مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۴ مرداد -اِثَّلاثا ١٤ ذو الحجه ١٤٤١ - Tuesday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  2468   بازدید    تاریخ درج مطلب  13/11/1392    
 
 
ویند کلخوران و دهكده سنگي و زيرزميني
 

مجموعه‌ی كم‌نظیری از خانه‌های سنگی در دهكده‌ی صخره‌یی كلخوران سرعین در فاصله‌ی بیش از چهار كیلومتری سرعین، روستای ویند كلخوران با آثار باستانی مانند دهكده‌ای صخره‌یی و شگفت ‌انگیز، جاذبه‌ها و مناظر طبیعی در امتداد دره‌ی زیبای ورنیاب، گورستان ‌هایی متشكل از سنگ قبرهایی دیدنی مربوط به دوره ‌های گذشته قرار دارند كه در مجموع، این مكان را به‌ صورت موزه‌ای تاریخی، هنری و طبیعی درآورده است. دره‌ی زیبای ورنیاب دره‌ای طولانی است كه از دامنه‌ی تپه‌های روستای ورنیاب تا قسمت انتهای مزرعه‌های روستای ویند كلخوران ادامه دارد.

 

 

 

در امتداد جاده روستای ویند كلخوران و در دامنه‌های تپه‌ها، گورستان‌هایی با سنگ قبرهای تراش‌خورده به‌ دست انسان‌ های خلاق و ساكنان پیشین این دیار وجود دارند كه عمده‌ی این سنگ قبرها به ‌شكل حیوان‌هایی مانند قوچ، پلنگ و شكل ‌ها و علامت‌ های دیگری مانند سنگ قبرهای صندوقی ‌شكل، مكعب ‌مستطیل و نقش‌ های هندسی با حجاری ‌هایی روی آن ‌ها و علایمی دیدنی ‌اند كه هر یك از آن ‌ها در نوع خود اثری درخور تحسین هستند. بسیاری از این سنگ قبرها با توجه به علایم و اشكال آن ها مشخص و متمایز از دیگر سنگ قبرها هستند كه به احتمال زیاد با توجه به شباهت اشكال و نقوش آن‌ها به سنگ قبرهای منطقه‌های همجوار كه كارشناسان درباره‌ی آن‌ ها تحقیق كرده‌اند، به دوران سلجوقی، تیموری و صفوی تعلق دارند.

علاوه بر جاذبه‌ هایی كه به آن‌ ها اشاره شد، در زیر تپه‌ ها و صخره ‌های اطراف این روستا، دهكده ‌ای سنگی با مجموعه‌ای از خانه‌ های سنگی منفرد به ‌صورت یك پدیده‌ی معماری، تاریخی و باستانی استثنایی وجود دارد كه شكل كنده شدن خانه ‌ها در زیر تپه ‌های سنگی و رسوبی و نوع كنده شدن آن‌ ها كه به خلق چنین آثاری منجر شده، در نوع خود كم‌نظیر است.

دهكده‌ی صخره‌یی ویند در جنوب غربی سرعین و در نزدیكی جاده‌ی اردبیل قرار گرفته است. مناطقی كه خانه‌ های سنگی در آن قرار گرفته‌اند، قوردی قیه، تپه‌ی چله‌خانه، قره قیه و مسجد یری نامیده می‌ شوند. سفال‌های پراكنده در سطح و داخل خانه‌های سنگی به دوره‌های مختلف تعلق دارند؛ سفال ‌های مربوط به دوره‌ی اشكانی، سفال‌ ها و قوس‌ های جناغی در كنده ‌های صخره‌یی شبیه به آثار ساسانیان و هم چنین آثار و علایمی مربوط به دوران‌های اسلامی مانند سلجوقی، تیموری و صفوی كه از استمرار استفاده از این خانه ‌های سنگی در طول تاریخ حكایت می‌ كنند.

در تپه‌ی چله ‌خانه، بیشتر خانه‌های سنگی در زیر زمین قرار دارند. البته سقف تعدادی از آن ‌ها بر اثر عوامل مختلف فروریخته و یا به‌سبب پر شدن فضاهای داخلی، امكان بازدید از آن ‌ها فراهم نیست. تعداد قابل توجهی از خانه ‌ها با ویژگی های منحصر به ‌فرد سالم باقی مانده‌اند كه به دو مورد از آن‌ها می‌توان اشاره كرد؛ یكی از آن ‌ها در فاصله‌ی یك‌صد متری از جاده‌ی شنی منتهی به ویند كلخوران قرار دارد كه در ورودی آن سكویی از سنگ به ارتفاع 60 سانتی‌ متر از كف است كه دو ستون استوانه‌ یی به قطر 50 تا 60 سانتی‌ متر در دو طرف سكو قرار گرفته‌اند. هم چنین جاچراغی ‌ها و تاقچه‌ های كوچكی در داخل این واحد وجود دارند. در دو قسمت شمالی و جنوبی در ارتفاع 60 سانتی‌متری حلقه‌ هایی از سنگ كنده شده‌اند كه مانند این حلقه ‌های سنگی در قسمت پایین دیوار نزدیك كف وجود دارند، اما به‌ دلیل پر شدن كف مشخص نیستند. هر چند اطلاعات دقیقی درباره‌ی كاربری آن ‌ها د اختیار نیست، ولی از شكل ظاهری و ردیف كنده شدن آن‌ ها چنین به نظر می ‌رسد كه این حلقه ‌های سنگی برای بستن دست و پای افراد و احتمالا اسرا و زندانیان به‌ صورت پشت به دیوار بوده است.

بسیاری از این خانه و كنده‌ های صخره‌یی این منطقه، پلانی مربع، مستطیل و بیضی‌ شكل و غیر هندسی دارند كه همه نوع زیستگاه مانند اتاق ‌های منفرد و حجیم در ابعاد مختلف با راهروها و سر در‌های هلالی‌ و قوس ‌های جناغی مسطح با تاغچه ‌ها، جاچراغی و جای رختخواب وجود دارند كه در دل كوه ‌ها و صخر‌ه های منطقه اند و به لحاظ تعداد زیاد، تنوع آن‌ ها و قابل توجه بودن از لحاظ تاریخی و باستانی به ‌صورت یكی از كانون‌های علمی،‌ تفریحی و گردشگری ممتاز می ‌توانند درآیند.

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 58984 -1 -1

گردشگری در استان
مراکز علمی و دانشگاه ها
مشاهیر استان
آداب و رسوم استان
مساجد و عبادتگاه های استان
معرفی شهرستان ها
اردبیل شناسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse