مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۱ فروردين -اِلأِثنين ٥ شعبان ١٤٤١ - Monday March 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1073   بازدید    تاریخ درج مطلب  23/9/1392    
 
 
همسر آزاری در خانه
 

نیازی به چشم کبود و بدن ضرب خورده نیست. حتی اگر در دعواهای زن و شوهری جسم همسرتان را خراش ندهید،حتما همسری نمونه نیستید. روانشناسان می گویند همسر آزاری تنها در مشت و لگد خلاصه نمی شود. کافی است اعتماد به نفس و آزادی را از همسرتان بگیرید یا آن که اجازه دهید زندگی بیشتر از آن چه در توان همسرتان است او را در تنگنا قرار دهد. نمی خواهیم پیشاپیش در مورد شما قضاوت کنیم، اما نشانه ها می گویند همسرآزاری در جامعه ما تنها به دست مردان انجام نمی شود. اگر می خواهید بدانید کجای کار هستید و چه آسیب هایی به همسرتان می رسانید، در ادامه این مطلب با ما باشید.

 

 

 

زندگی شطرنج نیست

اشکالی ندارد اگر گاهی حرف تان را به زبان بی زبانی بزنید، اما این که بخواهید همسرتان از کنایه های شما دلیل ناراحتی یا نگرانی تان را بفهمد، به معنای همسر آزار بودن تان است. اگر برای بیان ناراحتی های تان، اشتباهات او را در قالب کنایه بیان می کنید یا پای اطرافیانش و اشتباهات شان را وسط می کشید، نباید انتظار داشته باشید که او به همسری ایده آل تبدیل شود.

یک راه دیگر: یادتان باشد که زندگی میدان شطرنج نیست و دلیلی ندارد همسرتان برای فهمیدن دلیل هر حرکت شما ساعت ها فکر کند. پس صادقانه سر اصل مطلب بروید و اگر از او رنجیده اید یا انتظاری دارید، با صراحت آن را به زبان بیاورید. وقت صحبت از خواسته های تان مطمئن شوید که همسرتان منظور شما را فهمیده است تا بعدا او را به خاطر سوءتفاهم ها سرزنش نکنید.

از کتک بدتر

شدیدترین جلوه همسر آزاری، برخورد فیزیکی است. اما گمان نکنید اگر همسرتان از شما کتک نمی خورد، شما او را آزار نمی دهید. گاهی اوقات رفتار و کلمات شما می تواند تاثیری بیشتر از برخورد فیزیکی داشته باشد. اگر در هر رفتار همسرتان به دنبال یک اشتباه می گردید تا او را سرزنش کنید و اشتباهات خودتان را هم به گردنش می اندازید، قطعا یک همسر آزارید.

یک راه دیگر: قبل از آن که همسرتان را با سرزنش های تان شکنجه دهید، به این فکر کنید که چرا و در چه موقعیتی آن اشتباه را مرتکب شده و شما چه کمکی به او می توانید بکنید. اگر همسرتان یک اشتباه را همیشه تکرار می کند و درس نمی گیرد، با یک مشاور موضوع را در میان بگذارید. شاید او مشکلاتی دارد که تنها یک روانشناس قادر به حل شان است.

به جای«مغز فندقی» بگو«کوچولوی من»

با کمک کدو، باقالی، گلابی و... می توانید خوراک های خوشمزه ای را درست کنید. اما هرگز این میوه ها و سبزیجات هیجان انگیز را به صفتی برای همسرتان تبدیل نکنید. شاید شما می خواهید با او صمیمی تر شوید و شاید گمان می کنید که در عالم زناشویی، این شوخی های بی ضرر تنها چند لحظه ای شما را می خنداند اما اشتباه می کنید!

یک راه دیگر: می توانید با اسم گذاشتن روی همسرتان به او نزدیک تر شوید اما باید راه و رسم اسم گذاشتن را بشناسید. واژه های محبت آمیزی که همسرتان دوست شان دارد یکی از این راه هاست، اما راه دیگر، ابداع اسمی است که تنها مخصوص او باشد و تنها از زبان شما شنیده شود. می توانید نامش را مخفف کنید و شاید هم به خلاقیت بیشتر و ساختن یک واژه تازه نیاز داشته باشید.

 

صدایت را پایین بیاور

کم نیستند کسانی که می خواهند با صدای بلند، دیگران را مجبور به شنیدن خواسته هایشان کنند. اگر شما هم با فریاد، همسرتان را به انجام دادن خواسته های تان مجبور می کنید و اگر بحث های میان شما، با آلودگی صوتی ای که ایجاد می کنید تمام می شود، بهتر است در واکنش های تان تجدید نظر کنید. فراموش نکنید که تاثیرگذار بودن یک راه، به معنای درست بودنش نیست!

یک راه دیگر: راه های مدیریت خشم را یاد بگیرید و هر روز یک قدم به یاد گرفتن شیوه های درست بحث و گفت وگو نزدیک تر شوید. به همسرتان بگویید که همیشه درست در لحظه بحث نمی توانید به نتیجه قطعی برسید و با کمک او، در لحظات پرتنش زندگی گفت وگو را متوقف کنید و باقی بحث را در زمانی که هر دوی شما به آرامش رسیده اید انجام دهید.

مقابله به مثل نکن

در بحث ها تمام تلاش تان را برای آزار دادن او به خرج می دهید و وقتی در زمان صلح از شما به دلیل این رفتار گله می کند، می گویید چون تو عصبانی ام کردی چنین کردم؟ دعوت خانواده او را رد می کنید و وقتی اعتراض می کند می گویید چون تو فلان روز به خانه مادرم نیامدی چنین کردم؟ اگر شما به بهانه ایرادهای او، رفتارهای نادرست تان را توجیه می کنید بدانید که همسر آزارید.

یک راه دیگر: همسر شما انسانی بی عیب و نقص نیست، پس این موضوع را بپذیرید و برای توجیه اشتباه تان، ایرادهای او را پیش چشمش نیاورید. اگر شما نسبت به رفتار همسرتان اعتراض دارید، نه با مقابله به مثل، بلکه با توضیح انتظاراتی که از او دارید برای تغییر دادنش تلاش کنید. یادتان نرود که خودتان مشغول ساختن بازی مقابله به مثل هستید و دیر یا زود بازنده این بازی می شوید.

خط و نشان نکش

حق شماست که حساسیت های تان را به همسرتان گوشزد کنید و همان طور که مراقب احساساتش هستید، از او هم بخواهید شما را نرنجاند اما مراقب باشید این حق، شما را به یک زورگو تبدیل نکند. عبارت«اگر» که قبل از بیان محدودیت ها می آید را از واژه های تان حذف کنید و«به شرطی که ...» را هم فراموش کنید. برای آن که همسرتان را به مرد رویاهای تان تبدیل کنید، نیازی به بازی کردن نقش زورگو ندارید.

یک راه دیگر: به جای تهدید کردن، دلایل تان را برای همسر خود توضیح دهید. شاید او متوجه نیازهای شما نیست و شاید هم شرایط به او اجازه برآورده کردن آن ها را نمی دهد. پس مثل یک زن و شوهر بالغ با هم در مورد خواسته های تان حرف بزنید و به یک تصمیم مشترک برسید.

خط نکشید

گمان نکنید همسرتان به خاطر بله ای که به او گفته اید، باید گوش به فرمان همه خواسته های تان باشد. شما حق ندارید به او بگویید کجا برود و کجا نرود، با که حرف بزند و با که نه، چه شغلی را انتخاب کند و چه شغلی را نه. اگر شما در رابطه تان محدوده ها و خط قرمزها را مشخص کرده اید، دیگر دلیلی برای این همه خط و نشان کشیدن و تعیین تکلیف وجود ندارد.

یک راه دیگر: یادتان باشد که قرار نیست شما با هر کسی ازدواج کنید و امیدوار باشید که بعد از عروسی، همه رفتارها و علایقش را تغییر دهید. شما می توانید در گفت و گو با همسرتان برخی اصولی که دوست دارید خودتان و او به آن ها وفادار باشید را تعیین کنید اما نمی توانید خودتان را مادر و او را یک کودک بی دست و پا تلقی کنید و مدام برایش تعیین تکلیف کنید.

مراقب نگاهت باش

شما به آن می گویید یک هشدار ساده، اما تهدید غیرکلامی یکی از شایع ترین شیوه های همسر آزاری در فرهنگ ماست. این که شما به دلیل ترسی که همسرتان دارد او را از رفتاری منصرف کنید، یا با یک چشم غره، به او بفهمانید که در صورت تکرار کارش حساب او را خواهید رسید، به معنای همسر آزار بودن تان است.

یک راه دیگر: سعی کنید حساسیت های تان در موقعیت های مختلف را برای همسرتان توضیح دهید و به مرور او را متوجه موضوعاتی که شما را آزار می دهد کنید. تمرین صبر کنید و بعد از تمام شدن جلسه می توانید با آرامش اشتباهاتش را توضیح دهید. شاید هم شما بیش از حد حساس شده اید و توضیحات او در مورد رفتارش بتواند شما را قانع کند. پس گوش های تان را نگیرید.

مهربانی واقعی یا دروغی؟

اگر هر قدمی که برای همسرتان برمی دارید را یک امتیاز تلقی می کنید و انتظار دارید که او در مقابل هر لطف شما یک قدم بردارد اشتباه می کنید. نقشه کشیدن، امتیاز دادن و باج گرفتن و معامله با همسرتان شما را به یک همسر آزار تبدیل خواهد کرد. مهم نیست شما چه لطف هایی را در حق او کرده باشید، مهم این است که پشت مهربانی های شما چه انگیزه ای وجود داشته باشد.

یک راه دیگر: انتظار نداشته باشید هر هدیه شما را با هدیه ای جبران کند و گمان نکنید هر بار که به خانه مادرش می روید، بلیت یک روز وقت گذراندن با خانواده خود را می خرید. تنها نیازهای تان را با او درمیان بگذارید و بدون شرط و شروط، انتظارات تان را بگویید. گذشته از این، فراموش نکنید که همسرتان به شیوه خودش لطف های شما را جبران می کند. شاید او ذوق هدیه خریدن را نداشته باشد اما بار کارهای خسته کننده خانه را از دوش شما بردارد. پس این شیوه را بشناسید و به خاطر آن قدردان همسرتان باشید.

منبع: مجله سیب سبز 

 

 

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 56383 -1 -1

ازدواج
رفتارشناسی
ناهنجاری ها
اصول تربیتی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse