مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ يکشنبه ۳۰ شهريور -اِلأَحَّد ٢ صفر ١٤٤٢ - Sunday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1619   بازدید    تاریخ درج مطلب  30/7/1393    
 
 
تشخیص ستاره قطبی و شمال جغرافیایی
 

جهت‌یابی، یافتن جهت های جغرافیایی ست. جهت‌یابی در بسیاری از موارد کاربرد دارد. برای نمونه وقتی درکوهستان ,جنگل، دشت یا بیابان گم شده‌باشید، با دانستن جهت‌های جغرافیایی، می‌توانید به مکان مورد نظرتان برسید. یکی از استفاده‌های مسلمانان از جهت‌یابی، یافتن قبله است.کوهنوردان، نظامیان و جنگلبانان و ... هم به دانستن روش‌های جهت‌یابی نیازمندند. هرچند امروزه با وسایلی مانند قطب نما یا سامانه موقعیت یاب جهانی (جی‌پی‌اس) می‌توان به راحتی و با دقت بسیار زیاد جهت جغرافیایی را مشخص کرد، در نبود ابزار، دانستن روش‌های دیگر جهت‌یابی مفید خواهد بود.

 

 

 

به وسیله ستاره قطبی :در طول شب می توانید از طریق ستاره ها مسیر خود را پیدا کنید.چون ما در نیمکره شمالی زندگی می کنیم اولین چیزی که باید در هنگام گم شدن پیدا کینم ستاره قطبی است.یکی از ساده ترین راه های یافتن این ستاره , دیدن صورت فلکی دب اکبر(خرس بزرگ) و همچنین صورت فلکی ذات الکرسی است.صورت فلکی خرس بزرگ را به صورت یک ملاقه در آسمان می توان یافت.اگر فاصله دو ستاره نوک این ملاقه را 5برابر کنید و ادامه دهید به ستاره قطبی می رسید.ستاره قطبی خود اولین ستاره صورت فلکی دب اصغر(خرس کوچک) است.
صورت فلکی ذات الکرسی دارای 5ستاره است که به صورت MیاW قرار گرفته اند.اگر ستاره وسط W (راس زاویه وسطی) را 5برابرفاصله آن نسبت به ستاره های اطراف به سمت جلو ادامه دهیم به ستاره قطبی می رسیم.
صورت فلکی ذات الکرسی و دب اکبر تقریبا رو به روی هم قرار گرفته اند و بنابراین با یافتن یکی دیگری هم به راحتی قابل یافتن است.این دو صورت فلکی هیچگاه غروب نمی کنند و همیشه در یک شب صاف قابل رویتند.

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :3.0 از 5 امتياز است.


12345
2 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 70107 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse