مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ پنج شنبه ۱ آذر -اِلخَميس ١٣ ربيع الاول ١٤٤٠ - Thursday November 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  2407   بازدید    تاریخ درج مطلب  25/1/1393    
 
 
معرفی روستای گرده
 

دهستان گرده از توابع شهرستان نمین واقع در استان اردبیل می باشد. باغهای روستا در منطقه معروف می باشند و هم چنین کوه های اطراف آن محل مناسبی برای کوهنوردی و تفریح می باشد.

 

 

 

روستای گرده از طرف شمال با بخش عنبران و سرحدات جمهوری آذربایجان، از طرف شمال غرب و  غرب با روستاهای اورنج و کلاندرق، از طرف جنوب و جنوب شرق با روستاهای نوشنق و آغداق و کارخانه سیمان اردبیل و از طرف شمال شرق و شرق با روستاهای جید و قشلاق چای همسایه می باشد. جمعیت روستا اکثرا باسواد و مردمانی خوش برخورد و شوخ طبع می باشند.

 

طبق سرشماري عمومي نفوس و مسكن 1385(بدون احتساب خانوارهاي موسسه اي و غيرساكن) تعداد خانوار روستا 103 و جمعیت آن 379 نفر بوده است. وجود 3 قبرستان قدیمی قدمت روستا به قبل از اسلام می برد، قدیمی ترین قبرستان معروف به گور قبری(با توجه به اینکه این قبر رو به قبله نیست و هم چنین وسائلی همراه با مرده در قبر) در طرف شمال روستا و در دامنه کوه طی داغی واقع می باشد. مرکزيت روستاي گرده مشتمل بر 33 روستا، مزرعه و مکان به اسامي زير:

1 ـ فتح مقصود.

2 ـ نظر علي کندي.

3 ـ هشنه.

4ـ خوش آباد.

5 ـ مسجد محله سي.

6 ـ آقا يارلو.

7 ـ يوزباش محله سي.

8 ـ پير جوار.

9 ـ پيرزاده.

10 ـ قلعه.

11 ـ قاضي کندي.

12 ـ صالح قشلاقي.

13 ـ علي کمر.

14 ـ اوچبلاغ.

15 ـ قلنج قشلاق.

16 ـ بوياغ چلو.

17 ـ کولاندرق بالا.

18 ـ کولاندرق پائين.

19 ـ اورنج.

20 ـ گرده.

21 ـ نوشنق.

22 ـ سيف آباد(آغداق).

23 ـ سلوط.

24 ـ قشلاق چایی.

25 ـ خان کندي.

26 ـ خليل کندي.

27 ـ چاغونکنش.

28 ـ گفتار هويل.

29 ـ پلاسلو.

30 ـ دليک لي داش.

31 ـ خواجه بلاغي.

32 ـ سرخانلو.

33 ـ بهادرلو.

پیله رود به زبان محلی پیله چایی منطقه‌ای کوهستانی بوده و کلیه روستاهای آن در ارتفاع بالای ۱۷۰۰ متر از سطح دریا واقع شده‌اند هم چنین در این منطقه ویرانه‌های مربوط به آبادیهای اعصار گذشته نیز مشهود است.

روستای گرده قدمت دیرینه ای دارد که تا حالا کسی نتوانسته است تاریخ پیدایش این روستا را پیدا کند. پیرمردها می گویند روستای گرده قبلا خیلی بزرگ بوده با جمعیت زیاد و تا حالا هفت بار ویران شده ودوباره اباد گشته. به هر حال وجود 3 قبرستان قدیمی قدمت روستا را به قبل از اسلام می برد، قدیمیترین قبرستان معروف به گور قبری(با توجه به این که این قبر رو به قبله نیست و هم چنین وسائلی همراه با مرده در قبر) در طرف شمال روستا و در دامنه کوه طی داغی واقع می باشد. گرده منطقه ای است کوهستانی واقع در حاشیه ی غربی دریای خزر .روستای گرده در دامنه کوههای زاگرس بین مرز ایران وروسیه قرار دارد که قبل از اسلام بوده ودلمن نشین بوده اند گوزه لر مکانی بوده که در شرق گرده فعلی قرار داشته واز ان اسیاب وزیربنا ی خانه ها هنوز هم بجامانده است.گورستانی بنام سیدلرقبری در جنوب روستای فعلی واقع است که کسی از قدمت ان خبر ندارد.

بعضی ها می گویند این ابادی در زمان جنگ ایران وصفویان با عثمانی ویران شده وبعضی ها می گویند در جنگ ارامنه با مسلمانان در سال1255شمسی ویران شده وبه خرابه تبدیل گشته است.

نام روستا:

عده ای می گویند گرده به این علت نام گذاری شده که این منطقه در بن بست بوده و هر فراری یا سرکش یا مخالف تو این منطقه گیر می افتاده برای همین نام روستا را گذاشتند گرده(گیرده) عده ای دیگر می گویند گرده به این علت گذاشته شده که این روستا گرد(دایره) بوده. عده ای دیگر می گویند به علت وجود پهلوانان زیاد تو این روستا گرده نام گذاری شده گر به معنای پهلوان

نژاد مردم روستای گرده:

اکثریت طوایف گرده از باکو-شکی-شیروان-لریک(زوات) و از گنجه به این روستا نقل مکان کرده اند. روستای  گرده دارای آب و هوایی معتدل وخنک می باشد که باغات این روستا زبانزد بوده وانواع میوه ها در این باغات به ثمر می نشیند که1600هکتار می باشد. ولی متاسفانه به خاطر کمبود اب وکم شدن باغداران به علت به صرفه نبودن این شغل چند سالی است که باغات روستای گرده در حال نابودی است که همت مسئولین را می طلبد. روستای گرده در سال1360 بنا به پیشنهاد وزارت کشور به دهستان گرده ارتقاء یافت که روستای گرده مرکز این دهستان می باشد.دهستان گرده در بخش مرکزی شهر نمین می باشد. دهستان گرده قبلا شامل33 روستا بود که الان به 18 روستا کاهش یافته است. کار مردم روستای گرده قبلا کشاورزی و باغداری ودامداری بوده که این امر به علت خشکسالی مردها وجوانان را مجبور کرده تا در مناطق مختلف مشغول کار دیگری باشند.

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.3 از 5 امتياز است.


12345
7 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 61452 -1 -1

گردشگری در استان
مراکز علمی و دانشگاه ها
مشاهیر استان
آداب و رسوم استان
مساجد و عبادتگاه های استان
معرفی شهرستان ها
اردبیل شناسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse