مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۴ مرداد -اِثَّلاثا ١٤ ذو الحجه ١٤٤١ - Tuesday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  3261   بازدید    تاریخ درج مطلب  6/11/1392    
 
 
تاریخچه شهر سرعین
 

ساری قئیه در تاریخ سرعین: در تاریخ مجمع البلدان از اطراف اردبیل و دامنه سبلان از آبگرم ها تا دره ای بنام ساری دره یادی کرده اند. ساری دره در شمال ساری قئیه(سرعین کنونی) واقع است. ساکنان آن زمان به خاطر وجود سنگ هایی به رنگ زرد و خاک های زعفرانی و سنگ گلداخته های آتش فشان زرد رنگ در قدم به قدم سرعین نام ساری قئیه را برای این شهر انتخاب کرده بودند.

 

 

 

واژه"ساری"برگرفته از زبان ترکی بوده و به معنی"زرد" است. کلمه زرد کلمه مبارکی در میان مردمان بوده است و احتمال می رود بخاطر وجود پیامبر زردشت و معبد آناهیتا و آتشکده زردشت در این مکان باشد که مکان مقدسی نیز به شمار می آید.

زرخیز بودن این مکان باز دلیل بعدی می توان باشد. نام ساری قئیه بعد از سقوط امپراتور ساسانی و با ظهور اسلام رفته رفته در اذهان مردم کم رنگ تر شد و با پیدایش سارقین در خرابه های معبد آناهیتا نام دیگری را به خود گرفت. قلعه و یا در حقیقت معبد آناهیتا این معبد مقدس و مکان مئوبدان تبدیل به مکان و جایگاه سارقین شد.

در نزدیکی سرعین یا درست بگویم ساری قئیه روستای هست به نام"درگه سران" که امروزه به نام ورگه سران معروف است. بخاطر این درگه سران نام نهادن که این مناطق نشیمن گاه سران ساسانی بود و کسانی که به دیدار مئوبد موبدان می آمدند به اصطلاح خودشان می گفتند به درگه سران می رویم تا احتیاجات خود را از آن درگاه و از آن مقام دریافت نماییم. در آن زمان مردم ایران به سه دسته عظیم تقسیم شده بودند: 1- موبدان 2- اشراف 3-کشاورزان.  این موبدان هر جاکه اطراق می کردند اشراف چون مور و ملخ دور آن وادی را پر می کردند. هزاران نشانه از دوران ساسانیان در گوشه و کنار شهر سرعین و مناطق سبلان به چشم می خورند.از روستای لاطران گرفته تا آتشگاه سبلان و از آل پارس(الوارس کنو نی) گرفته تا ایران دره سی(یعنی دره ایران که امروزه با نام ایران دره سی معروف است.) همه و همه گویای دوران ساسانیان است. گذشته از این ها ابده ها و سنگ قبرهای همیشه زنده گذشته گان و اجداد ما که به خط میخی نگاشته شده اند ادعای ما را ثابت می کند.

 

 

 

سارقین

با ظهور اسلام و سکوت امپراطوری ایران و حکومت پادشاهان زردشتی این معبد پایگاه و اقامتگاه سارقین شد. سارقین و راهزنان از زیر زمین های معبد به جای پناهگاه استفاده می کردند. و تپه زردشت پناهگاه سارقین شد.دلیلش همین بود که معبد درست درمسیرجاده ابریشم قرار گرفته بود و کاروان های زیادی ازطرف اردبیل و بلاد دیگر به سمت تبریز از دامنه این معبد عبور می کردند.

جاده ابریشم مجد و عظمت معبد آناهیتا را زبان زد عام و خاص کرده بود.و هم اکنون نیز اهمیت وجودی خود را نگاه داشته است. تبریز یولی(راه تبریز) هنوز هم از دامنه آذربایجان پاک نشده است.این جاده از زیر همین تپه تا به دریایه سیاه اناتولی امتداد دارد در زمان نادر شاه افشارسردسته این راهزنان به دست نادر شاه گرفتار و کشته شد.

سرقین

در اواخر سلسله صفوی و در اوایل سلسله افشاریه نام سارقین به سرقین تغییر یافت. شناسنامه ها و اسناد ملکی و مدارک رسمی و دولتی ایران که با نام سرقین مکتوب است شواهد محکمی است که خاطرات گذشته گان را زنده می کند و تاریخ این مرز و بوم را در اوراق سینه ها می نگارند.

موقعیت جغرافیایی شهر سرعین

شهر سرعين در48,5 درجه طول شرقي و 38.5 درجه عرض شمالي با مساحتي در حدود 400 هكتار، در 28 كيلومتري غرب شهر اردبيل قرار دارد. ارتفاع متوسط شهر از سطح دريا 1650 متر مي ‌باشد. سرعین از طرف مشرق با روستای گنزق و از غرب با روستای معروف گازیر(کهریز) و علیداشی و از طرف شمال با روستای بیله دره و کردده و از جنوب با روستای وریناب و کلخوران ویند همسایه هست. قسمت عمده شهر در دره‌اي كاسه مانند كه از شيب ‌هاي ملايم دامنه ‌هاي ارتفاعات سبلان به وجود آمده قرار گرفته است. اين شيب ها در بخش غربي ملايم و در بخش شرقي همانند دره‌اي در جهت جنوب شرقي باز مي ‌گردد و از نظر زمين شناسي منطقه‌اي كه شهر سرعين در آن استقرار يافته است، از دوره ميوسين پائين، ميوسين مياني و سنگ هاي آن از جنس سنگ هاي آذرين اسيدي متوسط مي‌باشد و از گدازه‌ ها و نهفته ‌هاي رسوبي مي ‌باشد. اختلاف بالاترين نقطه آن با پائين‌ترين نقطه 60 متر مي ‌باشد.

اماکن باستانی شهر سرعین

- تپه باستاني آناهيتا در داخل شهر سرعين.

- آتشكده آذر فريق در 5 كيلومتري شهر سرعين.

- دهكده صخره اي ويند كلخوران در فاصله 4.5 كيلومتري شهر دهكده سنگي و زير زميني ويند كلخوران.

- غار و پناهگاه زير زميني گلستان در فاصله 12 كيلومتري شهرستان نير.

- معماري هاي صخره اي گنزق در 3 كيلومتري شهر.

غذاهای سنتی سرعین

تابستان های سرعین زیبا پرجنب و جوش و دیدنی است. مسافران  در صف های طولانی نان های سنتی می ایستند. نان تازه محلی می خرند. بعد با نان و عسل تازه سبلان و سرشیر تازه صبحانه مفصلی می خورند. تمام خیابان های سرعین پر است از مغازه های کوچک و بزرگی که عسل و سر شیر می فروشند اما اگر دیر اقدام کنید ممکن است سرشیر صبح را از دست بدهید. در روزهای شلوغ تابستان بیشتر مغازه های لبنیاتی سرشیر تازه شان را در همان ساعات اولیه صبح تمام می کنند.

عصر که می شود بعد  از استفاده از چند چشمه آبگرم، خوردن  یک کاسه آش دوغ  تمام خستگی تان را از بین می برد. آش دوغ سرعین ترکیب خوشمزه ای از دوغ سبزی های معطر  نخود و... است. این غذای ساده سالم و ارزان قیمت در میان گردشگران طرفداران زیادی دارد. دیگهای بزرگ و خالی آش دوغ که عصرها کنار  رستوران های سنتی گذاشته می شوند نشان از استقبال زیاد مردم از این غذای سنتی دارد.

شهر کوهستانی سرعین  همیشه سرد و خنک است اگر به گرمای تابستانی شهرهایی مثل تهران عادت کرده اید. از سرمای تابستاین صبح های زود سرعین و بارش های تابستانی کوهستان هایش تعجب می کنید.

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.4 از 5 امتياز است.


12345
8 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 58639 -1 -1

گردشگری در استان
مراکز علمی و دانشگاه ها
مشاهیر استان
آداب و رسوم استان
مساجد و عبادتگاه های استان
معرفی شهرستان ها
اردبیل شناسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse