتی وجود دارد؛ من هم از همه گوشه و کناره ها با خبر نیستم. هرجا چنین وضعی وجود داشته باشد، راه آن نهی از منکر است. سخنان ایشان در مورد یکی از دلایل مخالفت های کشورهای غربی با ایران چنین است: در همین جا من عرض بکنم که یکی از مهمترین علل مخالفت شدید و خصمانه دولتهای غربی با جمهوری اسلامی، همین مساله است. آنها روی این مساله بسیار حساسند. اگر جمهوری اسلامی، در همین یک مساله مقداری کوتاه میآمد و اجازه می داد که فرهنگ بی بند و بار غربی در زمینه روابط ناسالم زن و مرد در جامعه تحقق پیدا بکند، بسیاری از مخالفت هایی که مجامع سیاستمداری و غیر سیاسی غرب با جمهوری اسلامی دارن، کم میشد، یا بعضا از بین میرفت.

در مقدمه این کتاب که به قلم دکتر طوبی کرمانی نوشته شده می خوانیم: محتوای این کتاب اگر چه در اقتضائات و شرایط و زمانهای مختلف افاضه و ایراد گشته اما از یک هماهنگی و ارتباط درونی و روح واحد بهرهمند است و نیز این کلمات از زبان انسانی جاری است که با ره توشه ی دانش الهی و آگاهی به مسائل زمان و حوادث واقعه، وظیفه سنگین پاسخگویی به نیاز انسانی و هدایتگری را عهده دار است.»

این کتاب به کوشش محسن کربلایی نظر و جمعی از محققین در 311 صفحه گرد آوری شده و از سوی انتشارات انقلاب اسلامی در 5000 نسخه و به قیمت 5500 تومان منتشر شده است.

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 77053 -1 -1

سینما
ادبیات
کتاب و کتابخوانی
هنری
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse