مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۸ سه شنبه ۳۱ ارديبهشت -اِثَّلاثا ١٦ رمضان ١٤٤٠ - Tuesday May 2019
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  3147   بازدید    تاریخ درج مطلب  20/12/1392    
 
 
بقعه، مزار و زیارتگاه های استان اردبیل
 

مزار شیخ صدر الدین انصاری(ع): مزار شیخ صدرالدین انصاری(ع) در روستای دایو کندی در غرب شهر هشتجین واقع شده است. این روستا با فاصله حدودی 25 کیلومتر هشتجین و در دل کوه های اطراف این شهر با یک راه خاکی صعب العبور جای گرفته است.

 

 

مزار شیخ منور: در روستای شمس آباد سنگ نوشته هایی وجود دارد که اهالی روستا مکان این سنگ نوشته ها را مزار شیخ منور می داند.

مزار سید محمد علی(ع): مزار سید محمد علی(ع) از نوادگان امام جعفر صادق(ع) در روستای گلوزان از روستاهای بخش شاهرود واقع شده است.

مزار سید خضر(ع): مزار مقدس سید خضر(ع) در روستای زیبای ماجولان در دل کوه های سرسبز خلخال و در بخش شاهرود و در شرق آن واقع شده است.

مزار سید احمد معراجی(ع): مزار سید احمد معراجی(ع) در روستای سفید آب قرار دارد که به زبان محلی اسبو هم گفته می شود که از روستاهای بخش خورش رستم جنوبی است.

مقبره امین الدین جبراییل: این مقبره به امین الدین جبرییل پدر شیخ صفی الدین اسحق جد سلاطین صفوی تعلق دارد و در روستای کلخوران اردبیل واقع شده است.

مقبره پیر: مقبره پیر در روستای ارباب کندی در شرق شهر لاهرود بعد از روستای نقد اولیا قرار دارد این بنا در یک دشت سرسبز در قبرستان قدیمی روستا واقع شده است.

مقبره عوض الخواص بن فیروز شاه زرین کلاه: این مقبره در جوار مقبره شیخ جبراییل در روستای کلخوران اردبیل واقع شده و به جد چهارم آن شیخ، یعنی عوض الخواص بن فیروز شاه زرین کلاه منسوب است.

مقبره سیدمحمد الاعرابی: این مقبره در محوطه شمال غربی بقعه شیخ جبراییل واقع شده است. سیدمحمد الاعرابی جد پانزدهم شیخ صفی الدین اردبیلی است.

مقبره شیخ حیدر: این مقبره استوانه ای مرتفع از آثار اواخر سده های هفتم یا نهم هجری قمری است.

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی: این بقعه شامل تعدادی از بناهای دوره های مختلف است که نخستین بار توسط شاه طهماسب به صورت مجموعه واحد در آمده است.

بقعه شیخ شهاب الدین(ع): بقعه شیخ شهاب الدین در روستای دیز در قسمت جنوبی دهستان شال واقع در جنوب شرقی شهرستان خلخال قرار دارد. این بقعه در حدود یک کیلومتری روستای دیز در محوطه قبرستان قدیمی روستا واقع شده است.

بقعه کوراییم: این بنا که متعلق به قرن هفتم هجری قمری است در وسط قبرستان روستای کوراییم در ۳۰ کیلومتری اردبیل واقع شده است.

بقعه سید حمزه: این مقبره در قسمت جنوبی بقعه شیخ جبراییل واقع شده است. این بقعه به "امامزاده گل زرد" یا ساری گلی آقاسی معروف است.

مقبره نجفعلی(اجاق): مقبره سید نجفعلی در روستا جلایر در شمال غربی لاهرود در 20 کیلو متری مشگین شهر واقع شده است. مقبره سید نجفعلی در بین اهالی روستا به اجاق معروف است.

مقبره آغا باجی: مقبره آغا باجی در روستای نصیر آباد واقع در شمال مشگین شهر قرار دارد در مسیر جاده مشگین شهر و روستای نصیر آباد باغ های سرسبز میوه وجود دارد که زیبایی خاصی به این جاده می دهد.

بقعه متبرکه بابا خرم(ع): بقعه مبارکه"باباخرم" در روستای عنبران علیا، در شانزده کیلومتری شمالی شهر نمین، بر فراز تپه غربی مشرف به روستا قرار گرفته است.

بقعه متبرکه امامزاده میرزاده خانم: بقعه متبرکه "امامزاده میرزاده خانم" در شهر اردبیل، میدان قیام، کوچه حسینیه واقع شده است.

بقعه متبرکه امامزاده سید عبدالعزیز(ع): امامزاده سید عبدالعزیز که در محله نیار شهرستان اردبیل واقع شده از مکان های متبرکه ای است که همواره پذیرای خیل عظیم زائرین از شهر اردبیل و شهرستان های مجاور می باشد.

بقعه متبرکه سید محمود امینجان(ع): زیارتگاه مبارکه سید محمود امینجان معروف به "سلطان رسول پیر شیخ سید محمود" در 9 کیلومتری شمال شهرستان نمین در گورستان واقع در تپه شرقی مشرف به روستای "ساری توربه" مستقر شده است.

بقعه متبرکه امامزاده عبدالله(ع): زیارتگاه مطهر امامزاده عبدالله بر روی تپه جنوبی مشرف به روستای آتشگاه در ضلع غربی شهر اردبیل با حدود 25کیلومتر فاصله واقع شده است. امامزاده عبدالله، از نوادگان حضرت موسی بن جعفر(ع) می باشد.

بقعه متبرکه بابا صفا: بقعه متبرکه بابا صفا در روستای بفراجرد در جنوب شرقی شهرستان خلخال قرار گرفته است. این بقعه در خارج از محدوده روستا در بین اراضی کشاورزی جای دارد و از لحاظ تاریخی اطلاعات دقیقی از آن در دست نمی باشد.

بقعه متبرکه میراشرف(ع): زیارتگاه میراشرف که در خارج از محدوده بافت تاریخی اردبیل و در اراضی زراعی قرار گرفته بود، در حال حاضر با گسترش شهر به داخل بافت شهری وارد شده و محله مجاور آن به محله میراشرف معروف می باشد. در جوار مقبره تپه تاریخی میراشرف قرار گرفته است.

بقعه متبرکه امامزاده سیدصادق(ع): بقعه مبارکه "سیدصادق(ع)" در کوه های شرقی مشرف به روستای کنزق، در پنج کیلومتری شرقی شهر سرعین واقع شده است.

بقعه متبرکه پیر زمان(ع): یکی از ساده ترین زیارتگاه های استان اردبیل که در روستای پیر زمان در کیلومتر 40 جاده اردبیل به خلخال قرار گرفته است، مقبره پیر زمان(ع) می باشد. این بنا در ضلع شرقی ورودی روستا بر روی تپه ای واقع شده است.

بقعه متبرکه پیر کیج خانم(س): یکی از زیارتگاه های استان اردبیل مقبره پیر کیج خانم(ساری پیر) است که درحدود پانزده کیلومتری جنوب شرقی شهرستان اردبیل، بخش فولادلوی شمالی، روستای آلوچه قرار دارد.

بقعه متبرکه پیر جماعت(ع): بقعه متبرکه "پیر جماعت" در پانزده کیلومتری شمالی شهرستان نمین و چهار کیلومتری شرقی شهر عنبران سفلی در روستایی به نام کلش واقع شده است.

بقعه متبرکه حاج محمود(ع): بقعه متبرکه حاج محمود معروف به«حاجی بابا» در روستای عنبران علیا واقع شده است. این روستا در پانزده کیلومتری شمال شهرستان نمین، در شش کیلومتری عنبران سفلی قرار گرفته است.

 بقعه متبرکه امامزاده صدرالدین(ع): بقعه مبارکه امامزاده صدرالدین در کیلومتر 13 جاده اردبیل به مشگین شهر، در وسط اراضی زراعی واقع شده است. ایشان از فرزندان امام موسی کاظم(ع) می باشند که از بغداد به ولایت ری و از آنجا به اردبیل آمده و در شهر ساکن شدند.

بقعه متبرکه امامزاده حلیمه خاتون(س): زیارتگاه متبرکه امامزاده حلیمه خاتون در پنج کیلومتری شهرستان اردبیل و در ضلع غربی قریه آقاباقر واقع شده است.

بقعه متبرکه پیر جرگز(ع): مقبره امامزاده پیر جرگز در روستای شام اسبی، کیلومتر 5 جاده اردبیل به سرعین، در اراضی کشاورزی قرار گرفته است.

بقعه مبارکه پیرشبلی(ع): زیارتگاه متبرکه پیر شبلی در شمال شرقی شهر نمین و در قریه مرزی میناباد قرار گرفته است. این پیر از نوادگان پیرشبلی می باشد که در روستای میناباد زندگی می کرده است.

بقعه متبرکه پیر بدرالدین(ع): بقعه پیر بدرالدین در شهر نمین و در خیابان اصلی شهر، مقابل ساختمان فرمانداری قرار گرفته است. پیر بدرالدین از مریدان پیرقطب الدین میانجی ـ از فرزندان ابن عباس عم پیامبر(ص) ـ می باشد. پیر بدرالدین نمینی از معروف ترین اشخاص زمان خود بوده و مقبره ایشان در نمین به شیخ بدرالدین معروف می باشد.

بقعه متبرکه قورتول(ع): مقبره مبارکه قورتول در تپه جنوبی مشرف به روستای قورتولموش در جنوب شرقی کوراییم شهرستان نیر در میان قبور اهالی روستا واقع شده است.

بقعه متبرکه تجرق(ع): بقعه مبارکه این امامزاده بر فراز تپه جنوبی مشرف به قریه تجرق در بخش مرکزی شهرستان نیر واقع شده است.

بقعه متبرکه سید(ع): از قدیمی ترین مقبره های استان اردبیل، مقبره سید(ع) واقع در روستای پیراقوم می باشد. این بنا در قبرستان واقع در بخش شرقی ورودی روستا قرار گرفته است.

بقعه متبرکه سید غنی عاملی(ع): سید غنی عاملی شخصی متدین و معتمد مردم بوده که مقبره وی در جنوب شرقی بقعه شیخ جبراییل کلخوران در محوطه مشجر قرار گرفته است.

بقعه متبرکه کوراییم: مقبره کوراییم در گورستان مرکز بخش"کوراییم" در شهرستان نیر واقع شده است.

مقبره زهره بانو: این مقبره در ورودی شهر رضی از سمت مشگین شهر در بالای تپه گودالی وجود دارد که روی آن را با تنه های درخت پوشانده اند. این گودال که در زمین پارک شهر رضی قرار دارد در بین مردم به عنوان اجاق معروف است و ظاهرا مقبره زهره بانو در داخل این گودال قرار دارد و چون مقبره روی تپه قرار دارد مردم به آن "دیک اوجاق"(به زبان محلی یعنی اجاق بلند) هم می گویند.

 مقابر روستای قوشا: این مجموعه شامل 9 مزار است که روی یک سکوی سنگی به ارتفاع 60 سانتیمتر بالای یک تپه در خارج روستای قوشا قرار گرفته و نام و مشخصات صاحبان این مقابر نامعلوم است.

زیارتگاه تربت حور: در 36کیلومتری شهرستان اردبیل و در دامنه کوه های باغرو، روستای سرسبز حور از توابع ویلکیج جنوبی شهرستان نمین جای گرفته است. در ضلع شرقی روستا مکان مقدسی به نام«تربه» واقع شده که به نقل از اهالی محل، یکی از نوادگان زینب خاتون از فرزندان امام موسی کاظم(ع) در این محل دفن شده است.

زیارتگاه میرفتاح: زیارتگاه متبرکه میرفتاح در تپه شمالی مشرف به روستای خادملو در ده کیلومتری جنوب بخش کوراییم شهرستان نیر واقع شده است. به روایت اهالی روستا وی از روستای مجاور به نام«توتون سیز» به روستای خادملو مهاجرت نموده و حدود 100 سال پیش دار فانی را وداع گفته است.

زیارتگاه سید محمدطاهر قریشی: زیارتگاه سید محمدطاهر قریشی در شمال شرقی شهر نمین، بر فراز تپه مشرف به روستای میناباد واقع شده است. سید محمدطاهر فرزند "سید محسن قریشی مینابادی" خواهرزاده حضرت قطب العارفین آیت الله الحاج الشیخ سعید "نقشبندی" و مادرش دختر "قطب العارفین شیخ علی" بود.

زیارتگاه شیخ میرعلم: بقعه مبارکه امامزاده شیخ میرعلم در روستای میناباد واقع در شمال شرق شهرستان نمین، بر فراز کوه های غربی مشرف بر روستا در نزدیکی مرز ایران و آذربایجان واقع شده است.

زیارتگاه متبرکه اجاق مرنی: روستای مرنی در 18 کیلومتری شرقی شهرستان اردبیل و 5 کیلومتری مرکز دهستان آبی بیگلوی نمین واقع شده است.

زیارتگاه صوفی نورعلی(ع): مقبره«صوفی نورعلی» در روستای جید -واقع در 7 کیلومتری شمالی شهرستان نمین- واقع گردیده و به امامزاده«صوفی میرعلی» نیز معروف می باشد. ایشان از طایفه کاکی بوده که این طایفه در حال حاضر نیز ساکن روستای جید می باشند.

زیارتگاه شیخ محمدسعید نقشبندی: بقعه متبرکه"شیخ محمدسعید نقشبندی" در 15 کیلومتری شهرستان نمین و 6 کیلومتری شهر عنبران در ارتفاعات شرقی مشرف به عنبران علیا قرار گرفته است. این کوه به پیرگسگر معروف بوده و مقبره شیخ سعید، در چند قدمی جنوبی قبر پیرگسگر واقع شده است.

زیارتگاه متبرکه پیر الوان: زیارتگاه مقدس پیر الوان در شمال غربی شهرستان اردبیل، 500 متری روستای پیر الوان بر روی تپه کم ارتفاعی مستقر شده است. نام اصلی پیر الوان، سلطان بابا می باشد.

زیارتگاه متبرکه سلطان خواجوی: زیارتگاه مقدس سلطان خواجوی در روستای ثمرین شهرستان اردبیل واقع شده است. تاریخ ساخت بنای قدیمی به 110 سال پیش برمی گردد و تنها بخش باقیمانده از این زیارتگاه دو سنگ قبر است.

زیارتگاه پیرحسن(ع): زیارتگاه مبارکه پیرحسن(ع)، در روستای اردی موسی، در 12 کیلومتری ضلع غربی شهر اردبیل قرار گرفته است. حضرت پیرحسن یکی از اشخاص متدین، محجوب و مورد علاقه مردم روستا بوده که در حل مشکلات مردم وظایف بسیار سنگینی را بر دوش داشته است.

زیارتگاه باباحمزه(ع): مقبره باباحمزه در شمال شرقی شهرستان نمین، حدود مرزی ایران و آذربایجان، در قبرستان قدیمی روستای میناباد واقع شده است. این بنا در تپه شرقی مشرف به روستا مستقر بوده و باباحمزه به همراه فرزندان و اهل بیت خود در این محل به خاک سپرده شده اند.

زیارتگاه بابا خزری(ع): زیارتگاه بابا خزری در 15 کیلومتری شمال شهرستان نمین، در قریه عنبران علیا، در گورستان عمومی واقع در کوه های غربی مشرف به روستا قرار گرفته است.

زیارتگاه متبرکه انزاب: زیارتگاه انزاب در 5 کیلومتری شهرستان اردبیل در بخش جنوب غربی روستای انزاب واقع شده است.

زیارتگاه متبرکه کرکرق: زیارتگاه کرکرق در هفت کیلومتری شهرستان اردبیل، در روستای کرکرق کلخوران واقع شده است. در داخل این زیارتگاه قبور متبرکه چهار تن قرار گرفته است.

زیارتگاه سیدهاشم: سید هاشم که از نوادگان امامزاده عبدالله می باشد، در تپه شمالی مشرف به روستای آلوچه سبلان - جاده غربی شهر اردبیل - در قسمت غربی قبرستان قرار گرفته است. این روستا که یکی از باصفاترین روستاهای منطقه می باشد در دامنه دو کوه قرار گرفته و مرقد مطهر سید هاشم را در آغوش خود پذیرفته است.

 

 

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.0 از 5 امتياز است.


12345
7 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 60694 -1 -1

گردشگری در استان
مراکز علمی و دانشگاه ها
مشاهیر استان
آداب و رسوم استان
مساجد و عبادتگاه های استان
معرفی شهرستان ها
اردبیل شناسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse