مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ جمعه ۲۴ مرداد -اِجُّمعَة ٢٤ ذو الحجه ١٤٤١ - Friday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  3032   بازدید    تاریخ درج مطلب  7/11/1387    
 
 
اعیاد مذهبي در اردبیل

عيد فطر در پايان ماه رمضان و اولين روز شوال برگزار مي گردد و عيد قربان يا اضحي دهمين روز ذيحجه مي باشد. غير از اين دو عيد، كه از نظر اسلام اعياد رسمي هستند، ايام ديگري نيز مثل تولد حضرت پيغمبر و بعثت آن حضرت به نبوت، عيد محسوب مي شود ليكن شيعيان سالروز ولادت دوازده امام را هم عيد مي دانند و در آن روزها به نحوي اظهار مسرت وشادي مي كنند.

عيد فطر وعيد قربان
عيدين، يعني فطر و قربان، در اردبيل مثل نوروز باستاني تشريفاتي ندارد و ديد و بازديدهاي آنها مخصوص مصيبت ديدگان مي باشد به اين معني که كساني كه قبل از آن عيدها يكي از افراد خانواده خودرا از دست داده اند در آن روز درخانه مي مانند و دوستان و آشنايان براي همدردي نزد آنها مي روند و تسليت خاطر مي دهند. در اين مراسم صاحب خانه با چاي و قهوه از واردين پذيرایي مي كند بعضي از مردم نيز براي تبريك به خانه برخي از روحانيون سرشناس و يا نزد بزرگان خانواده خود مي روند و اگر در مسجد يا محل ديگري نماز عيد برگزار شود كساني در آن شركت مي نمايند.
متمكنين اردبيل، به ويژه كساني كه سال هاي پيش به مكه رفته و به انجام مناسك حج توفيق يافته اند در عيد اضحي قرباني مي كنند و گوشت آنرا بين فقرا تقسيم مي كنند. رسم بر اين است كه از اين گوشت سهمي براي اقربا اختصاص دهند و قسمت هر يك از آنها را در بشقاب و سيني تميزي گذارده و روي آن روپوش زرد مي كشند و به خانه آنان مي فرستند باقي گوشت را هم قسمت كرده براي فقرا و مستحقان در نظر مي گيرند. اما بعضي از مقدسين تمام گوسفند را متعلق به فقرا مي دانند تشريفات مذهبي بزرگ اين دو عيد برگزاري نماز است و اين نماز ترتيبات و اذكار خاصي دارد و معمولاً دربيابان يا جاي بي سقف با جلال و شكوه خاصي خوانده مي شود.

مبعث و عيد غدير
مبعث روزي است كه پيامبر اسلام از جانب خداوند متعال به نبوت برگزيده شده و اساس ديانت اسلام با نزول اولين وحي الهي پي ريزي گشته است. غديرخم نيز هيجدهم ذيحجه بياد روزي جشن گرفته مي شود كه به اعتقاد شيعيان آن روز پيامبر اسلام هنگام مراجعت از سفر حجي كه به حجه الوداع معروف است در دره اي بدان نام كه بين مكه و مدينه است خبر از مرگ خود داد و حضرت علي را كه علاوه بر شجاعت و رشادت جنگي، مردي دانشمند بود به جانشيني خود برگزيد. در اردبيل اين روز را روز سادات مي خوانند و براي احترام و عرض تبريك به خانه سادات مي روند.
سوم شعبان كه روز ولادت حضرت حسين بن علي است از جمله اعياد مذهبي در اردبيل مي باشد در اين روز و همه اعياد مهم مذهبي بازار و مغازه ها با كشيدن پارچه هاي رنگين برسر در دكان ها و روشن كردن چراغ هاي رنگارنگ آذين بندي مي شود ولي چراغاني و آذين بندي مفصل مخصوص روز پانزدهم شعبان است كه ميلاد حضرت حجه بن الحسن امام دوازدهم مي باشد.

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.5 از 5 امتياز است.


12345
2 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 61 -1 -1

گردشگری در استان
مراکز علمی و دانشگاه ها
مشاهیر استان
آداب و رسوم استان
مساجد و عبادتگاه های استان
معرفی شهرستان ها
اردبیل شناسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 




 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse