مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ يکشنبه ۳۰ شهريور -اِلأَحَّد ٢ صفر ١٤٤٢ - Sunday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1626   بازدید    تاریخ درج مطلب  3/9/1393    
 
 
انواع کهکشانها
 

نخست یک تعریف ساده ای از کهکشان داشته باشیم، کهکشان به گروه بسیار زیادی از ستاره ها گفته میشود که به دور یک هسته بسیار چگال مانند سیاهچاله در حال گردش باشد. مقادیر بسیاری گاز و غبار در بین ستاره های کهکشان وجود دارد که مواد بین ستاره ای نامیده میشوند، سحابی ها و ستاره های جدید از این مواد به وجود می آیند.

 

 

 

کهکشان میله ای

کهکشان ها از روی شکلشان طبقه بندی میشوند, هر نوع از آنها شاخصه و تاریخچه تکامل متفاوتی دارد, بعضی ها مانند راه شیری، بازو هایی مارپیچی به دور مرکز خود دارند. آن ها را به نام "کهکشان های مارپیچی" میشناسند که ۷۷ درصد از کهکشان های کشف شده در جهان در این گروه قرار دارند.این گروه اکثر کهکشان هایی که منجمان قادر به دیدنشان هستند را شامل میشود.گاز و غبار به شکل یک فرفره به دور کهکشان مارپیچی با سرعت صدها مایل بر ثانیه گردش میکنند.مرکز درخشان این کهکشان ها از ستاره هایی پیر و فضای اطرافشان از گاز ها و ستاره های جوان تشکیل شده است.

کهکشان مارپیچی

بعضی ها که با نام "کهکشان های میله ای" شناخته میشوند یک شکل میله مانند تشکیل شده از گاز و غبار در مرکز خود دارند, این نوع بر خلاف کهکشان های مار پیچی بازوی به شکل به شکل دو میله صاف که از مرکز خارج شده اند دارند.

در تمام مارپیچی ها،گاز و غبار سوخت فرم دهنده ستارگان اند،پس کهکشان های مارپیچی ستاره های امروز را فرم میدهند, کهکشان های بیضوی بازوی های مارپیچی ندارند،محدوده ظاهری آنها از حالتی بسیار دایره وار تا فرمی بسیار کشیده شده است, بیضوی ها غبار کمتری نسبت به همنوعان مارپیچی خود دارند،بنابرین فرایند ساخت ستاره تقریبا انجام نمیشود, اکثر ستاره های آنها پیر اند.اگرچه آنها بخش کوچکتری از کهکشان های قابل روئیت را تشکیل میدهند،ستاره شناسان بر این باورند که نیمی از کهکشان های جهان بیضوی اند.

سه درصد باقی مانده از کهکشانهای جهان به کهکشان های نامنظم معروف اند, آنها نه گرد اند و نه بازوی مارپیچی دارند،و شکل آنها تعریف مشخصی ندارد, گرانش کهکشانهای دیگر بر آنها تاثیر گذاشته و آنها را کشیده یا پیچ و تاب میدهد و منحرف میکند, برخورد یا تماس نزدیک با کهکشان های دیگر نیز همچنین میتواند آن ها را از شکل خود بیندازند.

منبع: انجمن نجوم ایران

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :3.0 از 5 امتياز است.


12345
2 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 71409 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse