مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ شنبه ۲۱ تير -اِسَّبِت ٢٠ ذو القعده ١٤٤١ - Saturday july 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  762   بازدید    تاریخ درج مطلب  28/12/1393    
 
 
چگونه احترام بگذاریم؟
 

انسان ها، موجودات دارای كرامت و احترام هستند و نمی توان بی‌دلیل بی حرمتی درباره ایشان روا داشت. از این رو خداوند بشر را مورد تكریم كلی قرار داده مگر اینكه خلاف آن ثابت شود. خلاف آن نیز زمانی ثابت می‌شود كه شخص خود كرامت و حرمت خویش را از میان بردارد و كارهای ناشایست و پست و رذیلت های اخلاقی را انجام دهد.

 

 

البته شخص با هر هنجارشكنی و بی حرمتی به همان میزان از حرمت و كرامت خود می‌كاهد و زمانی می‌رسد كه دیگر از انسانیت كاملا ساقط می‌شود و دوزخی می‌گردد. همان گونه كه اگر انسانی، بی گناهی را به عمد به قتل برساند حرمت خون خود را تباه ساخته است، كافرانی كه به جنگ خدا و اخلاق می‌روند، خون خود را تباه كرده و حرمت و كرامت خویش را از میان برده اند.به سخن دیگر، تكریم هر انسانی، یك اصل است و حرمت وی می‌بایست نگه داشته شود.

هرچه انسان اخلاقی تر و فضایل اخلاقی در او و زندگی اش نمودارتر باشد، از احترام و كرامت بیشتری برخوردار است و هرچه برخلاف هنجارهای اخلاقی و شرعی عمل كند و قوانین را زیرپا گذارد و هنجارشكنی كند به همان میزان نیز از كرامت و حرمت او كاسته می‌شود و ارزش و اعتبارش كاهش می‌یابد.

در حقیقت خود انسان است كه كرامت و حرمت خویش را از میان می‌برد و خود را سزاوار اهانت می‌كند. خداوند به عنوان نمونه در آیه 18 سوره حج بیان می‌كند كه افرادی كه نزد خداوند خوار شدند، فاقد هرگونه احترامی هستند، چرا كه خود حرمت خویش را نگه نداشتند و از كرامت الهی سود نبردند پس سزاوار بی‌حرمتی هستند. به عنوان نمونه كسی كه به جنگ خدا و اخلاق می‌رود و به خدا و پیامبر(ص) اعلان جنگ می‌دهد، كرامت و حرمت خویش نگه نداشته و خود را سزاوار خواری و ذلت دانسته است.

همچنین كسانی كه احترام خود را نگه نمی‌دارند و گناه و جرم و قانون شكنی می‌كنند، به همان میزان، خواری را برای خود ثبت كرده و حرمت خویش را تباه نموده و كرامت خود را از میان برده اند پس می‌بایست فقط خود را سرزنش كنند.اینها گوشه هایی از فرهنگ قرآنی درباره چرایی و چگونگی تكریم و احترام به خود و دیگران است. حرمت نگه داشتن و احترام كردن یك عمل اخلاقی و هنجاری است. كسی كه حرمت نگه می‌دارد در حقیقت حافظ اصول اخلاقی و سنت‌ها و هنجارهای انسانی است.

منبع: روزنامه آرمان

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 75950 -1 -1

ازدواج
رفتارشناسی
ناهنجاری ها
اصول تربیتی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse