مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۴ مرداد -اِثَّلاثا ١٤ ذو الحجه ١٤٤١ - Tuesday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1345   بازدید    تاریخ درج مطلب  30/11/1393    
 
 
روانگردان ها چه بلایی بر سر مصرف کننده می آورند؟
 

تا به حال نام"اکستاسی" را شنیده اید؟ احتمالا در بین دوستان شما کسانی هستند که اسم این ماده را شنیده اند یا آن را مصرف کرده اند؟! اکستاسی در قالب قرص های شادی بخش به "طاعون خفته عصر ما" تبدیل شده است.

«در ایران این قرص را با نام های مختلفی می شناسند، از جمله اکستیسی، اکستاسی، اکستازی، XTC، E، EX، X، قرص شادی، قرص عشق، قرص نشئه، بمب شادی، سوپر من، مرسدس، استار، جت و... این ماده به صورت قرص های خوراکی و جویدنی، کپسول و مواد تدخینی و تزریقی موجود است که البته متداول ترین شکل آن به صورت قرص است.مصرف اکستیسی در مصرف کنندگان باعث ایجاد نیروی محرکه در آنها می شود و پس از مصرف فرد به طور ناگهانی به سمت انرژی زیاد می رود. این قرص به عنوان توهم زای ملایم، مصرف کننده را از واقعیت دور می کند.

 

 

 

«از اکستیسی نخست در دهه ۱۹۷۰ به صورت قانونی استفاده می شد و حتی پزشکان آن را برای کمک به درمان تجویز می کردند. این دارو در دهه ۱۹۸۰، بخشی از صحنه داروی تفریحی و خلاف قانون شده بود. امروزه هم تلاش می شود تا پژوهش ها در جهت استفاده های دارویی MDMA هدایت شود، اما مقاومت های زیادی وجود دارد. همان گونه که برای تحقیق در استفاده های پزشکی ماری جوانا وجود دارد در حالی که جر و بحث ادامه دارد به نظر می رسد که محبوبیت مصرف این داروی مهمانی یا باشگاهی، در میان دانش آموزان دبیرستانی و دانشجویان دوره لیسانس در حال افزایش است.»

اکستیسی، با کاهش سروتونین به کارکرد حافظه فعال آسیب می رساند

«اکستیسی به معنای زندگی کردن در مرز بوده و علت آن تا اندازه ای خطرهای شناخته شده و چندخطر بالقوه برای آن است. نتایج آزمایش روی جانداران آزمایشگاهی مانند موش نشان می دهد که MDMA (اکستیسی) می تواند اضطراب را افزایش دهد. همچنین باعث کاهش فعالیت ناقل های عصبی سروتونین و دوپامین شود. درحالی که کاهش سروتونین به کارکرد حافظه فعال آسیب می رساند و باعث بروز مشکلاتی در خوردن، خوابیدن و خلق و خوی فرد می شود. بعضی پژوهشگران نیز نگرانند که حتی مصرف کنندگان اتفاقی این دارو، خود را در معرض مشکلاتی مربوط به کاهش سروتونین و دوپامین قرار بدهند.

مصرف مکرر ماری جوانا باعث ایجاد وابستگی در فرد می شود

«داروهای توهم زا را به این علت توهم زا می نامند که بدون محرک بیرونی، باعث ایجاد احساس ها و ادراک هایی در مصرف کننده می شود. مصرف مواد روانگردان توهم زا ممکن است باعث بروز آثار دیگری مانند آرمیدگی، شنگولی یا در برخی موارد وحشت زدگی در مصرف کننده شود. ماری جوانا هم جزو مواد روانگردان توهم زا محسوب می شود که از گیاه شاهدانه که به صورت خودرو و در مناطق زیادی از جهان می روید به دست می آید و از آنجا که مصرف آن باعث آرمیدگی در برخی از مردم می شود، مصرف کننده این احساس را دارد که مصرف آن روحیه او را بالا می برد و توهمات خفیفی را هم به وجود می آورد.»

«در تصور عوام ماری جوانا یک ماده بی خطر گیاهی است و استفاده از آن ضرری برای انسان ندارد در صورتی که بیش از ۴۰۰ نوع ماده شیمیایی خطرناک در آن دیده شده. مصرف مکرر ماری جوانا اعتیادآور بوده و باعث ایجاد وابستگی در فرد می شود. این وابستگی با علائمی از قبیل وسوسه های شدید برای مصرف بیشتر، بی حوصلگی، بی خوابی، زودرنجی، استرس در فرد مشخص می شود. نتایج پژوهش های انجام شده نشان می دهد افرادی که به استفاده از ماری جوانا معتاد شده اند در برابر فقدان این ماده مخدر دچار عصبانیت، خشونت و اعمال خلافکارانه شده و در نهایت به مواد مورد نیاز خود دسترسی پیدا می کنند. با بررسی های انجام شده توسط موسسه بین المللی سوء مصرف مواد اثری که ماری جوانا بر هر فردی دارد به میزان استفاده، میزان ماده موثر و درجه خلوص آن بستگی دارد.»

ماری جوانا حافظه کوتاه مدت را تضعیف و یادگیری را کند می کند

«ماده توهم زای عمده در ماری جوانا دلتا ۹ تتراهیدروکانابینول یا THC است که در ساقه و برگ های شاهدانه یافت می شود اما ماده یادشده در رزین بسیار غلیظ شده است و مواد روانگردان حشیش یا بنک از رزین به دست می آیند که قوی تر از ماری جواناست.» در قرن نوزدهم، ماری جوانا به آن اندازه که امروزه آسپیرین برای سردردها و دردهای جزئی مصرف می شود مورد استفاده قرار می گرفت و مردها می توانستند ماری جوانا را بدون نسخه از داروخانه بخرند اما در حال حاضر، هم مصرف ماری جوانا و داشتن آن در بیشتر ایالت ها غیرقانونی است.

«مصرف این ماده روانگردان به هماهنگی ادراکی حرکتی آسیب می رساند، حافظه کوتاه مدت را تضعیف و یادگیری را کند می کند. علاوه بر این، با آنکه مصرف آن در بسیاری از مردم باعث بروز تغییرات خلقی می شود ولی مواردی از اضطراب و آشفتگی پریشان کننده و گزارش هایی از واکنش های روانپریشی نیز در مصرف کنندگان دیده شده است.»

به گفته کارشناسان برخی از مصرف کنندگان هم اظهار می کنند که ماری جوانا به آنها کمک می کند تا اجتماعی شوند. سرخوشی متوسط تا شدید با گزارش هایی از ادراک تیزبینانه افزایش خودپیشی فکر خلاق و همسویی با دیگران ارتباط دارد. به نظر می رسد که با مصرف آن، زمان کند شده باشد و ممکن است آهنگ معینی که چند دقیقه است، چنان به نظر برسد که یک ساعت طول کشیده است. آگاهی از احساس های بدنی مانند ضربان قلب افزایش می یابد. همچنین مصرف کنندگان ماری جوانا گزارش می دهند سرخوشی شدید باعث گم گشتگی می شود. درصورتی که مصرف ماری جوانا باعث ایجاد شنگولی شود ممکن است فقدان هویت شخصی به عنوان هماهنگی با جهان تعبیر شود اما مصرف کنندگانی که گم گشتگی را تهدیدکننده می دانند و می ترسند که هویت خود را دوباره به دست نیاورند، افزایش ضربان قلب و افزایش آگاهی از احساس های بدنی شان منجر می شود که از کنترل خارج شدن قلبشان بترسند.

"ال اس دی" باعث از دست دادن قدرت تشخیص می شود

طیف مواد توهم زا بسیار وسیع است و محدود به یکی دو موردی که اشاره شد، نمی شود. این مواد مخدر توهم زا به طریق شیمیایی و در آزمایشگاه یا از قارچ ها استخراج می شوند؛ LSD یا اسید لیزرجیک دی اتیل آمید نیز از دیگر توهم زای مصنوعی به شمار می رود. مصرف کنندگان این ماده، ادعا می کنند که اسید لیزرجیک دی اتیل آمید هوشیاری را گسترش می دهد و دنیای تازه ای را به روی آنها باز می کند و وقتی ال اس دی مصرف می کنند به بینش های بزرگی دست می یابند اما هنگامی که اثرش از بین می رود نمی توانند آنها را به یاد بیاورند.

«وخیم ترین پیامد ال سی دی را از دست دادن قدرت تشخیص واقعیت است دگرگونی هوشیاری که در اثر مصرف ال سی دی ایجاد می شود، ممکن است به رفتاری بسیار غیرمنطقی و همراه با گم گشتگی، یا گهگاه به حالتی از وحشت زدگی منجر شود که طی آن قربانی احساس کند نمی تواند اعمال یا افکار خود را کنترل کند. بوده اند کسانی که در این حالت از مکان های بلند به پایین پریده و مرده اند. مصرف کنندگان LSD علائم روانپریشی های نسبتا درارمدت مانند اسکیزوفرنی یا افسردگی های شدید را نشان می دهند.»

مصرف مرتب توهم زاها ممکن است به تحمل و وابستگی روانی منجر شود

دیگر پیامدهای مصرف ال سی دی، بازگشت به گذشته است؛ ادراک های تحریف شده یا توهماتی که سیر و سیاحت ال اس دی را تقلید می کنند. انجمن روانپزشکی آمریکا به زبان فنی، بازگشت به گذشته را اختلال ادراک ادامه دار توهم زا HPPD نامیده است. اشخاصی که به طور مرتب ال سی دی مصرف می کنند به احتمال زیاد پروازهای خیال بافی را ممکن می سازند. نتایج پژوهش ها روی ۳۸ فرد مبتلا به اختلال ادراک ادامه دار توهم زا HPPD نشان می دهد که دنبال کردن مصرف کنندگان PCD به صورت داروی بی حس کننده و آرام بخش گسترش یافته و به نام های خیابانی گرد پریان، اوزون، خل و چل و سوخت راکب رفته شناخته می شود.

«مصرف مرتب توهم زاها ممکن است به تحمل و وابستگی روانی منجر شود با این حال هنوز مشخص نیست که وابستگی فیزیولوژیک ایجاد می کند یا نه. ولی مصرف دوزهای بالا می تواند هماهنگی حرکتی بدن را تضعیف و قضاوت را مختل کند و باعث تغییر خلق و خو و بروز توهمات ترسناک و هذیان شود.»

منبع: پورتال سیمرغ

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 74784 -1 -1

ازدواج
رفتارشناسی
ناهنجاری ها
اصول تربیتی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse