مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ يکشنبه ۳۰ شهريور -اِلأَحَّد ٢ صفر ١٤٤٢ - Sunday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1297   بازدید    تاریخ درج مطلب  6/8/1393    
 
 
حباب هایی که نور افشانی می کنند
 

هنگامی که فرنزل (Frenzel) و شولتز (Schultes) امواج فراصوتی پالسی را بر منبع آبی که در پشت این منبع دوربینی پیشرفته برای بررسی رفتار مایعات قرار گرفته بود اعمال کردند، فکر نمی کردند که پدیده حیرت آوری رخ دهد.

 

 

 

اثر سونولومینیسانس (sonoluminescence) یا نور افشانی صوتی اولین بار در دانشگاه کولوگن در سال ۱۹۳۴ هنگامی که گروهی از دانشمندان بر روی سونار کار می کردند کشف شد. یکی از نظریه ها برای توجیه این پدیده این است که با توجه به شکل هنگامی که امواج فراصوتی بصورت پالسی بر آب اعمال می شوند نواحی کم فشار و پر فشار را در آب ایجاد می کنند. حال در صورت وجود حباب در مسیر امواج فرا صوتی این حباب ها نیز منبسط و منقبض شده و در هنگام انقباض یا فرو ریزش گازهای درون حباب یونیزه شده و این گاز یونیزه شده از خود نور منتشر می کند. اما نظریه دیگر این است که با فرو ریزش ناگهانی حباب، در اطراف حباب خلا شدیدی ایجاد می شود و در خلا همواره فوتون بصورت خودبخودی تولید و نابود می شود. این حباب فرو ریخته شده مقداری انرژی به فوتون های خلا قرض می دهد و باعث افزایش طول عمر فوتون خلا می شود. این پدیده بیانگر این مدعاست که سونولومینیسانس می تواند راهی برای انتقال فوتون های خلا به جهان ماکروسکوپیک ما باشد.

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 71405 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse